Wielki Szyszak
Dolnośląskie,  Karkonosze

Szlak na Wielki Szyszak i do schroniska pod Łabskim Szczytem

Drugi dzień w Sudetach i wizyta na karkonoskich szlakach. Odwiedziliśmy trzy schroniska PTTK – pod Łabskim Szczytem, na Szrenicy i na Hali Szrenickiej. Przeszliśmy najpiękniejszymi szlakami pasma i zobaczyliśmy zjawiskowe Śnieżne Kotły. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy, słuchając przewodnika.

Mapa trasy turystycznej na Wielki Szyszak przez schronisko pod Łabskim Szczytem

Karpacz – Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem – Śnieżne Kotły – Wielki Szyszak – Schronisko PTTK na Szrenicy – Szklarska Poręba

Trasa na Wielki Szyszak

Cały wtorkowy dzień chcieliśmy spędzić w Karkonoszach i zaplanowaliśmy przejście trasą ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły i Szrenicę (1362 m). Oprócz Śnieżki (1602 m) są to najpiękniejsze miejsca tego sudeckiego pasma. Dobrze się złożyło, że nasza kwatera znajdowała się tuż obok szlaku żółtego i dużego marketu, w którym zrobiło się wieczorem zakupy.

Po drodze można zobaczyć Kukułcze Skały

Wyszliśmy na trasę przed 6. Mimo wczesnych godzin porannych termometr wskazywał 19 stopni. Zapowiadał się zatem upalny dzień. Z mapy wynikało, że pierwszym ważnym punktem mają być Kukułcze Skały i Wahadło. Faktycznie tak było, ale zanim tam dotarliśmy, to od samego początku mogliśmy oglądać cel naszej wędrówki – Śnieżne Kotły.

Z dołu nie wydawało się, że jest daleko, ale w gruncie rzeczy było. Po pierwszych 30 minutach łagodnego podejścia nastąpiło męczące wyjście. Nie trwało ono długo, lecz przy takim gorącu zabierało więcej sił. Gdy już doszliśmy do skał, to trochę o nich przeczytaliśmy, otóż Kukułcze Skały i Wahadło, to efektowna grupa granitowych ostańców w zachodniej części Karkonoszy, położona tuż przy żółtym szlaku biegnącym ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem

Na szczególną uwagę zasługuje tu iglica skalna o wysokości około 7 metrów (to właśnie Wahadło), uwięziona pomiędzy dwoma skalnymi murami. Podobno można ją wprawić w ruch. Następnie znaleźliśmy wygodne miejsce do odpoczynku. Nie dość, że w cieniu to jeszcze z pięknymi widokami na Szrenicę (1362 m) i Wysoki Kamień (1058 m) w Górach Izerskich. Po kolejnych 15 minutach marszu dotarliśmy do schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem. Widoki spod schroniska i z samych okien obiektu są powalające.

Największą uwagę skupiają chyba Borówczane Skały, które znajdują się na pobliskim wzniesieniu. Woda z plecaków ubywała bardzo szybko i chociaż wzięliśmy 4 litry, to wiedzieliśmy, że pod koniec może jej zabraknąć. Nie chciało się opuszczać tego miejsca, ale teraz czekało nas spore wyzwanie i wyjście na Śnieżne Kotły. Trasa trwała godzinę. Podejście podobne do szlaku z Sokolicy na Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, też po kamieniach i z widokami pięknymi na świat.

Śnieżne Kotły

Dotarliśmy wreszcie do celu i chyba wszystkim znanego obiektu, Radiowo-Telewizyjnej Stacji Nadawczej, która była niegdyś schroniskiem. Śnieżne Kotły to doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. W całości leżą na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Góra Wielki Szyszak 1509 m n.p.m. w Karkonoszach

Ludzi na szlaku było sporo, zwłaszcza wycieczek. Akurat jedna zbierała się do opuszczenia tego miejsca i ich przewodnik zaczął bardzo ciekawie opowiadać, aż grzech było nie posłuchać. Później ich jednak minęliśmy i poszliśmy na Wielki Szyszak (1509 m). Był to największy szczyt, na jakim tego dnia byliśmy. Pooglądaliśmy panoramy przez nowe lornetki, świetnie było widać wszystko, co się dzieje między innymi na Śnieżce (1602 m).

Teraz musieliśmy wrócić do ośrodka nadawczego i stamtąd czerwonym szlakiem ruszyć już w kierunku Szrenicy (1362 m). Ten odcinek wiedzie prawie cały czas po prostym i dopiero pod koniec się podnosi. Po drodze minęliśmy Łabski Szczyt (1472 m) i grupę Czechów budujących drogę. Ledwo się tam zmieściliśmy koło ciężarówki. Następnie przeszliśmy koło kamieni nazwanych Trzy Świnki.

Góra Szrenica 1362 m n.p.m.

Bardzo dużo na szlakach w Sudetach można zobaczyć różnego rodzaju kamieni. Teraz już tylko pozostało nam wyjść na Szrenicę (1362 m) do schroniska i znów się ochłodzić. Wszyscy przychodzili cali wykończeni, wyłączając tych z kolejki. Schodziliśmy na dół szlakiem czerwonym przez Halę Szrenicką. Znajduje się tam kolejne schronisko PTTK. To był już trzeci obiekt, w którym tego dnia byliśmy. We wszystkich podbiliśmy pieczątki. Tym odcinkiem trasy idzie się bardzo szybko z widokami na Izery.

Po 40 minutach dochodzi się do najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach – Kamieńczyka. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada on trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Sporo osób czekało przy kasie na wejście do niego. Zaraz potem odbiliśmy na szlak czarny, który prowadził do centrum Szklarskiej Poręby. Udało się, że od niego do miejsca noclegowego mieliśmy jakieś 15 minut. Tego dnia nocowaliśmy jeszcze w Szklarskiej, ale na kolejny dzień przenosiliśmy się już do Karpacza.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

8 komentarzy

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *