Żywiec – 10 miejsc, które warto zobaczyć. Zwiedzanie miasta z dzieckiem + szlaki w okolicy
Żywiec to miasto położone w województwie śląskim nad Jeziorem Żywieckim u stóp górskich szczytów. Znane jest przede wszystkim z piwa Żywiec produkowanego w tamtejszym browarze. Jakie atrakcje turystyczne dla dużych i dla dzieci warto poznać w mieście latem i zimą? Co warto zobaczyć i zwiedzić? Na co zwrócić szczególną uwagę i czego nie ominąć? Na jaki szlak górski ruszyć? My zwiedzaliśmy cały Żywiec na rowerze z dzieckiem. Poznaj 10, a nawet więcej atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.
- Poznaj więcej atrakcji turystycznych w województwie śląskim.
Amfiteatr pod Grojcem
Naszą przygodę ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych w Żywcu, rozpoczęliśmy przy amfiteatrze pod Grojcem. Tam mieliśmy bezpłatny parking. W amfiteatrze odbywają się różne imprezy kulturalne: koncerty czy występy kabaretowe. Można go zobaczyć z zewnątrz, ponieważ jest ogrodzenie. Obok znajduje się Klub Sportowy LKS Łucznik Żywiec, a także mała scena amfiteatru.
- Współrzędne amfiteatru pod Grojcem: 49.6796, 19.2017.
Punkt widokowy Grojec Średni w Żywcu
Co można zobaczyć i zwiedzić w Żywcu? Na pewno miejscem obowiązkowym jest punkt widokowy na szczycie Grojec Średni. Warto się tam wdrapać i zobaczyć okolicę. Dobrze widać między innymi Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Średni Grojec mierzy 474 m n.p.m. i można na niego wejść szlakiem od amfiteatru. Na górze znajduje się krzyż oraz ławki. Nieco wyżej jest szczyt Grojec 612 m n.p.m., jednak jest zalesiony.
- Współrzędne punktu widokowego: 49.6711, 19.1990.
Muzeum Browaru Żywiec
Muzeum Browaru w Żywcu jest dostępne do zwiedzania i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Podczas zwiedzania przechodzi się przez kilkanaście pomieszczeń. Można zobaczyć proces produkcji piwa, poznać historię Browaru, obejrzeć eksponaty, archiwalia i multimedia. Muzeum jest otwarte w określonych godzinach.
- Bilet wstępu dla dorosłych do Muzeum – 30 złotych,
- Bilet dla dzieci i młodzieży – 15 złotych.
- Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00.
Plaża miejska
Nie jest to może jakieś cudowne miejsce, ale przy upale warto wybrać się i posiedzieć nad Leśnianką. Jest tam plac zabaw, boisko do siatkówki i mini sklepik z lodami i piwem. Na miejscu jest dostępny parking. Inna plaża miejska (już nad Jeziorem Żywieckim) znajduje się przy Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej.
- Plaża miejska w Żywcu nad Leśnianką: 49.6660, 19.1850.
- Plaża miejska w Żywcu nad Jeziorem Żywieckim: 49.7157, 19.2095.
Most na rzece Sole
Na naszej rowerowej trasie znalazł się przypadkowo most na rzece Sole. Nie wiem, czy most można zaliczyć do atrakcji turystycznych Żywca, jednak warto tam być i zobaczyć rzekę Sołę z góry. Widoki są wspaniałe.
- Współrzędne mostu: 49.6858, 19.1934.
Zabytkowy Park Zamkowy
Park Zamkowy w Żywcu i jego otoczenie to największa atrakcja turystyczna w Żywcu. Ogród został założony w 1712 roku. Przez wielu uznawany jest za jeden z najciekawszych parków miejskich w Polsce. Nazywany jest również Parkiem Habsburgów. Na terenie Parku Zamkowego znajduje się mini ZOO, Domek Chiński, Ogród Różany, fontanna, Park Miniatur, ławeczka Alicji Habsburg, plac zabaw. W parku są alejki, mostki i przepływa woda. Wygląda to wspaniale.
- Park Miniatur Ziemi Żywieckiej było zamknięte. Podobno od 2020 roku jest niedostępne dla zwiedzających. Budynki można zobaczyć z zewnątrz.
Mini ZOO – atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci
W Parku Zamkowym znajduje się mini ZOO, co stanowi świetną atrakcję turystyczną w Żywcu dla dzieci. Chociaż Stajnia Miejska Mini ZOO jest malutka, to warto tam zajrzeć. Wstęp jest bezpłatny, a zwierzaki można głaskać. Za kilka złotych można kupić karmę i nakarmić mieszkańców. Czas zwiedzania to jakieś 30 minut. Najciekawszymi zwierzętami są kangury.
Godziny otwarcia mini ZOO w Żywcu:
- Poniedziałek – nieczynne,
- Od wtorku do soboty od godziny 9:00 do 17:30,
- W niedzielę i święta od godziny 11:00 do 17:00.
Domek Chiński w Żywcu
Także w parku znajduje się Domek Chiński. Wygląda ciekawie, chociaż wygląd psują nieco postanowione przed obiektem zabawki dla dzieci. Ogólnie tam w środku jest kawiarenka, a na piętrze galeria. Domek Chiński w Żywcu to XVIII-wieczna zabytkowa altana. Nad dachem można zobaczyć herb Wielkopolskich – Starykoń. Fundator domku musiał być miłośnikiem kultury Dalekiego Wschodu.
Ogród Różany
Po drodze w żywieckim parku warto zobaczyć Ogród Różany. Miejsce ma fajny klimat, a najpiękniej musi wyglądać nocą. Na środku jest fontanna, a obok ławeczki do odpoczynku. Warto tam na chwilę przysiąść.
Stary Zamek w Żywcu – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego
Kolejnym punktem na naszej mapie atrakcji turystycznych w Żywcu był Stary Zamek, który obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego. W środku znajduje się także informacja turystyczna, w której można pobrać bezpłatne materiały promocyjne o atrakcjach Żywca i okolicy.
Muzeum Miejskie w Żywcu można zwiedzać codziennie. W tygodniu od 9:00 do 17:00, a w weekendy od godziny 10:00 do 17:00. Bilet wstępu na wszystkie wystawy kosztuje 22 złote – normalny i 15 złotych – ulgowy.
Wystawy w Starym Zamku w Żywcu:
- Historia i Tradycja Miasta Żywca,
- Kultura Ludowa Żywiecczyzny,
- Konfessaty, czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu,
- Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny,
- Archeologiczna,
- Sztuka Sakralna Żywiecczyzny,
- Wystawa Czasowa.
Pałac Habsburgów w Żywcu – Nowy Zamek
Tuż naprzeciwko Starego Zamku znajduje się Nowy Zamek, czyli Pałac Habsburgów. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych budynków w Żywcu. Pałac w swoich latach był kilkukrotnie przebudowywany. Obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania.
- Współrzędne Pałacu Habsburgów: 49.6878, 19.2007.
Kamienna dzwonnica
W drodze z pałacu do Rynku, z prawej strony można zobaczyć kamienną dzwonnicę. Stoi tam od XVIII wieku. Na jednej ze ścian wisi tablica upamiętniająca pobyt na żywieckiej ziemi Jana Pawła II, a przed obiektem jest jego pomnik. Dawniej w tym miejscu stała drewniana dzwonnica.
- Współrzędne kamiennej dzwonnicy: 49.6886, 19.2025.
Rynek w Żywcu
Kolejną atrakcją turystyczną w Żywcu jest Rynek. Na środku stoi figura świętego Floriana. Jest także napis „Żywiec”, a dokoła piękne kamieniczki. Tam także okazale prezentuje się Ratusz – budynek Urzędu Miasta. Wszędzie są restauracje, więc można tam coś dobrego zjeść.
- Współrzędne Rynku w Żywcu: 49.6890, 19.2030.
Jezioro Żywieckie
Będąc w Żywcu nie sposób pominąć atrakcji turystycznej w postaci Jeziora Żywieckiego. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, ale inni także znajdą coś dla siebie. Turystów można spotkać tam cały rok. W pobliżu jest sporo obiektów noclegowych i ciekawych miejsc do zobaczenia.
Szlaki turystyczne w mieście i okolicy
Jeśli chodzi o samo miasto, to z niego można iść niebieskim szlakiem na Wójtowski Wierch 729 m n.p.m. oraz żółtym na Grojec 612 m n.p.m. W mieście można spotkać także tak zwane Żywieckie Szlaki Spacerowe:
- Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca – 5 kilometrów,
- Szlak Właścicieli Miasta Żywca – 12 kilometrów,
- Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu – 3 kilometry,
- Szlak Papieża Jana Pawła II – 5 kilometrów
Jeśli już jesteśmy w Żywcu, to warto ruszyć na szlaki górskie Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Polecamy wejść na: Baranią Górę, Rysiankę, Wielką Raczę, Wielką Rycerzową czy Skrzyczne. Przy okazji warto zwiedzić także: Wisłę, Szczyrk oraz Bielsko-Białą. W okolicy znajduje się punkt widokowy Matyska.
W Żywcu są także szlaki rowerowe, jednak my jechaliśmy jednym z nich i ogólnie jest słabo. W lasach drogi są rozjeżdżone przez ciężkie sprzęty.
Wow, ale pięknie! Czuję się przekonana, żeby na własne oczy zobaczyć te miejsce. Znaleźć tani pensjonat i podziwiać naturę – tylko tyle mi potrzeba. 😀