Żywiec – 10 miejsc, które warto zobaczyć. Zwiedzanie miasta z dzieckiem + szlaki w okolicy

Żywiec to miasto położone w województwie śląskim nad Jeziorem Żywieckim u stóp górskich szczytów. Znane jest przede wszystkim z piwa Żywiec produkowanego w tamtejszym browarze. Jakie atrakcje turystyczne dla dużych i dla dzieci warto poznać w mieście latem i zimą? Co warto zobaczyć i zwiedzić? Na co zwrócić szczególną uwagę i czego nie ominąć? Na jaki szlak górski ruszyć? My zwiedzaliśmy cały Żywiec na rowerze z dzieckiem. Poznaj 10, a nawet więcej atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.

Ten mały „wodospad” znajduje się tuż przed amfiteatrem
Żywiec atrakcje turystyczne

Amfiteatr pod Grojcem

Naszą przygodę ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych w Żywcu, rozpoczęliśmy przy amfiteatrze pod Grojcem. Tam mieliśmy bezpłatny parking. W amfiteatrze odbywają się różne imprezy kulturalne: koncerty czy występy kabaretowe. Można go zobaczyć z zewnątrz, ponieważ jest ogrodzenie. Obok znajduje się Klub Sportowy LKS Łucznik Żywiec, a także mała scena amfiteatru.

  • Współrzędne amfiteatru pod Grojcem: 49.6796, 19.2017.
Amfiteatr pod Grojcem
Bezpłatny parking pod amfiteatrem
Amfiteatr pod Grojcem

Punkt widokowy Grojec Średni w Żywcu

Co można zobaczyć i zwiedzić w Żywcu? Na pewno miejscem obowiązkowym jest punkt widokowy na szczycie Grojec Średni. Warto się tam wdrapać i zobaczyć okolicę. Dobrze widać między innymi Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Średni Grojec mierzy 474 m n.p.m. i można na niego wejść szlakiem od amfiteatru. Na górze znajduje się krzyż oraz ławki. Nieco wyżej jest szczyt Grojec 612 m n.p.m., jednak jest zalesiony.

  • Współrzędne punktu widokowego: 49.6711, 19.1990.
Punkt widokowy Grojec Średni w Żywcu
przewodnik
Punkt widokowy Grojec Średni w Żywcu

Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru w Żywcu jest dostępne do zwiedzania i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Podczas zwiedzania przechodzi się przez kilkanaście pomieszczeń. Można zobaczyć proces produkcji piwa, poznać historię Browaru, obejrzeć eksponaty, archiwalia i multimedia. Muzeum jest otwarte w określonych godzinach.

  • Bilet wstępu dla dorosłych do Muzeum – 30 złotych,
  • Bilet dla dzieci i młodzieży – 15 złotych.
  • Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00.
Muzeum Browaru Żywiec
Muzeum Browaru Żywiec
Muzeum Browaru Żywiec

Plaża miejska

Nie jest to może jakieś cudowne miejsce, ale przy upale warto wybrać się i posiedzieć nad Leśnianką. Jest tam plac zabaw, boisko do siatkówki i mini sklepik z lodami i piwem. Na miejscu jest dostępny parking. Inna plaża miejska (już nad Jeziorem Żywieckim) znajduje się przy Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej.

  • Plaża miejska w Żywcu nad Leśnianką: 49.6660, 19.1850.
  • Plaża miejska w Żywcu nad Jeziorem Żywieckim: 49.7157, 19.2095.
Plaża miejska
Plaża miejska
Plaża miejska

Most na rzece Sole

Na naszej rowerowej trasie znalazł się przypadkowo most na rzece Sole. Nie wiem, czy most można zaliczyć do atrakcji turystycznych Żywca, jednak warto tam być i zobaczyć rzekę Sołę z góry. Widoki są wspaniałe.

  • Współrzędne mostu: 49.6858, 19.1934.
Most na rzece Sole

Zabytkowy Park Zamkowy

Park Zamkowy w Żywcu i jego otoczenie to największa atrakcja turystyczna w Żywcu. Ogród został założony w 1712 roku. Przez wielu uznawany jest za jeden z najciekawszych parków miejskich w Polsce. Nazywany jest również Parkiem Habsburgów. Na terenie Parku Zamkowego znajduje się mini ZOO, Domek Chiński, Ogród Różany, fontanna, Park Miniatur, ławeczka Alicji Habsburg, plac zabaw. W parku są alejki, mostki i przepływa woda. Wygląda to wspaniale.

  • Park Miniatur Ziemi Żywieckiej było zamknięte. Podobno od 2020 roku jest niedostępne dla zwiedzających. Budynki można zobaczyć z zewnątrz.
Zabytkowy Park Zamkowy
Zabytkowy Park Zamkowy
Zabytkowy Park Zamkowy
Zabytkowy Park Zamkowy

Mini ZOO – atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci

W Parku Zamkowym znajduje się mini ZOO, co stanowi świetną atrakcję turystyczną w Żywcu dla dzieci. Chociaż Stajnia Miejska Mini ZOO jest malutka, to warto tam zajrzeć. Wstęp jest bezpłatny, a zwierzaki można głaskać. Za kilka złotych można kupić karmę i nakarmić mieszkańców. Czas zwiedzania to jakieś 30 minut. Najciekawszymi zwierzętami są kangury.

Godziny otwarcia mini ZOO w Żywcu:

  • Poniedziałek – nieczynne,
  • Od wtorku do soboty od godziny 9:00 do 17:30,
  • W niedzielę i święta od godziny 11:00 do 17:00.
Mini ZOO - atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci
Mini ZOO - atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci
Mini ZOO - atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci
Mini ZOO - atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci
Mini ZOO - atrakcja turystyczna w Żywcu dla dzieci

Domek Chiński w Żywcu

Także w parku znajduje się Domek Chiński. Wygląda ciekawie, chociaż wygląd psują nieco postanowione przed obiektem zabawki dla dzieci. Ogólnie tam w środku jest kawiarenka, a na piętrze galeria. Domek Chiński w Żywcu to XVIII-wieczna zabytkowa altana. Nad dachem można zobaczyć herb Wielkopolskich – Starykoń. Fundator domku musiał być miłośnikiem kultury Dalekiego Wschodu.

Domek Chiński w Żywcu
Domek Chiński w Żywcu

Ogród Różany

Po drodze w żywieckim parku warto zobaczyć Ogród Różany. Miejsce ma fajny klimat, a najpiękniej musi wyglądać nocą. Na środku jest fontanna, a obok ławeczki do odpoczynku. Warto tam na chwilę przysiąść.

Ogród Różany
Ogród Różany

Stary Zamek w Żywcu – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego

Kolejnym punktem na naszej mapie atrakcji turystycznych w Żywcu był Stary Zamek, który obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego. W środku znajduje się także informacja turystyczna, w której można pobrać bezpłatne materiały promocyjne o atrakcjach Żywca i okolicy.

Muzeum Miejskie w Żywcu można zwiedzać codziennie. W tygodniu od 9:00 do 17:00, a w weekendy od godziny 10:00 do 17:00. Bilet wstępu na wszystkie wystawy kosztuje 22 złote – normalny i 15 złotych – ulgowy.

Wystawy w Starym Zamku w Żywcu:

  • Historia i Tradycja Miasta Żywca,
  • Kultura Ludowa Żywiecczyzny,
  • Konfessaty, czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu,
  • Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny,
  • Archeologiczna,
  • Sztuka Sakralna Żywiecczyzny,
  • Wystawa Czasowa.
Stary Zamek Żywiec
Stary Zamek Żywiec
Zamek w Żywcu

Pałac Habsburgów w Żywcu – Nowy Zamek

Tuż naprzeciwko Starego Zamku znajduje się Nowy Zamek, czyli Pałac Habsburgów. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych budynków w Żywcu. Pałac w swoich latach był kilkukrotnie przebudowywany. Obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania.

  • Współrzędne Pałacu Habsburgów: 49.6878, 19.2007.
Pałac Habsburgów w Żywcu - Nowy Zamek

Kamienna dzwonnica

W drodze z pałacu do Rynku, z prawej strony można zobaczyć kamienną dzwonnicę. Stoi tam od XVIII wieku. Na jednej ze ścian wisi tablica upamiętniająca pobyt na żywieckiej ziemi Jana Pawła II, a przed obiektem jest jego pomnik. Dawniej w tym miejscu stała drewniana dzwonnica.

  • Współrzędne kamiennej dzwonnicy: 49.6886, 19.2025.
Kamienna Dzwonnica

Rynek w Żywcu

Kolejną atrakcją turystyczną w Żywcu jest Rynek. Na środku stoi figura świętego Floriana. Jest także napis „Żywiec”, a dokoła piękne kamieniczki. Tam także okazale prezentuje się Ratusz – budynek Urzędu Miasta. Wszędzie są restauracje, więc można tam coś dobrego zjeść.

  • Współrzędne Rynku w Żywcu: 49.6890, 19.2030.
Rynek w Żywcu
Rynek w Żywcu
Rynek w Żywcu

Jezioro Żywieckie

Będąc w Żywcu nie sposób pominąć atrakcji turystycznej w postaci Jeziora Żywieckiego. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, ale inni także znajdą coś dla siebie. Turystów można spotkać tam cały rok. W pobliżu jest sporo obiektów noclegowych i ciekawych miejsc do zobaczenia.

Jezioro Żywieckie

Szlaki turystyczne w mieście i okolicy

Jeśli chodzi o samo miasto, to z niego można iść niebieskim szlakiem na Wójtowski Wierch 729 m n.p.m. oraz żółtym na Grojec 612 m n.p.m. W mieście można spotkać także tak zwane Żywieckie Szlaki Spacerowe:

  1. Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca – 5 kilometrów,
  2. Szlak Właścicieli Miasta Żywca – 12 kilometrów,
  3. Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu – 3 kilometry,
  4. Szlak Papieża Jana Pawła II – 5 kilometrów

Jeśli już jesteśmy w Żywcu, to warto ruszyć na szlaki górskie Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Polecamy wejść na: Baranią Górę, Rysiankę, Wielką Raczę, Wielką Rycerzową czy Skrzyczne. Przy okazji warto zwiedzić także: Wisłę, Szczyrk oraz Bielsko-Białą. W okolicy znajduje się punkt widokowy Matyska.

W Żywcu są także szlaki rowerowe, jednak my jechaliśmy jednym z nich i ogólnie jest słabo. W lasach drogi są rozjeżdżone przez ciężkie sprzęty.

Szlaki rowerowe Żywiec
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.