Korona Polski – szczyty 16 województw
Słyszeliście może o Koronie Polski? To najwyższe wzniesienia 16 województw w naszym kraju. Rodzi się pytanie – dlaczego jest to projekt tak mało popularny wśród turystów? Można wybrać się w podróż po całej Polsce, zdobyć 16 szczytów, a dodatkowo odwiedzić ważniejsze miejsca w każdym województwie.
Zaczynając w Małopolsce w Zakopanem, gdzie mamy najwyższy szczyt, czyli Rysy i wracając do niego i aby zdobyć wszystkie miejsca do Korony Polski musielibyśmy przejechać ponad 3200 kilometrów samochodem. Czy jest warto? Może pomysł zdobycia Korony Polski to jedyna okazja do poznania każdego zakątka naszego pięknego kraju.
Korona Polski
Korona Polski to projekt bardzo ciekawy i godny rozważenia i świetnego rozplanowania co chcemy zobaczyć w każdym województwie. Najlepiej taką podróż zaplanować na okres letni, gdzie dni są najdłuższe, ale nie w wakacje, gdy turystów będzie najwięcej. Maj i czerwiec to miesiące, które będą odpowiednie to takiej podróży.
Korona Polski – wykaz szczytów
1) woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
2) woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
3) woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
4) woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
5) woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
6) woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
7) woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
8) woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
9) woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
10) woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
11) woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
12) woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
13) woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
14) woj. zachodniopomorskie, Szczyt Krajoznawców 245 m n.p.m.
15) woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
16) woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
Ciekawie to wygląda. My mamy w swojej kolekcji już wszystkie szczyty z tej z listy i Wy pewnie kilka też, bo są to dość popularne miejsca. Pewnie zdobywacie Koronę Gór Polskich – 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Rysy, Śnieżka, Tarnica, Biskupia Kopa i Łysica właśnie do niej należą. Teraz pytanie do osób mieszkających w województwach, z których do gór daleko. Byliście kiedyś w tych miejscach w swoich województwach? Znacie je? Zwracaliście uwagę, że w ogóle takie wzniesienia są do zdobycia? Każdy z Was ma u siebie coś ciekawego.
Podróż samochodowa po Polsce
Taki prowizoryczny plan na zdobycie wszystkich miejsc. Musimy przejechać ponad 3200 kilometrów, a sam przejazd samochodem zajmie nam ponad 50 godzin, w przybliżeniu według Google Maps. Do tego doliczyć trzeba doliczyć wszystkie pozostałe czynniki.
Zaczynamy w woj. małopolskim, zdobywając Rysy. Są to Tatry – Karpaty. Dalej jedziemy na Górę Pięciu Kopców w Beskidzie Żywieckim w woj. śląskim. Następnie Biskupia Kopa w Górach Opawskich w Sudetach w woj. opolskim. Potem woj. łódzkie i Góra Kamieńska, sztuczne wzgórze na Wysoczyźnie Bełchatowskiej. Woj. wielkopolskie i Kobyla Góra na Wzgórzach Ostrzeszowskich. Kolejno woj. dolnośląskie i Śnieżka w Karkonoszach.
Woj. lubuskie i Góra Żarska na Wzniesieniach Żarskich. Woj. zachodniopomorskie i wzniesienie Szczyt Krajoznawców mierzące 245 m n.p.m. Woj. kujawsko-pomorskie i wzniesienie Czarna Góra w Górach Obkaskich. Woj. pomorskie i Wieżyca z wieżą widokową na morenowych Wzgórzach Szymbarskich. Woj. warmińsko-mazurskie i Dylewska Góra na Wzgórzach Dylewskich. Woj.podlaskie i Rowelska Góra na Pojezierzu Wschodniosuwalskim.
Woj. mazowieckie i Altana w Garbie Gielniowskim na Wyżynie Kieleckiej. Woj. świętokrzyskie i Łysica w Górach Świętokrzyskich. Woj. lubelskie i Krągły Goraj na Roztoczu Wschodnim i na koniec województwo podkarpackie i Tarnica w Bieszczadach. Jakbyśmy zaczynali podróż po Polsce, to ominęlibyśmy kilka województw, których szczyty już zdobyliśmy, żeby się nie powtarzać i mieć więcej czasu na pozostałe miejsce.
Podróż do Parków Narodowych
A może by tak dołożyć do tej podróży wizyty w Parkach Narodowych. 2 pieczenie na jednym ogniu. Parków Narodowych mamy 23. Jeśli zmodyfikujemy nieco swoje plany, to może nam się to udać. Trochę kilometrów trzeba będzie dołożyć. Do pełni szczęścia brakuje nam tylko wizyty w stolicy każdego województwa…
Dobry plan na urlop…
Teraz pomyślcie, jakby wyglądała Wasza podróż. Kilkanaście dni zwiedzania naszego kraju. Nam się już chce jechać. 🙂
Witam. Wasz blog zainspirował mnie w tym roku do zdobywania szczytów/punktów Korony Polski i częstych podróży po naszym kraju 🙂 Na ten moment zaliczonych miejsc 7 z 16:
Śnieżka 1602 m n.p.m. – sierpień 2008
Łysica 612 m n.p.m. – wrzesień 2008
Czarna Góra 189 m n.p.m. – kwiecień 2022
Altana 408 m n.p.m. – maj 2022
Góra Kamieńska 400 m n.p.m. – lipiec 2022
Biskupia Kopa 894 m n.p.m. – lipiec 2022
Krągły Goraj 389 m n.p.m. – wrzesień 2022
Dziękuję za polecenie aplikacji Locus Map. Genialna apka z mapą, bez której miałem problemy przy podejściu na Czarną górę 😀
W dalszej przyszłości myślę również o osiągnięciu Korony Gór Polskich.
Robicie super robotę 🙂
Pozdrawia Tomasz z Warszawy
Hej. Korona Polski, to takie po części odkrywanie nieznanego. Fajna przygoda. 🙂
Locus Map jest świetny. My zawsze używamy. 🙂
Wszystkiego dobrego.
Pozdrawiamy!
7 z listy zdobytych:) działam dalej:) pozdrowienia
Zapraszamy na Czarną Górę w gminie Kamień Krajeński 🙂
https://youtu.be/PlMAb20FbcA
dziękujemy za zaproszenie 🙂 kiedyś może się nam uda odwiedzić
W województwie łódzkim najwyższy naturalny szczyt to Fajna Ryba w okolicach Przedborza. Jest też jeden ze szczytów z Korony Gór Świętokrzyskich. Jest też i taka Korona, posiadająca swoją książeczkę w której zbiera się pieczątki i zdjęcia ze szczytów. POZDRAWIAM!
W Lubuskiem najwyższy jest Bukowiec 227 m. Niedaleko Łagowa.
Dzisiaj ?zdobyty? 😉
W planie pozostałe brakujące do Korony.
My zaczęliśmy od naszego woj. W kujawsko pomorskim zaliczyliśmy Czarną Górę. Będziemy zdobywać równocześnie Koronę Polski i Koronę Gór Polskich. Trochę sezonów to potrwa. Póki co kończymy zdobywanie punktów w Paszporcie Turystycznym województwa kujawsko- pomorskiego. Super pomysł na urlop. Polecam.
Coraz mocniej o tym projekcie myślimy, aby go zrealizować. Chcielibyśmy też pojechać i pozwiedzać w Twoim województwie.
Z tych nie górskich byłam na Krągłym Goraju i Wieżycy.Z Parkami dobry pomysł a najbardziej polecam Poleski,Białowieski,Roztoczański?
Właśnie udało się odwiedzić te Parki Narodowe. Minął rok czasu. 🙂 wakacje udane 🙂 tam jest pięknie
Bardzo dobry pomysł.