Droga pod Reglami – łatwy szlak na wózek, rower i spacer z psem
Droga pod Reglami to jeden z najłatwiejszych szlaków w Tatrach znajdujący się w części reglowej, który polecany jest dla rodzin z dzieckiem w wózku, miłośnikom jazdy na rowerze oraz na spacery z psem. Trasa zimą jest chętnie wykorzystywana do jazdy na sankach przez dzieci. Na całej długości znakowana jest kolorem czarnym. Rozpoczyna się w Zakopanem przy przystanku Murowanica w drodze do Kuźnic, a kończy w Kirach, przy wejściu do Doliny Kościeliskiej (zobacz wszystkie najciekawsze atrakcje Zakopanego).
Droga pod Reglami – opis szlaku i mapa trasy turystycznej
Droga pod Reglami o długości 9 kilometrów prowadzi granicą Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejście na nią jest bezpłatne. Podczas spaceru można podziwiać widoki na Pasmo Gubałowskie na czele z Gubałówką (zobacz dojazd, parking i wszystkie atrakcje na Gubałówce).
Wycieczka Drogą pod Reglami rozpoczyna się przy przystanku Murowanica w drodze do Kuźnic, czyli tutaj, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch (zobacz, jak dojechać na Kasprowy Wierch). Parking znajduje się przy rondzie Jana Pawła II przy ulicy Bronisława Czecha. Tam postój jest bezpłatny. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking: 49.284266, 19.973167.
Mijamy dom rekolekcyjny Księżówka i przechodzimy obok Centralnego Ośrodka Sportu oraz kompleksu skoczni narciarskich, kończąc na Wielkiej Krokwi i wyciągu krzesełkowego na górę skoczni. Od tego momentu trasa staje się spokojniejsza, ponieważ wchodzimy do lasu. Szlak czarny biegnie między ogrodzeniami i lekko opada w dół.
Po około 900 metrach dochodzimy do szlaku żółtego, który prowadzi Doliną Białego w kierunku Sarniej Skały. To kolejna łatwa trasa na tatrzańską wycieczkę (zobacz opis szlaku Doliną Białego). Tam znajduje się bufet, w którym możemy się zatrzymać i coś zjeść. Jest także okazja zakupić pamiątki.
Od tej chwili rozpoczyna się lekkie podejście po kamieniach. Gdy jest ślisko, to trzeba uważać. Droga pod Reglami polecana jest na wózek, jednak nie może być to zwykła spacerówka, ponieważ więcej można się zmęczyć niż zyskać przyjemności.
Wodospad Spadowiec na Drodze pod Reglami
Zdobywamy wysokość i częściowo wychodzimy z lasu. Po prawej stronie zaczynają się widoki na Gubałówkę. Natomiast po stronie lewej widzimy Wodospad Spadowiec. Spadowiec to potok, który zasila potok Młyniska. Bardzo ciekawie wyglądają kaskady na 12-metrowym potoku przy Drodze pod Reglami. Jego nazwa wzięła się od właśnie tych kaskad – spadów. Co ciekawe Spadowiec to także nazwa dzielnicy Zakopanego.
Jest także pamiątkowa tablica, z której można się dowiedzieć, że wędrujemy Żelazną Drogą, łącząca ośrodek w Kuźnicach z Doliną Kościeliską. W międzyczasie jest okazja zakupić oscypki i serki w drewnianym szałasie. Dalej już mamy wylot do Doliny ku Dziurze, która prowadzi do Jaskini Dziura.
Tam w okolicy warto patrzeć w prawą stronę na samotny góralski dom z blaszanym dachem. To dom Kacki Matejowej, w którym ukrywał najsłynniejszy zakopiański zbójnik Wojtek Mateja. Jaskinia Dziura znajdowała się w idealnym miejscu, ponieważ to właśnie tam Mateja ukrywał swoje złupione skarby (zobacz opis szlaku do Jaskini Dziura).
Z Drogi pod Reglami rozpoczynają się szlaki do: Doliny Strążyskiej, za Bramką i Małej Łąki
Szlak czarny przechodzi kilka razy przez drewniane mostki i wychodzimy przy wylocie Dolin Strążyskiej. Jest to miejsce, z którego można iść na Giewont (zobacz, jak wejść Giewont zimą). Jeśli jesteśmy zmęczeni, to możemy dojechać z powrotem do Zakopanego, ponieważ często podjeżdżają tam prywatne busy oraz taksówki. Dalej droga prowadzi stromiej pod górę, aż do wejścia do Doliny za Bramką.
W międzyczasie przekraczamy Potok Miśkowiec. Naprzeciwko wejścia do doliny stoi Chałupa Sabały z przełomu XVIII i XIX wieku. Jan Krzeptowski Sabała to polski góral muzykant i gawędziarz. Teraz w chacie znajduje się rodzinne muzeum.
Dalej szlak czarny Drogą pod Reglami prowadzi prosto do wylotu Doliny Małej Łąki. Jak widać na trasie, jest kilka odejść do tatrzańskich dolin. Szlak wspina się do góry, a widoki nas nie opuszczają. Ostatnim odejściem jest szlak czerwony Czerwone Wierchy przez Przysłop Miętusi (zobacz opis szlaku na Czerwone Wierchy).
Kiry – punkt końcowy Drogi pod Reglami
Ostatnim punktem na trasie są Kiry, z których rozpoczyna się szlak do Doliny Kościeliskiej. Z tego miejsca bardzo łatwo dostaniesz się z powrotem do Zakopanego, ponieważ bardzo często kursują busy lub taksówki. Są tam restauracje, dlatego możesz po spacerze iść coś zjeść, a jeśli jeszcze ci mało wędrówki, to możesz wybrać się szlakiem zielonym w stronę doliny do Wąwozu Kraków – podobno najpiękniejszego wąwozu w Tatrach Zachodnich.