Góry zimą – propozycje wycieczek z dziećmi i dla początkujących
Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać w góry zimą, to dobrze trafiłeś. Wycieczki zimą po górach to inna bajka i na pewno są one zależne od warunków, jakie aktualnie panują. Na początek dobrze wiedzieć, że warto wybierać te miejsca i te szlaki, którymi uczęszcza dużo ludzi. Wtedy mamy pewność, że szlak będzie dobrze przetarty i ubity.
Można także korzystać z wyciągów, które na pewno ułatwią dotarcie do miejsca i skrócą czas wycieczki. Dzień jest krótszy i trzeba o tym pamiętać. Należy również mieć z tyłu głowy, że wybierając się na szlak, powinniśmy uświadomić sobie, że daną trasę zimą idzie się dłużej niż tę samą trasę latem. Wybierając się z dziećmi, należy się zastanowić, czy czasem wybrany szlak nie jest zbyt ambitny na Waszą grupę.
Gdzie w góry zimą z dziećmi?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoje górskie wycieczki, szukają odpowiedzi na pytanie – gdzie pojechać w góry z dziećmi? Ci, którzy po górach już trochę chodzą, to mniej więcej orientują się na mapie polskich gór. Za każdym razem i przed każdą wyprawą należy sprawdzić aktualne warunki na szlakach, które nas interesują. Warto poszukać w Internecie informacji o danych trasach w różnych warunkach.
Wiele ludzi pisze blogi podróżnicze, dlatego jest duża szansa, że znajdziemy to, czego potrzebujemy. Łatwych i przyjemnych szlaków na wycieczkę z dzieckiem jest całkiem sporo. Zobacz poniżej kilka naszych propozycji. A jeśli szukasz inspiracji i pomysłów na wycieczkę górską z dzieckiem nie tylko w zimie, to zajrzyj do zakładki „z dzieckiem„. Tam już ponad 100 propozycji, gdzie warto pojechać.
Propozycje wycieczek z dziećmi i dla osób początkujących
Oto lista wycieczek, które warto odbyć w zimowych warunkach. Nie są one zbyt trudne, a wędruje nimi wiele osób i szlaki w zimie są przedeptane.
- z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę – przyjemny szlak, na który można wybrać się z dzieckiem. Warto zabrać ze sobą raczki na buty w góry, ponieważ może być ślisko.
- z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko – najpopularniejsza droga w Tatrach i chyba w całych polskich górach.
- z Wierchomli do Bacówki nad Wierchomlą – wycieczkę można kontynuować na Pustę Wielką, ale może być ona zbyt długa. Dlatego polecamy wyjście drogą dojazdową do bacówki i zejście szlakiem czarnym do Wierchomli.
- na Durbaszkę z Jaworek drogą dojazdową – łatwa trasa z Jaworek drogą dojazdową do schroniska i dalej na szczyt Durbaszka, z którego można oglądać Pieniny oraz Beskid Sądecki. Nieco niżej jest punkt widokowy, z którego można zobaczyć Tatry. Dla bardziej doświadczonych – wycieczkę dalej można kontynuować na Wysoką, która jest najwyższym szczytem Pienin i zejść do Wąwozu Homole. Trzeba uważać, ponieważ zejście do Wąwozu Homole jest bardzo strome.
- z Dursztyna na Grandeus – krótka trasa z Dursztyna do punktu widokowego na Tatry.
- z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony – jeśli mamy dobre warunki pogodowe i przetarte ślady, to wycieczka na Trzy Korony może być jedną z najwspanialszych w zimowych warunkach. Pamiętajmy wcześniej o sprawdzeniu aktualnych warunków w górach. Bardziej doświadczeni mogą schodząc z Trzech Koron, odbić w kierunku Sokolicy.
Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na wycieczkę w Tatry, to sprawdź koniecznie 5 naszych propozycji dla początkujących.
Gdzie wyjechać zimą na weekend w góry?
Planując szybki wypad na weekend zimą w górach, powinieneś wziąć pod uwagę 3 główne miejsca. Pierwszym z tych miejsc jest Zakopane, które w okresie zimowym jest magiczne. Drugie miejsce na fajny weekendowy wypad to Karpacz na Dolnym Śląsku i wędrówka szlakiem na Śnieżkę. Trzecim miejscem jest Wisła, którą bardzo lubię i zawsze mam do niej słabość, dlatego Ci ją proponuję. Wiele szlaków Beskidu Śląskiego na pewno Cię zachwyci.
Co zabrać w góry zimą? Zimowa checklista
Okres zimowy to taki czas w górach, że w plecaku powinno się mieć wiele rzeczy, ponieważ wszystko może się przydać. W zimie warunki na szlaku są trudniejsze niż w pozostałych porach roku, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co zabierzesz ze sobą na trasę. Sprawdź koniecznie, co warto zabrać ze sobą w góry zimą.
Jak ubrać się w góry zimą?
Kolejna ważna kwestia związana z chodzeniem zimą po górach. W tej części roku na pewno warto wybrać cieplejsze rzeczy. Tak, aby nie tracić ciepła nawet podczas wiatru. Pamiętaj, żeby ubierać takie rzeczy, które będą odprowadzać pot. Zaleca się, aby mieć na sobie przynajmniej trzy warstwy. Należy ubrać się na cebulkę – bieliznę termoaktywną, koszulkę z długim rękawem, bluzę i kurtkę, czasem dodatkowo można jeszcze dołożyć bezrękawnik między te warstwy.
To wszystko jednak zależy od pogody i temperatury, jaka panuje na zewnątrz, ponieważ przez zimę rozumiemy okres od 22 grudnia do 20 marca. Jednak w marcu możemy mieć już ponad 10 stopni i tych kilka warstw nie będzie potrzebnych. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Niedługo koniec roku i sylwester. Sprawdź 10 szlaków bez tłumów na święta Bożego Narodzenia.
My w tamtym roku pojechaliśmy w zupełnie drugą stronę, bo nad morze, do Ustki, nietypowo jak na zimowy okres ale było rewelacyjnie. Dzieciaki się wyszalaly w hotelowym aquaparku (zatrzymaliśmy się w Hotelu Lubicz w Ustce: https://hotel-lubicz.pl/.) podpacerowalismy po plazy, nawdychalismy się jodu, ja skorzystałam z usług hotelowego spa, każdy był zadowolony 🙂