Korona Polski – szczyty 16 województw

Słyszeliście może o Koronie Polski? To najwyższe wzniesienia 16 województw w naszym kraju. Rodzi się pytanie – dlaczego jest to projekt tak mało popularny wśród turystów? Można wybrać się w podróż po całej Polsce, zdobyć 16 szczytów, a dodatkowo odwiedzić ważniejsze miejsca w każdym województwie.

Zaczynając w Małopolsce w Zakopanem, gdzie mamy najwyższy szczyt, czyli Rysy i wracając do niego i aby zdobyć wszystkie miejsca do Korony Polski musielibyśmy przejechać ponad 3200 kilometrów samochodem. Czy jest warto? Może pomysł zdobycia Korony Polski to jedyna okazja do poznania każdego zakątka naszego pięknego kraju. 

Korona Polski

Korona Polski to projekt bardzo ciekawy i godny rozważenia i świetnego rozplanowania co chcemy zobaczyć w każdym województwie. Najlepiej taką podróż zaplanować na okres letni, gdzie dni są najdłuższe, ale nie w wakacje, gdy turystów będzie najwięcej. Maj i czerwiec to miesiące, które będą odpowiednie to takiej podróży.

Korona Polski – wykaz szczytów

1) woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.

2) woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.

3) woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.

4) woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.

5) woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.

6) woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.

7) woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.

8) woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.

9) woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.

10) woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.

11) woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.

12) woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.

13) woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.

14) woj. zachodniopomorskie, Szczyt Krajoznawców 245 m n.p.m.

15) woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.

16) woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.

Ciekawie to wygląda. My mamy w swojej kolekcji już wszystkie szczyty z tej z listy i Wy pewnie kilka też, bo są to dość popularne miejsca. Pewnie zdobywacie Koronę Gór Polskich – 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Rysy, Śnieżka, Tarnica, Biskupia Kopa i Łysica właśnie do niej należą. Teraz pytanie do osób mieszkających w województwach, z których do gór daleko. Byliście kiedyś w tych miejscach w swoich województwach? Znacie je? Zwracaliście uwagę, że w ogóle takie wzniesienia są do zdobycia? Każdy z Was ma u siebie coś ciekawego.

Podróż samochodowa po Polsce

Taki prowizoryczny plan na zdobycie wszystkich miejsc. Musimy przejechać ponad 3200 kilometrów, a sam przejazd samochodem zajmie nam ponad 50 godzin, w przybliżeniu według Google Maps. Do tego doliczyć trzeba doliczyć wszystkie pozostałe czynniki.

Zaczynamy w woj. małopolskim, zdobywając Rysy. Są to Tatry – Karpaty. Dalej jedziemy na Górę Pięciu Kopców w Beskidzie Żywieckim w woj. śląskim. Następnie Biskupia Kopa w Górach Opawskich w Sudetach w woj. opolskim. Potem woj. łódzkie i Góra Kamieńska, sztuczne wzgórze na Wysoczyźnie Bełchatowskiej. Woj. wielkopolskie i Kobyla Góra na Wzgórzach Ostrzeszowskich. Kolejno woj. dolnośląskie i Śnieżka w Karkonoszach.

Woj. lubuskie i Góra Żarska na Wzniesieniach Żarskich. Woj. zachodniopomorskie i wzniesienie Szczyt Krajoznawców mierzące 245 m n.p.m. Woj. kujawsko-pomorskie i wzniesienie Czarna Góra w Górach Obkaskich. Woj. pomorskie i Wieżyca z wieżą widokową na morenowych Wzgórzach Szymbarskich. Woj. warmińsko-mazurskie i Dylewska Góra na Wzgórzach Dylewskich. Woj.podlaskie i Rowelska Góra na Pojezierzu Wschodniosuwalskim.

Woj. mazowieckie i Altana w Garbie Gielniowskim na Wyżynie Kieleckiej. Woj. świętokrzyskie i Łysica w Górach Świętokrzyskich. Woj. lubelskie i Krągły Goraj na Roztoczu Wschodnim i na koniec województwo podkarpackie i Tarnica w Bieszczadach. Jakbyśmy zaczynali podróż po Polsce, to ominęlibyśmy kilka województw, których szczyty już zdobyliśmy, żeby się nie powtarzać i mieć więcej czasu na pozostałe miejsce.

Podróż do Parków Narodowych

A może by tak dołożyć do tej podróży wizyty w Parkach Narodowych. 2 pieczenie na jednym ogniu. Parków Narodowych mamy 23. Jeśli zmodyfikujemy nieco swoje plany, to może nam się to udać. Trochę kilometrów trzeba będzie dołożyć. Do pełni szczęścia brakuje nam tylko wizyty w stolicy każdego województwa…

Dobry plan na urlop…

Teraz pomyślcie, jakby wyglądała Wasza podróż. Kilkanaście dni zwiedzania naszego kraju. Nam się już chce jechać. 🙂

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.