Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?

Zastanawiasz się gdzie wyjechać na wakacje w Polskę z dzieckiem, samemu czy z rodziną? Podpowiadamy 7 miejsc, w których bardzo fajnie można spędzić czas, dużo zobaczyć i przywieźć do domu cały plecak wspomnień.

Proponowane przez nas miejsca odwiedziliśmy w przeciągu ostatnich kilku lat i zapadły nam one bardzo mocno w pamięć. To tylko taka skrócona propozycja miejsc, do których warto się wybrać. Więcej ciekawych wycieczek możesz znaleźć u nas na blogu, przeglądając poszczególne kategorie lub patrząc na mapę, która znajduje się na górze strony głównej.     

1. Roztocze

Roztocze to piękna kraina na wschodzie Polski, w której jest co zwiedzać. Między innymi do zobaczenia mamy Szumy nad Tanwią, najwyższy wodospad na Roztoczu, basztę widokową w Józefowie, kościół na wodzie św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, kamieniołom w Nowinach, Skansen Zagroda Guciów, Stawy Echo, punkt widokowy Rybakówka w Zwierzyńcu, basztę widokową w Krasnobrodzie, Bukową Górą w Roztoczańskim Parku Narodowym czy Czartowe Pole. Poznaj 10 miejsc, które warto zobaczyć na Roztoczu.

Gdzie wyjechać? - Roztocze

2. Morze Bałtyckie – Międzyzdroje, Kołobrzeg i Woliński Park Narodowy

Morze Bałtyckie to idealne miejsce dla miłośników plażowania, kąpieli, ale także aktywnego wypoczynku i odkrywania nowych miejsc. W Międzyzdrojach, Kołobrzegu i najbliższej okolicy czeka na każdego cała masa atrakcji. Mam tutaj na myśli: Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, Molo w Międzyzdrojach, które jest jednym z najdłuższych w Europie, Bałtycki Park Miniatur, latarnie morskie czy rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. 

Gdzie wyjechać? Morze Bałtyckie na wakacje

3. Gdzie wyjechać? – Iwkowa w Małopolsce 

Proponując w zestawieniu Iwkową, chcę Cię zaprosić do miejsca, w którym mieszkam. Może nie ma tutaj zbyt wielu turystów, ale jest to świetna okazja, żeby odpocząć od tłumów, ale i sporo zobaczyć. Niedawno na blogu pojawił się wpis o 10 miejscach, które warto zobaczyć w Iwkowej. Są to między innymi: Pustelnia Świętego Urbana, krzyż powstańców i źródełko na Piekarskiej Górze, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny czy wieża widokowa na Szpilówce.

Iwkowa

4. Poznań – stolica Wielkopolski

Poznań odwiedziliśmy całkiem niedawno i bardzo nam się w nim spodobało. Jeśli jeszcze nie byłeś w stolicy Wielkopolski, to może jest to dobry czas, żeby te zaległości nadrobić. Proponuję zobaczyć tam Meteoryt Morasko, poznańskie koziołki, mural na Śródce czy Stary Rynek, a także spróbować rogali świętomarcińskich. Więcej atrakcji Poznania możesz sprawdzić u nas na blogu. 

Poznań na wakacje
przewodnik

5. Gdzie wyjechać? – Może Sandomierz

Co o tym sądzisz? Miasto Ojca Mateusza jest otwarte na turystów, a w nim Ucho Igielne, Starówka, Podziemna Trasa Turystyczna, Świat Ojca Mateusza, Zamek Królewski, Wąwóz Królowej Jadwigi czy Góry Pieprzowe. Zobacz jak zaplanować czas w Sandomierzu

Sandomierz na wakacje

6. Podlasie

Na Podlasie warto pojechać i sami byśmy tam chętnie wrócili. W moim odczuciu to zielona dzika kraina, w której panuje błogi spokój i aż chce się żyć. Podróżując po wschodniej części Polski, wiele tam odkryliśmy i zobaczyliśmy. Musisz też to koniecznie zobaczyć. Więcej informacji możesz znaleźć w specjalnym wpisie o ciekawych miejscach w województwie podlaskim.

Podlasie na wakacje

7. Tatry

Nie będę oryginalny, ale Tatry musiały znaleźć się na tej liście. Najwyższe polskie góry od lat cieszą się ogromną popularnością. Nie mówię tutaj o samym Zakopanem, bo kwaterę można znaleźć w sąsiednich miejscowościach. Propozycję wycieczek po Tatrach znajdziesz na blogu, a na sam początek proponuję rozpocząć wypoczynek od wyjścia na Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli.  

Tatry na wakacje

Gdzie w góry na wakacje? – 10 propozycji

Dodatkowo polecamy Ci kilka górskich szlaków, na które warto się wybrać w okresie wakacyjnym.

Tatry: Dolina Kościeliska, Hala Stoły, Hala Ornak i Smreczyński Staw

Niezbyt trudna, przyjemna spacerowa trasa w najbliższych okolicach tatrzańskich dolin przeznaczona dla wszystkich. Warto udać się na Halę Stoły wczesnym rankiem, żeby przy śniadaniu oglądać widoki budzącego się Giewontu i Czerwonych Wierchów.

Warto zaplanować na tę trasę cały dzień, ponieważ przejście całości zajmuje około 6 godzin. Trzeba przygotować się na 20 kilometrów marszu, chociaż już samo dojście z Kir do Doliny Kościeliskiej po prostej drodze trochę zajmuje. Na Halę Stoły odbija się już na początku, natomiast nad Smreczyński Staw przy Hali Ornak. 

Magura Spiska: ścieżka w koronach drzew na Słowacji

Odwiedzić Słowaków zawsze warto, zwłaszcza że od kilku miesięcy mają przy naszej granicy taką perełkę, jaką jest ścieżka w koronach drzew w miejscowości Zdziar. Najłatwiej dostać się tam podjeżdżając samochodem niemalże pod sam wyciąg w Bachledovej Dolinie.

Zamiast jednak stać w korkach, które podczas wakacji będą tam nieuniknione, to warto zatrzymać się kilka kilometrów wcześniej w Strednica-Zdziar, po prawej stronie na parkingu jadąc od granicy. Postój tam jest darmowy, a dojście widokowym szlakiem to sama przyjemność. Dotarcie do ścieżki w koronach drzew i powrót w to samo miejsce to konieczność pokonania 17 kilometrów. Zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania. 

Rudawy Janowickie: Sokolik, Krzyżna Góra i Zamek Bolczów

W cieniu Karkonoszy i Gór Izerskich leżą Rudawy Janowickie. Mniej znane jednak na obecność turystów narzekać nie mogą. Odwiedzane głównie przez osoby zdobywające Skalnik, które zbierają szczyty do Korony Gór Polski.

A przecież w Rudawach Janowickich możemy odwiedzić urokliwe schronisko Szwajcarka i właśnie wspomniane wyżej: Sokolik, Krzyżną Górę i Zamek Bolczów. Tak jak zawsze planujemy wycieczkę, tak i tym razem staraliśmy się odwiedzić wszystkie miejsca, zaczynając w jednym miejscu i udać się na konkretną trasę, na którą można przeznaczyć cały dzień. Widoki w kilku miejscach naprawdę zachwycają.

Pieniny: Wąwóz Homole, Wysoka i Durbaszka

Tajemniczy Wąwóz Homole, najwyższy szczyt Pienin – Wysoka i najbardziej klimatyczne schronisko w górach – Durbaszka nie nudzą się nigdy. Jak nie masz pomysłu na wycieczkę, to po prostu jedź w Pieniny. Tam w małej, malowniczej wiosce można odpocząć, a przejście szlaku, który opisaliśmy, nigdy nie zapomnisz.

Szum potoku, widoki ze szczytu, żurek w schronisku i przejście pienińskimi polanami potrafi zachwycić. Zamiast schodzić z Durbaszki do Jaworek drogą szutrową, można przedłużyć sobie trasę i przejść w stronę Palenicy, a następnie zejść lub zjechać kolejką do Szczawnicy. Opcja z przedłużeniem jest o wiele bardziej atrakcyjna, jednak bardziej wymagająca. 

Góry Izerskie: Wysoki Kamień i Chybotek

Wysoki Kamień i jego otoczenie to dla nas miejsce magiczne. W dobrym tempie dojście ze Szklarskiej Porębie zajmuje godzinkę, a mimo to można tam zaznać chwili spokoju w samotności. Widoki na Karkonosze, a głównie na Szrenicę i Śnieżne są przepiękne, a do tego dochodzi jeszcze przez wszystkich zachwalana szarlotka… Dalej droga prowadzi w stronę Zakrętu Śmierci i do Chybotka – kolejnej atrakcji Szklarskiej Poręby. 

Góry Sowie: Wielka Sowa i wieża widokowa

Wizytówka Gór Sowich, o której nie trzeba mówić zbyt dużo. Wiele możliwości dotarcia na Wielką Sowę i tutaj także polecamy szlak typu pętla. Start i koniec na Przełęczy Jugowskiej. Trasa bardzo łatwa i dostępna dla każdego. Widoki z wieży widokowej na cztery strony świata. Najpiękniejszy widok na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Sudetach. Wracając, można wyjść jeszcze na platformę widokową, z której dobrze widać Kotlinę Dzierżoniowską z górą Ślężą w tle.

Gorce: Turbacz najłatwiejszym szlakiem

Najłatwiejszy szlak, który odkryliśmy dopiero w tym roku, doprowadza na Turbacz bez większego zmęczenia. Idzie się nietypowo, bo ścieżką z Koniny, a dopiero z Przełęczy Borek szlakiem turystycznym. Trasa może nie jest widokowa, ale przyjemna na spokojny spacer. Dopiero na Hali Turbacz pojawiają się widoki w stronę Beskidu Żywieckiego, a tak to tradycyjnie spod schroniska na Tatry i Podhale. 

Beskid Śląski: Trzy Kopce Wiślańskie, Telesforówka i Stary Groń

Przyjemna 15-kilometrowa trasa typu pętla z Przełęczy Salmopolskiej przez Trzy Kopce Wiślańskie, Telesforówkę i Stary Groń. Telesforówka słynie ze znajdującego się tam prywatnego schroniska. Na Starym

Groniu znajdziemy wieżę widokową, z której rozciągają się natomiast ciekawe widoki na pobliskie szczyty. Trasa nie jest trudna, w wielu miejscach można zatrzymać się na odpoczynek. Z parkingu drugą alternatywną jest trasa na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, jednak jeśli nie chcesz spotkać tłumów ludzi na szlaku, to rozważ taką propozycję. 

Beskid Żywiecki: Wielka Rycerzowa

Krótka trasa, która urzeka nas za każdym razem, gdy tam jesteśmy. Mimo iż widoki są dopiero w okolicach schroniska na Rycerzowej to samo podejście i dalszy szlak bardzo lubimy i często na niego wracamy. Mierzy on tylko 10 kilometrów, dlatego o zmęczenie tutaj trudno. Najbardziej pamiętamy wyjście na Wielką Rycerzową kilka lat temu, gdy położyliśmy się na trawie i mogliśmy oglądać oddalone o kilkadziesiąt kilometrów szczyty Tatr. Pogoda trafiła się wtedy wyśmienita.

Góry Wałbrzyskie: Borowa

Odkąd na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich powstała wieża widokowa to Borowa zrobiła się miejscem bardzo chętnie odwiedzanym. Nie ma się co dziwić, ponieważ widoki z ostatniego piętra metalowej wieży są bardzo ładne. Szlak nie jest trudny, z każdej strony to tylko kilka kilometrów i to już od Ciebie zależy, gdzie wystartujesz. My proponujemy wyjście z Jedliny-Zdroju, bo tak sami szliśmy. Zawsze można też zacząć z Wałbrzycha czy Rybnicy Leśnej. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.