Pieniny – co warto zobaczyć? Atrakcje i propozycje szlaków

Pieniny są pasmem górskim w Karpatach, znajdującym się na terenie Małopolski. Są to niewielkie i niewysokie góry, które mają w sobie coś wyjątkowego. Wspaniałe widoki, magiczne poranki i pamiętne zachody słońca to tylko namiastka tego co można tam spotkać. Pieniny graniczą z Magurą Spiską, Beskidem Sądeckim, Gorcami czy Pogórzem Spisko-Gubałowskim. 

Polskie pasmo Pienin to przepiękne miejsce. Wspaniały górski krajobraz, liczne strumienie i wąwozy cieszą oczy turystów, którzy tłumnie przyjeżdżają tu w okresie wakacji oraz ferii zimowych. Można tu spotkać turystów z Polski, ale coraz chętniej przyjeżdżają również ci z zagranicy. Szczególnie są to Słowacy i Czesi, ponieważ od granicy ich państw do Pienin jest bardzo blisko. Nie brakuje również Niemców.

Zimą można tu jeździć na nartach, a latem przemierzać górskie szlaki i zdobywać szczyty. To jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski, który zachwyca swoją różnorodnością krajobrazów, bogactwem atrakcji turystycznych oraz niezapomnianymi widokami. Ten górski zakątek Polski przyciąga turystów z całego świata, którzy pragną odkryć jego urok i poznać niezwykłe historie związane z tym miejscem.

Podział Pienin – Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny

Na obszarze gór, znajduje się Pieniński Park Narodowy z popularnymi Trzema Koronami i Sokolicą. Dzielą się na: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny. Część środkowa jest jednym z najpiękniejszych terenów w Polsce. Bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna i baza noclegowa. Na całą Europę znany jest Spływ Dunajcem, w którym płynie się przełomem rzeki na tratwach. Panorama Pienin jest jedyna i wyjątkowa. Po podróży zatrzymać się można w schronisku Orlica, Trzy Korony i Durbaszka.

Jaki jest najwyższy szczyt Pienin?

Najwyższym szczytem pasma jest Wysoka mierząca 1050 m n.p.m. Dojść na nią można wytyczoną ścieżką z przełęczy pod Wysoką. Z Wysokiej rozciągają się przepiękne widoki na Tatry. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski. W pobliżu jest równie piękny Wysoki Wierch.

Turyści najtłumniej zjeżdżają do Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem. Miejscowości te są doskonale przystosowane na ich przyjęcie. Znajduje się w nich duża baza noclegowa. Do dyspozycji są liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, pola kempingowe i namiotowe. Niektóre miejsca oferują bardzo wysoki standard, inne są utrzymane w górskim klimacie. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dlaczego warto przyjechać w Pieniny?

Główną atrakcją Pienin są szlaki turystyczne i szczyty, do których prowadzą. Turyści uwielbiają górskie wspinaczki i podziwianie pięknych widoków. Trasy są bardzo dobrze oznakowane. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w mapę i zaplanować wycieczkę. Można zataczać pętelki lub wracać tą samą drogę. Skorzystaj z darmowych map turystycznych w wersji online.

Po długiej pieszej wycieczce z pewnością nie zabraknie miejsca, w którym można zjeść syty posiłek. Warto spróbować regionalnych dań, takich jak kwaśnica, dziadki z bryndzą, placki ziemniaczane z gulaszem, oscypki na gorąco i wiele innych. Nawet poza sezonem bez problemu znajdziemy tu otwartą restaurację.

Po okolicy można przemieszczać się własnym samochodem lub komunikacją publiczną. Kursy często odbywają się między Szczawnicą a Krościenkiem nad Dunajcem, ponieważ są to główne miejsca, w których rozpoczynają się szlaki.

Pieniny – co zwiedzić, odkryć i poznać? Poznaj największe atrakcje

Pieniny to przede wszystkim piękny górski krajobraz, Dunajec oraz jego dopływy, górskie potoki, strumienie i wodospady. Zachwyca również roślinność. Niektóre gatunki drzew ze względu na przystosowanie do górskiego terenu wyglądają tu inaczej niż gdziekolwiek indziej.

Wąwóz Homole – warto zobaczyć w Pienin

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Część wąwozu jest skalna i tworzy V-kształtną dolinę. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Jego niezwykłe i malownicze kaskady zasługują na szczególną uwagę i wprawiają w zdumienie. W wąwozie obserwować możemy także imponujące, naturalne konstrukcje skalne z białego i czerwonego kamienia. Jest tu również bardzo bogata flora porostów. Będąc czujnym obserwatorem, możemy dostrzec wiele ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt. Swoje schronienie znajduje tutaj między innymi jaszczur plamisty, puchacz, sokolik pustułka czy żmija zygzakowata.

przewodnik

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy

Wodospad Zaskalnik to kolejne miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Wodospad znajduje się w Dolinie Sopotnickiego Potoku. Jest to bardzo malownicza dolina, dlatego pary młode często robią tu sesje ślubne. Na miejsce bardzo łatwo dojechać samochodem, ponieważ wodospad znajduje się tuż przy drodze. Zobacz wycieczkę do Wodospadu Zaskalnik.

Szczyt Trzy Korony – topowa atrakcja w Pieninach

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Partię szczytową stanowi pięć zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych turni. 3 z nich są najbardziej wyeksponowane – stąd nazwa. Najwyższa z turni to Okrąglica (982 m n.p.m). Na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Można z niej podziwiać przełom Dunajca, zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków i wzniesienia pocięte lasem. W oddali zaś także Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Wspaniały widok na Trzy Korony jest u podstawy szczytu nieopodal miejscowości kąty. Z wielu stron można go też podziwiać podczas spływu Dunajcem.

Ciekawą opcją jest też wyruszenie z Krościenka nad Dunajcem w stronę Trzech Koron. Do Szczawnicy można wrócić tratwą flisacką. Wstęp na szczyt jest płatny, a w szczycie sezonu są duże kolejki. Z tego powodu trzeba uzbroić się w cierpliwość. By uniknąć kolejek, watro jest się wybrać w Pieniny poza sezonem, na przykład pod koniec września. Wtedy wciąż jest dobra pogoda na piesze wędrówki, a trasy nie są tak mocno oblegane. Zobacz opis szlaku na Trzy Korony.

Sokolica i słynna sosenka

Drugi najbardziej popularny szczyt Pienin, czyli Sokolica (747 m n.p.m.) znajduje się w północno-wschodniej części Pienin środkowych, zwanej Pieninkami. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej swoje gniazda miały tu sokoły. Na samym szczycie Sokolicy rośnie ponad 500-letnia sosna zwyczajna. Ze względu na swój wyjątkowy kształt stała się elementem wielu pocztówek. Również podczas robienia zdjęć, turyści umieszczają ją w kadrze.

Tak samo jak Trzy Korony, szczyt jest zbudowany z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy. Na szczycie występują reliktowe sosny. Południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo w ogromną, ponad 300-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Zobacz opis szlaku na Sokolicę.

Wysoka – najwyższy szczyt Pienin

Wysokie Skałki to kolejny znany Pieniński rezerwat przyrody. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Małych Pienin – Wysoka (1050 m n.p.m.). Największą atrakcją rezerwatu jest jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. Na ternie rezerwatu Wysokich Skałek możemy wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Zobacz opis szlaku na Wysoką.

Zamek Niedzica i Zamek w Czorsztynie

Będąc w Pieninach w przerwie od traperskich wypraw, warto odwiedzić Zamek Niedzica i Zamek w Czorsztynie. Zamki te stanowią jedne z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Zamek Niedzicki słynie z kręconego w nim serialu „Janosik”. Obydwa zamki położone są nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego i kursują między nimi stateczki turystyczne. Dzięki temu można sprawnie zwiedzić obydwa zamki.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to unikatowa atrakcja nawet na skalę europejską. Pieniński Park Narodowy można zwiedzać z wysokości flisackiej tratwy. Spływ trwający ponad 2 godziny słynie z pięknych widoków, opowieści flisaków oraz spokoju i ciszy pienińskiej natury. Zobacz więcej informacji o Spływie Dunajcem.

Droga Pienińska

W Szczawnicy nie brakuje również wypożyczalni rowerowych. Można zrobić sobie wycieczkę rowerową brzegiem Dunajca i dojechać, aż do Czerwonego Klasztoru, który znajduje się po stronie słowackiej. Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Trasa rowerowa Droga Pienińska prowadzi wzdłuż Dunajca i jest bardzo malownicza. Po drodze nie ma dużych wzniesień ani przeszkód, więc jedzie się przyjemnie i poradzi sobie nawet początkujący rowerzysta. Miejscem docelowym są Sromowce Niżne, w których również jest co robić. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Sromowce Niżne.

Rezerwat Biała Woda

W Jaworkach niedaleko Wąwozu Homole znajduje się Rezerwat Biała Woda. To urokliwe miejsce potrafi zachwycić i dlatego odwiedzane jest tak bardzo licznie. Jest także obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Pienin. Zobacz więcej informacji o Rezerwacie Biała Woda.

Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem

Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem to miasteczka znajdujące się w sercu Pienin. To właśnie z nich rozpoczynają się najciekawsze szlaki górskie. Tam także można znaleźć najwięcej noclegów i restauracji. Zobacz najciekawsze atrakcje w Szczawnicy.

Hala Majerz

Hala Majerz znajduje się w Czorsztynie i słynie z pięknych widoków. Położona jest na szlaku na Trzy Korony. Widać z niej Tatry, Babią Górę, Jezioro Czorsztyńskie czy zamki: w Niedzicy i Czorsztynie.

Pieniny dobre latem i zimą – mapa atrakcji

Pieniny są oblegane głównie w sezonie letnim, Jednak zimą również nie brakuje tu turystów. Znajduje się tu wspaniałe zaplecze dla narciarzy. Jest mnóstwo stoków i wyciągów. Są zjazdy dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Nie brakuje również tras biegowych, na których przebiegu można podziwiać przepiękny zimowy krajobraz Pienin.

Bez problemu znajdziemy nocleg w pobliżu stoku narciarskiego. Nie ma również żadnych problemów z wypożyczeniem sprzętu i wynajęciem instruktora. Doświadczeni wędrowcy mogą wyruszyć na szlaki również zimą. Pieniny wyglądają zupełnie inaczej o tej porze roku.

Pieniny to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych gór w Polsce i na pewno jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Europie. W Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy znajdziemy doskonałą bazę noclegową oraz mnóstwo ciekawych zabytków i atrakcji. Pieniny do doskonałe miejsce na odpoczynek oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Prześwity w drodze na Sokolicę
Prześwity w drodze na Sokolicę
Prześwity w drodze na Sokolicę
Prześwity w drodze na Sokolicę
Wysoki Wierch
Wysoki Wierch
Widok na Tatry spod Durbaszki
Widok na Tatry spod Durbaszki
Z Wysokiego Wierchu na Tatry
Z Wysokiego Wierchu na Tatry
Wypas owiec pod Wysoką
Wypas owiec pod Wysoką
Widok z Wysokiego Wierchu
Widok z Wysokiego Wierchu
Na Sokolej Perci
Na Sokolej Perci
Szlak z Durbaszki na Wysoki Wierch
Szlak z Durbaszki na Wysoki Wierch

Szczawnica – gdzie zjeść?

Szczawnica to wiele restauracji, sporo regionalnych smaków ale i takich, które znamy z większości polskich knajp. My jedliśmy kiedyś pizzę w Pizzerii Jacak i była w porządku. Oprócz tego jest na przykład polecane jedzenie w Restauracji pod Siekierkami, w Karczmie u Polowacy czy w Jazz Bar. 

Szczawnica Pijalnia Wód
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.