Moryń to miasteczko wielu atrakcji – Jezioro Morzycko, mamuty, Diabelski Fotel i magiczny las…
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto zwiedzić miasteczko Moryń, co warto tam zobaczyć i jakie są jego główne atrakcje turystyczne, to zapraszamy do przeczytania tego wpisu. Jak przyjechaliśmy do Morynia, to pomyśleliśmy, że trafiliśmy na chwilę do jakiejś bajki. Czuliśmy tak przy Diabelskim Fotelu nad brzegiem Jeziora Morzycko oraz w lesie, w którym drzewa były pokryte bluszczem. Całego uroku dodawała mgła oraz dopiero co wstające słońce.
Kilka słów o Moryniu
Moryń znajduje się w powiecie gryfińskim na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zamieszkuje w nim około 1600 mieszkańców, więc całkiem niewiele. Są to tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Jak odkryjemy karty historii miasta, to dowiemy się, że w miejscu obecnego Morynia w okresie średniowiecza żyły słowiańskie plemiona Pyrzyczan. W XII utworzono grodzisko. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się w dokumentach z 1263 roku. W średniowieczu wzniesiono także zamek, z którego obecnie pozostała tylko ruina. Bardzo nas cieszy, że Moryń cały czas się rozwija pod względem turystycznym. Powstają nowe atrakcje turystyczne, którymi władze miasta chcą przyciągnąć nowych turystów.
Co warto zobaczyć w Moryniu? Atrakcje turystyczne, które poznaliśmy w mieście
Przyjechaliśmy do Morynia po godzinie 7 rano. Jechaliśmy z południa, więc wschodzące słońce mieliśmy po prawej stronie. Wyznaczyliśmy sobie na mapie kilka atrakcji turystycznych Morynia, które warto zobaczyć. Okazało się, że jest aż 11 ciekawych punktów, czyli jak na takie małe miasteczko całkiem sporo.
Diabelski Fotel w Moryniu – tajemnicza atrakcja turystyczna
Pierwszą atrakcją turystyczną w Moryniu był Diabelski Fotel, położony bezpośrednio nad Jeziorem Morzycko. To miejsce bardzo polubił sobie diabeł, który często tam przesiadywał i łowił ryby. Najczęściej można było go spotkać w ciepłe lipcowe i sierpniowe noce. Z Diabelskim Fotelem związana jest legenda, która głosi, że rybak, któremu uda się złowić z tego fotela rybę, to już zawsze będzie miał szczęście z połowach. To miejsce jest ogólnodostępne. Tuż obok głazu znajduje drewniany pomost, do którego prowadzi magiczne przejście między drzewami. Spędziliśmy tam około 10 minut.
Rynek (Plac Wolności) i Ratusz w Moryniu
Później przejechaliśmy trochę dalej co centrum miasta. Zatrzymaliśmy samochód przy ulicy Dojazdowej i wybraliśmy się na spacer po mieście. Współrzędne naszego bezpłatnego parkingu: 52.8581, 14.3993. Do Rynku (Placu Wolności) w Moryniu mieliśmy 2 minuty drogi. W centrum miasta obejrzeliśmy Rynek wraz z Ratuszem. Można tam zobaczyć średniowieczny układ ulic. Sam Ratusz pochodzi z XIX wieku. Są tam różne sklepy oraz mapa miasta. W Rynku znajduje się także Biuro Informacji Turystycznej, w którym można pobrać przewodniki i mapy okolicy.
Fontanna Wielkiego Raka – atrakcja turystyczna dla dzieci w Moryniu
Tuż przed Ratuszem znajduje się Fontanna Wielkiego Raka, która stanowi atrakcję turystyczną dla dzieci w Moryniu. Jedni to miejsce lubią, a inni twierdzą, że rak nie ma nic wspólnego z tym miastem. Ogólnie to rak jest symbolem Morynia, a związany jest z pewną legendą. Niegdyś gród został otoczony przez wroga, który planował oblegać tak długo warownię, aż wszyscy w niej umrą z głodu. Wtedy na ochotnika przedarcia się przez zasieki wroga, aby wezwać pomoc, zgłosił się młodzieniec zwany Rakiem. Udało mu się powiadomić o sytuacji w grodzie, jednak podczas drogi powrotnej został zabity przez wrogów. Został zgładzony toporem i wpadł do jeziora. Jedni mówili, że czasem wychodzi z jezioro i zbliża się pod bramy miasta.
Kościół pod wezwaniem Świętego Ducha
Weszliśmy w wąskie uliczki Morynia i pokierowaliśmy się do kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha, który znajduje się na ulicy Fryderyka Chopina. Świątynia została wzniesiona w XIII wieku. Posiada 3 nawy oraz wysoką wieżę z XIV wieku. Warto tam zwrócić uwagę na romański ołtarz, ambonę barokową z 1711 roku oraz ciekawe malowidła ścienne. Pierwsza wzmianka o tym moryńskim zabytku pochodzi z 1263 roku.
Mury miejskie
Poszliśmy dalej na południe i doszliśmy do ulicy Lipowej. Tam znajdowały się mury, które dawniej dobrze ochraniały miasto. Do dziś możemy je oglądać niemal w całości. Nie ma tam bram, ale jest furta oraz baszty wykuszowe. Tutaj, gdzie my poszliśmy można przeczytać zarys dziejów miasta.
- X-XIII wiek – na półwyspie jezioro Morzycko powstał gród obronny,
- 1263 – pierwsza wzmianka o Moryniu – Morin,
- XIII wiek – Moryń został opanowany przez Nową Marchię,
- 1306 – po raz pierwszy występuje jako miasto (Civitas),
- 1352 – do Morynia częściowo przeniesiono mennicę książęcą,
- 1402-1454 – Moryń we władaniu Zakonu Krzyżackiego,
- 1433 – najazd Husytów i miasto na chwilę staje się wsią,
- XVII – XVIII wiek – miasto wielokrotnie spalone,
- XIX wiek – ożywienie gospodarcze,
- 03.02.1945 – wyzwolenie Morynia.
Bluszczolas
Za murami skręciliśmy w lewo i udaliśmy się w stronę lasu porośniętego bluszczem. Wyglądał on zjawiskowo, ponieważ unosiła się lekka mgła, a za drzewami świeciło słońce. Przy normalnych warunkach ten las nie zrobiłby aż tak wielkiego wrażenia. Nie jest to także wymieniana atrakcja turystyczna w Moryniu, chociaż nie często można spotkać tyle drzew porośniętych bluszczem. My zapisujemy ten las na liście ciekawych miejsc.
Czarci Głaz z olejową miarą w Moryniu
W powyższym lesie przy ulicy Żeglarskiej w Moryniu znajduje się kolejne miejsce związane z diabłem. To Czarci Głaz i oczywiście z nim także związana jest pewna legenda. A chodzi w niej o oszustwo, którego dopuścił się pewien kupiec na jednej kobiecie, oszukując miarę przy sprzedawaniu oliwy. Zobaczył to diabeł i zagroził sprzedawcy, że jak jeszcze raz okłamie klientów, to zginie w jeziorze. Dodatkowo zrobił łokciem dziurę w głazie i od tego momentu, to była nowa miara oleju.
Geopark – mamuty i inne zwierzęta na Alei Gwiazd Plejstocenu
Poszliśmy w kierunku północnym wzdłuż murów miejskich i dotarliśmy do mamutów – Geosi i Morynka. Weszliśmy na teren geoparku „Kraina Lodowcowa nad Odrą” i szliśmy Aleją Gwiazd Plejstocenu. Jest to jedna z atrakcji turystycznych dla dzieci w Moryniu. Każde zwierzę jest opisane na tablicy i do każdego można podejść i pogłaskać. Są tam między innymi: dziki koń stepowy, tygrys szablozębny, żubr czy niedźwiedź.
Jezioro Morzycko i plaża w Moryniu
Cały czas szliśmy promenadą na jeziorem Morzycko. Znajduje się tam kilka pomostów widokowych oraz jeden główny z zadaszonymi wiatami. Tuż obok jest także plaża miejska. Jezioro Morzycko znajduje się w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Przy plaży poszliśmy w lewo w kierunku lasu. Na samym jego szczycie znajduje się kamienny amfiteatr, którego też warto przy okazji zobaczyć.
Kamienny Ogród – Moryń
Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Moryniu jest także kamienny ogród. Tam było ponad 40 głazów narzutowych, które pochodzą ze wzgórz otaczających miasto. Kamienny Ogród znajduje się tuż przy murach miejskich przy ulicy Jeziornej. Kamienie leżą niedaleko centrum miasta, więc można podejść na nogach lub podjechać samochodem.
Zamek w Moryniu – ruiny warowni z XIV wieku
Najpierw nad jeziorem Morzycko na półwyspie Zamczysko znajdował się słowiański gród. Później zbudowano tam zamek margrabiów brandenburskich. Nie ostał się tam długo, ponieważ szybko został zniszczony przez księcia szczecińskiego Świętobora I. Z powodu opuszczenia zamkowych murów popadł w ruinę i dzisiaj możemy tam oglądać tylko jego pozostałości.
Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:
- Chojna,
- Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich,
- Rezerwat przyrody Bielinek,
- Wieża widokowa w Widuchowej,
- Najdalej wysunięty punkt za zachód Polski,
- Cedynia – historyczne miasto,
- Góra Czcibora,
- Wrzosowiska Cedyńskie,
- Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym,
- Woliński Park Narodowy,
- Międzyzdroje.
Dzień dobry 🙂
Czy jest w Moryniu jakaś restauracja godna polecenia?
Pozdrawiam, super stronka 🙂