Gorlicka Odznaka Górska – nowy pomysł PTTK Gorlice na promowanie Beskidu Niskiego

Gorlicka Odznaka Górska to najnowszy projekt, który wszedł w życie dzięki PTTK z Gorlic. Zawsze chętnie popieramy pomysły, które promują mniej odwiedzane miejsca, a właśnie takimi jest Ziemia Gorlicka oraz Beskid Niski. Na Gorlicką Odznakę Górską składa się 15 szczytów, których zdobywanie rozpoczęło się 1 listopada 2020 roku, czyli całkiem niedawno. O tym projekcie napisał do mnie Dominik, z którym ostatnio byliśmy w górach.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Szczyt do Gorlickiej Odznaki Górskiej

Gorlicka Odznaka Górska – wykaz szczytów i mapa

Popatrzyłem na wykaz szczytów i naprawdę wygląda to fajnie. Na większości z nich byliśmy, ale pojawiło się tam także kilka takich, które dopiero musimy odwiedzić. Będzie to plan na kolejne wyjazdy. Do zweryfikowania odznaki zalicza się szczyty zdobyte po 1 listopada.

My nie zbieramy szczytów, żeby zdobyć odznakę. Musielibyśmy wchodzić na niektóre szczyty kolejny raz, a wolimy odkrywać nowe miejsca. Nie przeszkadza nam to jednak, żeby Ci o Gorlickiej Odznace Górskiej powiedzieć i podlinkować nasze opisy wycieczek. Chcemy, żeby Ci było łatwiej zaplanować trasy i zdobyć tę odznakę. Pod listą wzniesień zamieszczam jeszcze mapę z zaznaczonymi szczytami.

 1. Góra Zamkowa – 424 m n.p.m.
 2. Góra Cmentarna – 357 m n.p.m.
 3. Pustki – 446 m n.p.m.
 4. Cieklinka – 512 m n.p.m.
 5. Maślana Góra – 753 m n.p.m.
 6. Chełm 779 m n.p.m.
 7. Ferdel (wieża widokowa) – 640 m n.p.m.
 8. Magura Wątkowska – 846 m n.p.m.
 9. Magura Małastowska – 813 m n.p.m.
 10. Sucha Homola – 708 m n.p.m.
 11. Rotunda – 771 m n.p.m.
 12. Jaworzyna Konieczniańska – 881 m n.p.m.
 13. Kozie Żebro – 847 m n.p.m.
 14. Góra Jawor – 723 m n.p.m.
 15. Lackowa – 997 m n.p.m.
Gorlicka Odznaka Górska

Po co ta odznaka? Książeczka i potwierdzenia

PTTK z Gorlic chce wypromować Ziemię Gorlicką i zachodnią część Beskidu Niskiego, wartości przyrodnicze, kulturowe i historyczne, dlatego zachęcają do zdobywania odznaki. Do tego dochodzi zachęcanie do spędzania czasu na świeżym powietrzu i propagowanie zdrowego trybu życia. Może wraz z Nowym Rokiem ruszysz na zdobywanie tych szczytów?

 • Szczyty można zdobyć indywidualnie lub grupowo,
 • Potwierdzenia trzeba zbierać do specjalnej książeczki Gorlickiej Odznaki Górskiej i podać datę zdobycia. Można ją kupić w PTTK w Gorlicach.
  • Potwierdzeniem są pieczątki z najbliżej położonych miejsc: na Lackowej, Magurze Wątkowskiej są pieczątki. Pod Magurą Małastowską jest schronisko. W innych miejscach może być np. jakaś instytucja z miejscowości, z której zaczynasz wycieczkę.
 • Potwierdzeniem mogą być także zdjęcia z Twoją osobą ze szczytu. Trzeba je wkleić do książeczki.
 • Jeśli zdobędziesz wszystkie szczyty, to możesz zanieść książeczkę do PTTK w Gorlicach lub wysłać pocztą w celu weryfikacji,
 • Odznakę można zdobywać od 7 roku życia.

Jak zaplanować zdobywanie szczytów do Gorlickiej Odznaki Górskiej i gdzie poszukać noclegu?

Jeszcze patrząc na te szczyty, to najlepiej nocleg znaleźć gdzieś nad Jeziorem Klimkówka lub w Małastowie. Wtedy wszędzie będziemy mieć w miarę blisko. Cztery pierwsze szczyty można zdobyć w jeden dzień: Góra Zamkowa, Góra Cmentarna, Pustki i Cieklinka, ponieważ można dojechać bardzo blisko samochodem. Na spokojnie pozostałe szczyty można zrobić jeden na dzień. Ewentualnie:

 • Maślaną Górę połączyć z Chełmem,
 • Ferdel na 100 procent z Magurą Wątkowską, bo to jeden szlak, na którym można zrobić pętlę,
 • Kozie Żebro z Rotundą lub Górą Jawor,
 • Magurę Małastowską z Suchą Homolą,
 • Jaworzyna Konieczniańska i Lackowa, to raczej szczyty na 1 dzień.
Gorlica Odznaka Górska - Magura Wątkowska
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.