Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem – co warto zobaczyć?
Sprawdź, co warto zobaczyć w Szczawnicy i jej największe atrakcje! Szczawnica to miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest położone na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Za doliną potoku Grajcarka wznosi się przepiękny górski krajobraz.
W Szczawnicy znajduje się wiele noclegów, restauracji oraz rozpoczynają się w niej bardzo ciekawe szlaki górskie, które stanowią największe atrakcje turystyczne. A przecież w sąsiedztwie są także inne miejsca, które warto zobaczyć: Trzy Korony, Jezioro Czorsztyńskie czy Spływ Dunajcem.
Jak dojechać do Szczawnicy z Zakopanego?
Do Szczawnicy z Zakopanego można dojechać drogą numer 47 przez Poronin i Nowy Targ. W nim zmieniamy drogę na numer 969 i jedziemy przez Kluszkowce do Krościenka nad Dunajcem. W nim na rondzie jedziemy przez most i po kilku minutach jesteśmy w Szczawnicy. Całość to około 60 kilometrów. Obecnie w centrum Krościenka prowadzone są roboty drogowe i ruch jest utrudniony.
Jak dojechać do Szczawnicy z Krakowa?
Z Krakowa do Szczawnicy dojechać bardzo łatwo. Kierujemy się Zakopianką do Lubnia. Jest to droga numer 7. Tam skręcamy na drogę 968 i jedziemy przez Mszanę Dolną i Kamienicę do miejscowości Zabrzeż. Koło karczmy skręcamy w prawo na drogę 969 do Krościenka nad Dunajcem. W nim skręcamy na most w stronę Szczawnicy. Całość to około 117 kilometrów. Przez roboty drogowe wjazd do Krościenka może się opóźnić nawet o kilkanaście minut.
Jak dojechać do Szczawnicy z Nowego Sącza?
Z Nowego Sącza do Szczawnicy dojedziemy w około 60 minut. Będąc w mieście kierujemy się cały czas za znakami na Nowy Targ. Jedziemy przez Chełmiec, Łącko, Zabrzeż i Krościenko nad Dunajcem droga numer 969. Całość to około 60 kilometrów. Zalecamy, żeby wjeżdżać do Krościenka wcześnie rano, bo jak wracaliśmy do domu to z przeciwka ciągnął się kilkukilometrowy korek.
Gdzie zaparkować w Szczawnicy?
W Szczawnicy jest kilka parkingów. Darmowy postój znajduje się na Placu Dietla obok Pijalni Wód Mineralnych. Są także parkingi na ulicach Głównej, Zdrojowej, Pienińskiej, Parkowej czy przy dolnej stacji kolejki na Palenicę.
Szczawnica – urokliwe miasteczko w sercu Pienin
Znajdujące się w Szczawnicy uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe stany zapalne nosa i gardła, schorzenia aparatu głosowego, alergie dróg oddechowych, astma oskrzelowa i wiele innych. Pomoc otrzymają tu również cierpiący na schorzenia układu ruchu, takie jak: choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, a także reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby reumatyczne.
W uzdrowisku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji gości są wody bogate w jony wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, sole mineralne oraz liczne mikroelementy.
Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Najlepsze atrakcje turystyczne
Ze Szczawnicy mamy wspaniały dostęp na wiele górskich szlaków, ale nie tylko. Liczne zabytki znajdziemy już w samym mieście w Parku Dolnym czy Parku Górnym. Najlepsze atrakcje turystyczne Szczawnicy to:
- Wspomniane wcześniej uzdrowisko z pijalnią wód leczniczych – Zdrój Waleryi, czyli zabytkowe ujęcie źródła wody mineralnej,
- Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Parku Dolnym. Kaplica została wybudowana na planie ośmiokąta z licznymi okrągłymi oknami zdobionymi rozetami,
- Stary cmentarz z kaplicą grobową Szalayów,
- Altana muzyczna i widowiskowa w Parku Dolnym,
- Kościół św. Wojciecha,
- Liczne dworki i wille,
- Kolej linowa PKL na Palenicę,
- Kaplica zdrojowa w Parku Głównym. Kaplica została wybudowana w neogotyckim stylu z białego kamienia, na planie prostokąta. Posiada dwie wieże podtrzymujące przednią ścianę oraz sygnaturkę na zwieńczeniu dachu.
- W zimie przez narciarzy uwielbiana jest stacja narciarska i stoki na Palenicy. Jeden ze szlaków turystycznych prowadzi właśnie tuż obok stoku narciarskiego na Palenicę.
Najciekawsze górskie szlaki na terenie miasta i gminy Szczawnica
Jeśli będziesz przebywał na terenie miasta i gminy Szczawnica to koniecznie musisz wybrać się w góry. To właśnie w tym mieście rozpoczynają się przepiękne szlaki turystyczne. Trasy prowadzą w Pieniny oraz w Beskid Sądecki. Poniżej lista najciekawszych szlaków i szczytów, które warto zdobyć. Dla nas góry okalające Szczawnicę to najlepsze atrakcje, które może poznać turysta.
- Szczawnica – Schronisko Orlica – Góra Szafranówka – Kolej Linowa PKL na Palenicy i zejście obok stoku narciarskiego,
- Szczawnica – Droga Pienińska – Czerwony Klasztor (tutaj warto wypożyczyć rowery, ponieważ w jedną stronę to 9 kilometrów),
- Szczawnica – Góra Sokolica (szlak czynny w sezonie turystycznym ze względu na przeprawę tratwą przez Dunajec),
- Szczawnica – Wysoki Wierch – Schronisko Durbaszka – szczyt Wysoka,
- Szczawnica – Kolej Linowa PKL obok stoku narciarskiego,
- Szczawnica – Wodospad Zaskalnik – Góra Przehyba,
- Szczawnica – Schronisko pod Bereśnikiem.
Krościenko nad Dunajcem – co zobaczyć i zwiedzić?
Krościenko nad Dunajcem położone w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Leży w dolinie Dunajca i Krośnicy. Miasteczko również stanowi doskonałą bazą wypadową do wycieczek w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Znajduje się tu także jedna z końcowych przystani spływu Dunajcem. Możemy zatem wsiąść na flisacką tratwę w miejscowości Kąty i zakończyć podróż w Krościenku. W samym Krościenku nad Dunajcem znajdziemy mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc. Najlepsze atrakcje Krościenka nad Dunajcem to:
- Kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku,
- Źródła szczawy alkalicznej „Stefan”, „Michalina” i „Maria”,
- Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego,
- Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Dobrego Pasterza z grobem Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego,
- Kaplicę Świętego Rocha,
- Kaplicę Przemienienia Pańskiego,
- Kapliczkę św. Kingi,
- Stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka,
- Zabytkowe domy mieszczańskie na rynku,
- Ośrodek narciarski Stajkowa-Ski na zboczu Stajkowej,
- Zamek Pieniński,
- Pomnik Władysława Jagiełły,
- Pomniki przyrody.
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem to unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej. Zamek Pieniński, a w zasadzie jego ruiny oraz posążek świętej Kingi znajdują się na szlaku turystycznym. Do pomników przyrody w gminie Krościenko nad Dunajcem zaliczamy grupy i aleje drzew – jesionów, klonów, lip, jodeł i modrzewi.
Co warto zobaczyć i jakie atrakcje poznać w okolicy Szczawnicy?
Oprócz atrakcji turystycznych w Szczawnicy warto zwiedzić również jej najbliższe okolice. Poniżej lista najciekawszych miejsc:
- Jezioro Czorsztyńskie,
- Zamek w Niedzicy (atrakcja dla dzieci w każdym wieku),
- Zamek w Czorsztynie (atrakcja dla dzieci w każdym wieku),
- Góra Wdżar w Kluszkowcach,
- Góra Sokolica ze słynną reliktową sosną,
- Wodospad Zaskalnik (atrakcja dla dzieci w każdym wieku),
- Szczyt Trzy Korony z platformą widokową,
- Wysoka – najwyższy szczyt w Pieninach,
- Sromowce Niżne i Schronisko PTTK Trzy Korony,
- Rezerwat Biała Woda w Jaworkach,
- Spływ Dunajcem (atrakcja dla dzieci w każdym wieku),
- Schronisko pod Bereśnikiem,
- Całe pasmo Pienin, w którym się obecnie znajdujemy.
Szczawnica – gdzie zjeść?
Atrakcje Szczawnicy to także restauracje, gdzie można znaleźć sporo regionalnych smaków. Se także takie, które znamy z większości polskich knajp. My jedliśmy kiedyś pizzę w Pizzerii Jacak i była w porządku. Oprócz tego jest na przykład polecane jedzenie w Restauracji pod Siekierkami, w Karczmie u Polowacy czy w Jazz Bar.