Góry Sanocko-Turczańskie – szlaki piesze, ciekawe atrakcje i mapa
Góry Sanocko-Turczańskie to pasmo górskie położone we wschodniej Polsce i na Ukrainie. Dokładnie znajduje się tuż nad Bieszczadami, a jeszcze łatwiej mówiąc w okolicy Soliny i Jeziora Solińskiego. Większość z turystów uważa, że Solina to Bieszczady, a prawda jest taka, że okolice jeziora to właśnie tereny Gór Sanocko-Turczańskich. Atrakcjami tych gór są przede wszystkim zalesione i dzikie szczyty, do których mało kto chodzi.
Najwyższe szczyty Gór Sanocko-Turczańskich
Najwyższym szczytem Gór Sanocko-Turczańskich jest Magura Łomniańska mierząca 1024 m n.p.m. Ta góra znajduje się jednak na Ukrainie, dlatego dla większości góromaniaków pozostają do zdobycia Jaworniki 909 m n.p.m. – najwyższy szczyt po polskiej stronie. Jeśli chodzi o Jaworniki to byliśmy tam niedawno. Ścieżka nie jest trudna i prowadzi cały czas lasem.
Co warto zobaczyć w Górach Sanocko-Turczańskich i okolicach?
W tym wpisie chcemy Ci pokazać szlaki, na które warto się wybrać w Górach Sanocko-Turczańskich. Tak jak mówię, te tereny są rzadziej odwiedzone przez turystów niż np. Beskidy. Co więcej, nie wszyscy wiedzą, że takie góry w ogóle istnieją. My je bardzo polubiliśmy, dlatego wracaliśmy tam kilka razy. Zanim przejdziemy do szczytów, które można zdobyć to sprawdź kilka miejsc, które warto zobaczyć.
Jeśli planujesz zwiedzanie okolicy, to zwróć uwagę na Ustrzyki Dolne. Jest tam kilka ciekawych atrakcji do poznania. Inne dwa większe miasta, które warto zwiedzić to Lesko oraz Sanok. Jeśli lubisz aktywnie spędzanie czasu na stoku, to spodobają Ci się stacje narciarskie: Kamienna Laworta oraz Gromadzyń. W okresie letnim królują w Górach Sanocko-Turczańskich Solina oraz Polańczyk. Góry Sanocko-Turczańskie stanowią świetną bazę wypadową na południe w Bieszczady, na północ na Pogórze Przemyskie i do Przemyśla oraz na wschód na Pogórza, oraz Beskid Niski.
Ciekawymi miejscami są także: Zamek Sobień, Kamień Leski, Szybowisko Bezmiechowa oraz Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jeśli lubisz odznaki górskie to koniecznie sprawdź: Koronę Ziemi Sanockiej oraz Koronę Ustrzyckich Gór.
Piesze szlaki turystyczne w Górach Sanocko-Turczańskich z dzieckiem
Te „dzikie” tereny to przede wszystkim góry, dlatego poniżej podrzucam kilka ciekawych szlaków, dzięki którym można lepiej poznać Góry Sanocko-Turczańskie. Wszystkie przeszliśmy z dzieckiem.
Jaworniki
Jaworniki 908 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sanocko-Turczańskich po polskiej stronie. Można dostać się na górę np. z miejscowości Żłobek oraz z Przełęczy nad Żłobkiem. Wejście nie jest długie i prowadzi przez las. Po opadach można spodziewać się błota na trasie. Szczyt jest zalesiony, a na górze znajduje się tabliczka.
- Zobacz opis szlaku na Jaworniki.
Słonny Wierch
Słonny Wierch znajduje się nad Sanokiem. Góra ma dwa wierzchołki płd.-wsch. oraz płn.-zach. My wybraliśmy wejście z Przełęczy Prysłup. Tam na serpentynach znajduje się piękny punkt widokowy na Bieszczady. Oba wierzchołki są zalesione i oznaczone tabliczkami.
- Zobacz opis szlaku na Słonny Wierch.
Orli Kamień i Orle Skałki
Orli Kamień 518 m n.p.m. to szczyt, na który można dostać się z Sanoka. Trasa należy do łatwiejszych, a spod szczytu rozciągają się ciekawe widoki na Sanok. Na trasie jest jeszcze punkt widokowy, z którego widać Bieszczady. Wierzchołek jest oznaczony tabliczką.
- Zobacz opis szlaku na Orli Kamień.
Brańcowa
Brańcowa 667 m n.p.m. niedaleko Ustrzyków Dolnych to jeden z najdzikszych szczytów, które niedawno zdobyliśmy. Przez najwyższy punkt nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Ten przechodzi kilkadziesiąt metrów niżej. Mimo to góra jest oznaczona prowizoryczną tabliczką. Ze szczytu wypływa jedna z najczystszych rzek w Polsce – rzeka Wiar.
- Zobacz opis szlaku na Brańcową.
Kamienna Laworta
Kamienna Laworta 769 m n.p.m. położona jest nad Ustrzykami Dolnymi. Na stokach góry znajduje się wyciąg narciarski, który jest chętnie odwiedzany przez narciarzy. Góra to także piękny punkt widokowy na Ukrainę. Wycieczkę na Kamienną Lawortę warto połączyć ze zdobywaniem Wielkiego Króla. Obie góry są oznaczone.
- Zobacz opis szlaku na Kamienną Lawortę.
Gromadzyń
Gromadzyń 655 m n.p.m. również znajduje się nad Ustrzykami Dolnymi, tylko że po drugiej stronie. Tam także znajduje się stacja narciarska, a na górze punkt widokowy. Wejście jest krótkie i przyjemne. Góra jest oznaczona, ale nie przy stacji narciarskiej, tylko dalej w lesie.
- Zobacz opis szlaku na Gromadzyń.
Orlik
Orlik 618 m n.p.m. należy do niszowych szczytów, który warto zdobyć do Korony Ustrzyckich Gór. Wycieczkę można rozpocząć np. spod Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych. Szczyt jest oznaczony tabliczką.
- Zobacz opis szlaku na Orlik.
Holica
Holica 761 m n.p.m. to góra nad Ustjanową. Dawniej znajdowała się tam szkoła szybowcowa. Obecnie wzniesienie jest chętnie odwiedzane przez turystów pieszych, jak i narciarzy. Spod drewnianej wiaty na szczycie rozciągają się piękne widoki na góry. Wzniesienie jest oznaczone.
- Zobacz opis szlaku na Holicę.
Mapa Gór Sanocko-Turczańskich
My możemy Ci polecić mapę Gór Sanocko-Turczańskich wydawnictwa Compass. Nazwa mapy to „Okolice Sanoka”. Na niej znajdziesz wszystkie te opisane powyżej szczyty.
mnie się udało w ubiegłym roku, tak przejazdem w niedzielę chyba, były takie dzikie tłumy, że uciekaliśmy ze szczytu w popłochu – zupełnie jak na Równicy 🙂 Ale kiedy po drodze zeszliśmy ze szlaku w poszukiwaniu jakiegoś źródełka i nagle zrobiło sie pusto i cicho – to jednak magiczne miejsce (zupełnie jak na Równicy 😛 )