Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski – Zakole rzeki Odry
Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski znajduje się pod Osinowem Dolnym w województwie zachodniopomorskim. Byliśmy już przy Gwieździe Północy – najdalszym punkcie na północ, pisaliśmy także o Opołonku na południu. Teraz była okazja, żeby zobaczyć to miejsce oddalone najbardziej na zachód naszego kraju. Dla turystów został przygotowany parking, zadaszona wiata, głaz pamiątkowy oraz mapa Cedyńskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi atrakcjami. Odwiedziliśmy również najdalej na wschód wysunięty punkt Polski.
Gdzie znajduje się najdalej wysunięty punkt na zachód Polski?
Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski dokładnie znajduje się w gminie Cedynia między Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem. Dojazd z Cedyni zajmuje około 10 minut. Musisz kierować się na przejście graniczne z Niemcami w Osinowie Dolnym. Dojazd drogą numer 126. Miejsce i parking będą widoczne z drogi głównej.
Współrzędne darmowego parkingu przy najdalej wysuniętym punkcie na zachód Polski: 52.8394, 14.1274.
Najbardziej na zachód wysunięty kraniec Polski
Dojście z parkingu do zachodniego krańca Polski zajmuje około 5 minut – 200 metrów. Można tam nawet podjechać samochodem, jednak szkoda samochodu. Lepiej zostawić auto na górnym parkingu i podejść ten krótki odcinek.
Na miejscu zobaczysz pamiątkowy kamień, flagę Polski, mapę Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz informacje o Zakolu Odry i innych krańcach naszej ojczyzny. Widoki są głównie na rzekę Odrę oraz domy w Niemczech. Warto przejść kilka minut w prawo wydeptaną ścieżką i zobaczyć most, czyli przejście graniczne Osinów Dolny – Hohensaaten. Współrzędne punktu: 52° 50′ 15,58′ N oraz 14° 07′ 22,55′ E.
Można tam usiąść na ławce i popatrzeć na płynącą rzekę. Jest to także dobre i spokojne miejsce na zaplanowanie kolejnych atrakcji w okolicy.
Osinów Dolny w gminie Cedynia – powiat gryfiński
Można powiedzieć, że obecnie Osinów Dolny to niemiecka wioska w Polsce. Jeśli tam będzie, to od razu zobaczysz, co mam na myśli. Zamieszkuje ją około 200 osób. Dawniej istniała tam fabryka celulozy, a w X wieku starły się tam wojska Mieszka I z wojami Hodona – margrabiego Marchii Łużyckiej. Niedaleko znajduje się Góra Czcibora – upamiętniająca Bitwę pod Cedynią.
Inne miejsca, które warto odwiedzić w województwie zachodniopomorskim:
- Zwierzyniec – najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich,
- Miasteczko Moryń,
- Taras widokowy Widuchowa,
- Rezerwat przyrody Bielinek,
- Góra Czcibora,
- Miasto Cedynia,
- Wrzosowiska Cedyńskie,
- Wieża widokowa Porzecze w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym,
- Woliński Park Narodowy,
- Międzyzdroje.