zamek biskupow wroclawskich
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe – byliśmy tam po renowacji

Zamek Biskupów Wrocławskich to ruiny, które powoli stają się atrakcją turystyczną regionu. Znajdują się w powiecie strzeleckim w województwie opolskim w miejscowości Ujazd między Kędzierzynem-Koźlem a Pławniowicami. Miejsce to bardzo nas zaskoczyło.

Widzieliśmy, jak zamek wyglądał w ruinie oraz też po renowacji, ale na żywo wyglądał jeszcze lepiej. Pozostałości zostały wzmocnione i dobudowano drewniane schody wraz z platformą widokową. Zmiana jest na duży plus, ponieważ teraz jest bezpiecznie, a wcześniej odwiedziny groziły wypadkiem. Mury były niestabilne i mogły się zawalić.

ujazd zamek biskupow wroclawskich 1

Kartka z historii Zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Sam obiekt pochodzi z XII wieku. Zamek na samym początku wyglądał trochę inaczej. Posiadał wokół siebie fosę, mur obronny oraz drewniane palisady. W XIII wieku został dobudowany Dom Biskupi. Ujazd w tamtym czasie był chętnie odwiedzanym miejscem przez biskupów. W XIV wieku zlikwidowano elementy warowne i posiadał już wygląd pałacu. Po 1428 roku trafił obiekt ten w ręce prywatnych właścicieli, a ostatnimi z nich była książęca rodzina Hohenlohe, której potomkowie żyją do dziś. Można ich znaleźć na terenie Niemiec, bo tam przebywają.

Zamek przetrwał, aż do XX wieku, a dokładniej do 23 stycznia 1945 roku. Niestety wkroczenie Armii Czerwonej na te tereny skutkowało ogromnymi pożarami budynków w mieście oraz dużymi zniszczeniami. Przez to zamek nie przetrwał tego okresu i z roku na rok popadał w ruinę jeszcze bardziej. W 2016 roku postanowiono przywrócić, chociaż część jego świetności. Wzmocniono mury i konstrukcję, odkopano piwnice oraz stworzono drewniany taras ze schodami. Teraz został odkrzaczony, a przy zamku został stworzony parking.

ujazd opolskie
ujazd zamek biskupow
zwiedzanie zamku biskupow wroclawskich
ujazd zamek biskupow wroclawskic2

Zwiedzanie Zamku w Ujeździe

Czas trwania zwiedzania zależy od indywidualnych preferencji. Może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Koniecznie przespaceruj się wkoło zamku i przeczytaj historyczną notatkę zamieszczoną na pulpitach. Wisienką na torcie będzie wyjście po drewnianych schodach na platformę widokową, z której rozciąga się panorama na Ujazd. Samo wejście do obiektu jest niemożliwe, ze względu na zamknięte bramy.

ujazd zamek biskupow wroclawskich
zamek ujazd rekonstrukcja
ujazd zamek biskupow wroclawskich 3

Zamek Biskupów Wrocławskich – dojazd, parking, godziny otwarcia i inne informacje praktyczne

Adres: Zamek Biskupów Wrocławskich, ulica Matejki, 47-143 Ujazd.

Dojazd: Do obiektu możemy przyjechać z różnych stron. Jadąc autostradą A4, należy skręcić w miejscowości Łany na drogę krajową numer 40 i kierować się na zachód, czyli na Kędzierzyn-Koźle. Po kilku minutach od zjazdu będzie miejscowość Ujazd, w której trzeba kierować się z ulicy Traugutta przez ulicę 1 Maja i Strzelecką. Współrzędne zamku: 50.391111, 18.348889.

Parking: Zmotoryzowane osoby mają możliwość zaparkować na bezpłatnym parkingu tuż przy zamku. Dojazd od ulicy Strzeleckiej. Współrzędne parkingu: 50°23’28.7″N 18°20’58.0″E.

Godziny otwarcia: Zamek można zwiedzać całą dobę. Wejście na teren obiektu jest bezpłatne.

zamek biskupow wroclawskich
zamek ujazd z dzieckiem
zwiedzanie zamku biskupow wroclawskich w ujezdzie
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.