zamek biskupow wroclawskich
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe – byliśmy tam po renowacji

Zamek Biskupów Wrocławskich to ruiny, które powoli stają się atrakcją turystyczną regionu. Znajdują się w powiecie strzeleckim w województwie opolskim w miejscowości Ujazd między Kędzierzynem-Koźlem a Pławniowicami. Miejsce to bardzo nas zaskoczyło.

Widzieliśmy, jak zamek wyglądał w ruinie oraz też po renowacji, ale na żywo wyglądał jeszcze lepiej. Pozostałości zostały wzmocnione i dobudowano drewniane schody wraz z platformą widokową. Zmiana jest na duży plus, ponieważ teraz jest bezpiecznie, a wcześniej odwiedziny groziły wypadkiem. Mury były niestabilne i mogły się zawalić.

ujazd zamek biskupow wroclawskich 1

Kartka z historii Zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Sam obiekt pochodzi z XII wieku. Zamek na samym początku wyglądał trochę inaczej. Posiadał wokół siebie fosę, mur obronny oraz drewniane palisady. W XIII wieku został dobudowany Dom Biskupi. Ujazd w tamtym czasie był chętnie odwiedzanym miejscem przez biskupów. W XIV wieku zlikwidowano elementy warowne i posiadał już wygląd pałacu. Po 1428 roku trafił obiekt ten w ręce prywatnych właścicieli, a ostatnimi z nich była książęca rodzina Hohenlohe, której potomkowie żyją do dziś. Można ich znaleźć na terenie Niemiec, bo tam przebywają.

Zamek przetrwał, aż do XX wieku, a dokładniej do 23 stycznia 1945 roku. Niestety wkroczenie Armii Czerwonej na te tereny skutkowało ogromnymi pożarami budynków w mieście oraz dużymi zniszczeniami. Przez to zamek nie przetrwał tego okresu i z roku na rok popadał w ruinę jeszcze bardziej. W 2016 roku postanowiono przywrócić, chociaż część jego świetności. Wzmocniono mury i konstrukcję, odkopano piwnice oraz stworzono drewniany taras ze schodami. Teraz został odkrzaczony, a przy zamku został stworzony parking.

ujazd opolskie
ujazd zamek biskupow
zwiedzanie zamku biskupow wroclawskich
ujazd zamek biskupow wroclawskic2

Zwiedzanie Zamku w Ujeździe

Czas trwania zwiedzania zależy od indywidualnych preferencji. Może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Koniecznie przespaceruj się wkoło zamku i przeczytaj historyczną notatkę zamieszczoną na pulpitach. Wisienką na torcie będzie wyjście po drewnianych schodach na platformę widokową, z której rozciąga się panorama na Ujazd. Samo wejście do obiektu jest niemożliwe, ze względu na zamknięte bramy.

ujazd zamek biskupow wroclawskich
zamek ujazd rekonstrukcja
ujazd zamek biskupow wroclawskich 3

Zamek Biskupów Wrocławskich – dojazd, parking, godziny otwarcia i inne informacje praktyczne

Adres: Zamek Biskupów Wrocławskich, ulica Matejki, 47-143 Ujazd.

Dojazd: Do obiektu możemy przyjechać z różnych stron. Jadąc autostradą A4, należy skręcić w miejscowości Łany na drogę krajową numer 40 i kierować się na zachód, czyli na Kędzierzyn-Koźle. Po kilku minutach od zjazdu będzie miejscowość Ujazd, w której trzeba kierować się z ulicy Traugutta przez ulicę 1 Maja i Strzelecką. Współrzędne zamku: 50.391111, 18.348889.

Parking: Zmotoryzowane osoby mają możliwość zaparkować na bezpłatnym parkingu tuż przy zamku. Dojazd od ulicy Strzeleckiej. Współrzędne parkingu: 50°23’28.7″N 18°20’58.0″E.

Godziny otwarcia: Zamek można zwiedzać całą dobę. Wejście na teren obiektu jest bezpłatne.

zamek biskupow wroclawskich
zamek ujazd z dzieckiem
zwiedzanie zamku biskupow wroclawskich w ujezdzie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *