Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne
Góry Izerskie znajdujące się na terenie Polski oraz Czech są świetną bazą wypadową na szlaki turystyczne dla osób wypoczywających na Dolnym Śląsku w Świeradowie-Zdroju, Karpaczu czy Szklarskiej Porębie.
Są mniej popularne od sąsiednich Karkonoszy, w których jest między innymi Śnieżka czy Śnieżne Kotły i dlatego są też rzadziej odwiedzane. Warto tę świetną lokalizację wykorzystać, ponieważ jest to piękne pasmo górskie, które odkrywa swoje uroki na każdym górskim kroku.
W miejscowościach turystycznych jest wiele miejsc noclegowych, dlatego ze znalezieniem kwatery nie powinno być problemu.
Góry Izerskie – najważniejsze informacje
- Góry Izerskie to pasmo położone w Sudetach Zachodnich.
- Nasze polskie góry oddziela od tych czeskich rzeka Izera (Jizera).
- Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m.
- Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi po polskiej stronie są: Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój.
- W Świeradowie-Zdroju swój początek ma drugi co do długości górski szlak turystyczny – Główny Szlak Sudecki.
- Szlaki są łagodne, dlatego chętnie odwiedzają je rodziny z dziećmi. Polecaliśmy je w trasach z dzieckiem w wózku.
- Góry Izerskie są popularne wśród rowerzystów.
- W Chatce Górzystów znajdującej się na Hali Izerskiej serwowane są najlepsze naleśniki w polskich górach.
- Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się znany na cały świat narciarski Bieg Piastów.
- Panuje w nich surowy klimat, dlatego dłużej utrzymuje się śnieg i niskie temperatury. W niektórych miejscach nie przekraczają 15 stopni – nawet w lecie.
Jakie atrakcje zobaczyć w Górach Izerskich?
- Miasta: Świeradów-Zdrój oraz Szklarska Poręba,
- Hala Izerska,
- Chatka Górzystów,
- Sky Walk w Świeradowie-Zdroju,
- Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie i Młynicy,
- Schronisko Wysoki Kamień,
- Najwyższy szczyt – Wysoka Kopa,
- Schronisko Stóg Izerski,
- Bobrowe Skały i Polana Czarownic.
Szlaki turystyczne i szczyty w Górach Izerskich, które warto poznać
Przyjeżdżając w Karkonosze, zawsze przeznaczaliśmy jakiś dzień, żeby wyskoczyć w Góry Izerskie. Zdobyliśmy Wysoką Kopę, Wysoki Kamień, Stóg Izerski i wydawało się, że po polskiej stronie to już wszystko.
Wtedy warto otworzyć mapę Gór Izerskich i zobaczyć szlaki w Czechach. Tych jest o wiele więcej, a jeśli je poznamy, to na pewno nie będziemy żałować.
My polecamy 6 szlaków górskich, którymi szliśmy i szczyty, na które warto się wdrapać. Będą to między innymi: Stóg Izerski, Wysoki Kamień, Wysoka Kopa, Smrek, Palicznik, Oreśnik czy Izera.
1. Szlak z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę w Górach Izerskich
Najwyższy szczyt Gór Izerskich Wysoką Kopę odwiedzają głównie osoby zdobywające szczyty do Korony Gór Polski. Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu w 2014 roku, gdy jechaliśmy właśnie te najwyższe szczyty zdobywać, ciężko było ten wierzchołek odnaleźć.
Mało blogów górskich o tym pisało, istniało kilka wskazówek, jak dojść na szczyt i tyle. Szliśmy wtedy z obawą czy trafimy. Teraz po upływie wielu lat, takie podpowiedzi zostawiane w postaci gałęzi czy kamyków, gdzie skręcić już nie są potrzebne. Ścieżka jest bardzo dobrze wydeptana i ciężko się tam zgubić.
- Z Rozdroża Izerskiego najszybsze dojście na Wysoką Kopę zajmuje około 2 godziny – 6 kilometrów idąc za szlakiem zielonym i czerwonym przez Rozdroże pod Zwaliskiem. Po drodze do zobaczenia jest Narzeczeński Kamień oraz Kopalnia Kwarcu Stanisław.
- My polecamy iść z Rozdroża Izerskiego najpierw szlakiem żółtym przez Rozdroże pod Kopą, a następnie czerwonym. Ten fragment jest bardziej widokowy. Całość liczy 9 kilometrów w jedną stronę. Tutaj podejście jest łagodniejsze.
- Najlepszą opcją jest zrobienie pętli. Można wyjść jednym, a zejść drugim szlakiem. Całość ma wtedy 15 kilometrów.
- Sprawdź opis szlaku na Wysoką Kopę z dodatkiem odcinka na Wysoki Kamień.
2. Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień i do Zakrętu Śmierci
Szlak rozpoczynający się w Szklarskiej Porębie i prowadzący na Wysoki Kamień jest bardzo popularną trasą turystyczną wśród kuracjuszy wypoczywający w miasteczku. Nie jest on długi i nie sprawia większych trudności technicznych. Droga na szczyt i do schroniska ze Szklarskiej mierzy 4 kilometry, dlatego w dobrym tempie u góry można już być w ciągu godziny. Na szczyt prowadzi Główny Szlak Sudecki oznaczony kolorem czerwonym. Na Wysokim Kamieniu znajduje się prywatne schronisko, sprzed którego przepięknie widać Karkonosze od Śnieżki po Szrenicę.
- Najszybciej i najłatwiej na Wysoki Kamień można dojść z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym – 3 kilometry. Parking jest przy szlaku.
- Wychodząc ze Szklarskiej Poręby, można zrobić szlak pętlę przez Wysoki Kamień i Rozdroże pod Zwaliskiem – szlak czerwony i niebieski. Całość mierzy 10 kilometrów.
- Pętlę można także zrobić, idąc ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień, dalej do Zakrętu Śmierci i przez Chybotek do miasteczka. My ten szlak zrobiliśmy z dzieckiem i polecamy. Szlak ten mierzy 15 kilometrów i opis do niego dostępny poniżej.
- Sprawdź opis szlaku na Wysoki Kamień.
3. Szlak ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski i Polanę Izerską
Kolejny ciekawy szlak turystyczny po polskiej stronie ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski, gdzie jest schronisko, a dalej na Polanę Izerską. Przyjemny szlak pętla mierzący około 13 kilometrów. Szlak rozpoczyna się w mieście i jest to również początek Głównego Szlaku Sudeckiego. Dalej prowadzi ostro pod górę bez większych widoków. Zwieńczeniem jest wizyta w schronisku i cudowne widoki z okna. Dalej trasa prowadzi kolorem czerwonym przez Świeradowiec do Polany Izerskiej i niebieskim do Świeradowa.
- Stóg Izerski to jedna z głównych atrakcji w Górach Izerskich, ponieważ na szczyt można dostać się kolejką gondolową, która czynna jest cały rok.
- Najszybsze dojście na Stóg Izerski jest wspomnianym szlakiem czerwonym ze Świeradowa-Zdroju. Z niego można iść na górę także kolorem zielonym.
- Na szczycie znajduje się bardzo popularne schronisko górskie PTTK.
- Sprawdź opis szlaku na Stóg Izerski, a następnie zobacz kolejny szlak, ponieważ z tego miejsca pójdziemy w kierunku Smreka do wieży widokowej.
4. Szlak ze Stogu Izerskiego na Smrk w Górach Izerskich
Początek szlaku jest taki sam, jak powyżej, ponieważ szlak prowadzi ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski. Dalej zmieniamy kolor na zielony i idziemy na Smrk 1124 m n.p.m. Ten szczyt znajduje się już w Czechach, dlatego musimy przekroczyć granicę. Dojście ze Stogu do wieży zajmuje 60 minut – 3 kilometry bez większych wzniesień. Później wracamy tym samym szlakiem i idziemy w kierunku Polany Izerskiej.
- Na Smrek najszybciej można dojść z Czerniawy-Zdroju szlakiem zielonym – długość to 4 kilometry.
- Wieża jest bezpłatnie udostępniona dla turystów.
- Istnieje od 2003 roku.
- Podczas drogi nie ma zbyt wielu punktów widokowych.
- Na trasie można spotkać wielu rowerzystów.
5. Szlak na Paličník ze Smedavy
Krótki szlak około 5-kilometry ze Smedavy na Paličník bez większych wzniesień już w całości po stronie czeskiej. Na szczyt prowadzi szlak koloru zielonego i niebieskiego po drodze asfaltowej oraz szutrowej. W międzyczasie można odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej. Po drodze widać między innymi Śnieżne Kotły oraz Izerę. Szczyt jest bardzo atrakcyjny, ponieważ wychodzi się na niego po drabinkach. Wrócić należy tym samym szlakiem.
- Na parkingu kilka lat temu przyjmowano złotówki. W 2020 roku możliwe, że też.
- Przy podejściu do pomocy są łańcuchy oraz klamry.
- Na Paličníku miejscami tworzą się zatory.
- Sprawdź opis szlaku na Paličník.
6. Szlak z Hejnic na Ořešník, Izerę i frydlantske cimburi
Dla nas to najpiękniejszy szlak w Górach Izerskich. Rozpoczyna się w Czechach w mieście Hejnice. Prowadzi na Ořešník, gdzie na punkt widokowy wychodzi się po wykutych w granicie schodkach z pomocą klamer. Kolejnym pięknym miejscem na trasie jest urokliwy wodospad Velký Štolpich. Naszym głównym celem jest Izera – atrakcyjny szczytem ze skałą, którą zdobywa się po metalowej drabince. Podobnie jest trochę dalej na frydlantske cimburi. Tam również są skały i drabinka. Ten szlak nas bardzo oczarował i zawsze wracamy do niego wspomnieniami i polecamy każdemu.
- W Hejnicach jest darmowy parking przy blokach za torami kolejowymi.
- Szlaki są bardzo dobrze oznaczone łącznie z tabliczkami.
- Przy podejściach na Ořešník, Izerę i frydlantske cimburi są momenty, w których może zrobić się zator. Te punkty są bardzo widokowe.
- Sprawdź opis szlaku na Izerę i zachwyć się tak, jak my.
Mapa Gór Izerskich
Jeśli poszukujesz mapy Gór Izerskich, to zapraszamy Cię do naszego wpisu na blogu, w którym możesz znaleźć darmowe mapy turystyczne w wersji online. Pamiętaj, że na szlaku warto mieć ze sobą mapę papierową, zwłaszcza że jedziemy za granicę. Polecamy z wydawnictwa Compass.
Gdzie zjeść, spać i odpocząć, czyli schroniska w Górach Izerskich
W Górach Izerskich po polskiej stronie nie ma zbyt wiele schronisk i miejsc, w których podczas wędrówki można się zatrzymać. Mimo to warto każde z nich odwiedzić.
- Schronisko na Stogu Izerskim – dotrzeć można ze Świeradowa-Zdroju lub wyjechać kolejką gondolową.
- Chatka Górzystów znajduje się na Hali Izerskiej. Można do niej dojść z Rozdroża Izerskiego, Jakuszyc lub Świeradowa-Zdroju. W chatce można zjeść najpopularniejsze górskie naleśniki.
- Stacja Turystyczna Orle – najlepiej dojść z Jakuszyc.
- Prywatne schronisko Wysoki Kamień – szlaki z Zakrętu Śmierci i Szklarskiej Poręby.
Hej, fajny opis. W Izerach byłem już dwukrotnie i teraz jadę z mamą 70 lat (obiecałem jej, że pojadę z nią w góry). Szukam informacji o prostych szlakach (mama nie ujdzie dużo) aby były widoki. Wymyśliłem miejscowość Jizerkę po stronie czeskiej (akurat nie opisujecie – a z kolei dla mnie, to jest najpiękniejsze miejsce w Izerach 🙂 ) oraz Palicnik właśnie ze Smedavy (ja wolę wchodzić z małego darmowego parkingu z miasteczka Bily Potok), bo z tego co pamiętam jest tam płasko przez całą drogę, a także pomyślałem sobie aby wjechać tą kolejką gondolową na Stóg Izerski. Trasa na Oreśnik myślę, że będzie za trudna dla mamy. Czy poleciłbyś może coś innego?
Świetnie opis tras i atrakcji, wielkie dziękuję <3 Jak według Was któryś z powyższych szlaków/tras nadaje się na przejście zimowe? Mam na myśli bardziej turystykę rekreacyjną 🙂
Stóg Izerski na pewno, bo po asfalcie i Wysoki Kamień, bo sporo ludzi tam chodzi i będzie wydeptane. 🙂
W górach doskonale można wypocząć tylko jak nie ma ludzi za gęsto na trasie. Teraz w fali upałów też warto pamiętać o wzięciu dużej ilości płynów – już kilka grupek ludzi spotykałem, że z dala od cywilizacji nie mają co pić i proszą ludzi o wodę. Lepiej zawsze zabrać ze sobą za wiele picia niż za mało. A jak się kończy to już wracać a nie nadal się oddalać.