Chorwacja – atrakcje turystyczne i najpiękniejsze miejsca. TOP 29 i plan zwiedzania
- Jakie są atrakcje turystyczne w Chorwacji?
- Co warto zobaczyć nad Morzem Adriatyckim?
- Gdzie pojechać na wakacje?
- Najpiękniejsze miasta Chorwacji,
- Góry i szlaki turystyczne, którymi warto wędrować,
- Film z naszej podróży,
- Zobacz największe atrakcje Dalmacji.
Chorwacja to raj dla turystów. Morze Adriatyckie, niesamowite góry, parki narodowe, zabytkowe miasteczka, wysokie przełęcze i wspaniałe widoki. Czego można chcieć więcej? Jest to kraj, do którego bardzo często podróżują Polacy. Mamy tam przecież stosunkowo blisko. Z południa naszego kraju nad morze można dotrzeć w ciągu 10-11 godzin.
- Sprawdź poradnik dotyczący podróży samochodem do Chorwacji – winiety, opłaty drogowe, autostrady.
Jeśli planujesz swój pierwszy wyjazd do Chorwacji lub nawet kolejny i szukasz ciekawych miejsc do zobaczenia, to mamy dla Ciebie 11-dniowy plan zwiedzania z dzieckiem. Zobacz miejsca, które poznaliśmy podczas naszej podróży do Chorwacji.
- W międzyczasie dodajemy nowe miejsce, które poznaliśmy podczas swoich kolejnych podróży do Chorwacji.
11-dniowy plan na zwiedzanie ciekawych miejsc w Chorwacji z dzieckiem
- 1 dzień – przejazd w nocy i zwiedzanie: Zamek Dubovac, Stari grad Modruš, Utvrda Vratnik, Senj,
- 2 dzień – Park Narodowy Północnego Welebitu – szlak na Vučjak, Velika kosa, Balinovac, Veliki Zavižan,
- 3 dzień – Park Narodowy Północnego Welebitu – szlak na Buljma i Alančić. Zwiedzanie Sveti Juraj,
- 4 dzień – Wyspa Krk i zachód słońca nad Morzem Adriatyckim,
- 5 dzień – Visibaba i skalne miasto Chorwacji,
- 6 dzień – Kanion Mala Paklenica i Starigrad Paklenica,
- 7 dzień – Kanion Velika Paklenica i jaskinia Manita peć,
- 8 dzień – Vidakov Kuk i zwiedzanie Zadaru,
- 9 dzień – Park Narodowy Krka,
- 10 dzień – trekking na Dinarę – najwyższą górę w Chorwacji,
- 11 dzień – Park Narodowy Jezior Plitwickich,
- 12 dzień – powrót do domu. Po drodze zdobyliśmy Kekes – najwyższy szczyt Węgier.
Atrakcje turystyczne w Chorwacji – mapa ciekawych miejsc i baza noclegowa
Na naszej mapie atrakcji w Chorwacji znajdziesz ponad 60 miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży. Oprócz ciekawych miejsc dodaliśmy również informację o naszych noclegach – znajdziesz ich nazwę, adres i numer telefonu. Wspieraj nas kwotą 25 zł i odbierz mapę.
Co warto zobaczyć podczas podróży do Chorwacji z dzieckiem?
My głównie skupiliśmy się na górach i naturze, jednak że mieszkaliśmy kilka dni tuż przy plaży w miasteczku Senj, to mogliśmy codziennie podziwiać zachód słońca nad Adriatykiem. Po drodze jednak zobaczyliśmy już kilka ciekawych miejsc. Do naszego pierwszego apartamentu w Chorwacji mieliśmy z domu 945 kilometrów. Wyjechaliśmy po godzinie 23 w sobotę. Byliśmy w niedzielę po 9. Idealnym przystankiem na trasie był Karlovac – miasteczko pod Zagrzebiem, stolicą Chorwacji.
Zamek Dubovac – pierwsza atrakcja, którą zobaczyliśmy w Chorwacji
Pierwszą atrakcją turystyczną, którą zobaczyliśmy w Chorwacji był Zamek Dubovac, wzniesiony w XIII wieku. Został wybudowany w stylu gotyckim. Z zewnątrz wygląda pięknie i można go zobaczyć także w środku. Zwiedzanie trwa jakieś 20 minut i obowiązują bilety wstępu. Na samej górze jest wieża, z której rozciągają się wspaniałe widoki na Karlovac. Zamek warto zobaczyć podczas drogi nad Morze Adriatyckie. Parking znajduje się tuż przy zamku.
Stari grad Modruš – średniowieczna twierdza Tržan-grad
Jechaliśmy dalej w kierunku najciekawszych atrakcji turystycznych Chorwacji i po drodze zatrzymaliśmy się pod średniowiecznymi ruinami twierdzy Tržan-grad. Zamek znajduje się w bardzo malowniczym miejscu z pięknymi widokami. Nam jednak krajobrazy zasłoniły chmury. Twierdza położona jest na stromym zboczu i potrzeba kilkanaście minut, żeby tam dotrzeć z parkingu przy cerkwi.
Punkt widokowy Utvrda Vratnik
Do tej pory krajobrazy Chorwacji przypominały nam te, które znamy z Polski. Sporo drzew, zieleni i zamki usytuowane w pięknych miejscach. Czekaliśmy, aż zobaczymy skalny świat i widoki na Morze Adriatyckie – chyba najważniejszą atrakcję turystyczną Chorwacji. Byliśmy już blisko miasteczka Senj, do którego jechaliśmy przez punkt widokowy Utvrda Vratnik. Widoki zapierały dech w piersiach. Morze, góry, kręta droga – wszystko wyglądało wspaniałe.
Senj – spokojne miasteczko, które warto zobaczyć podczas wycieczki do Chorwacji
Nocleg na pierwsze dni znaleźliśmy w spokojnym miasteczku Senj, tuż nad Morzem Adriatyckim. Nasi gospodarze mówili tylko po chorwacku, ale nie mieliśmy problemów, żeby się dogadać. Wybraliśmy Senj jako bazę wypadową w okoliczne góry. A te z oddali robiły wrażenie. Już pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu, poszliśmy w kierunku morza. W samym mieście warto wdrapać się np. na wzgórze z twierdzą Nehaj.
Park Narodowy Północnego Welebitu to jedna z najpiękniejszych atrakcji w Chorwacji
Park Narodowy Velebit to dla nas jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Byliśmy zachwyceni tym pasmem górskim. Wędrowaliśmy tam kilkoma szlakami i zachwycaliśmy się widokami. Nasze trasy nie były długie, jednak prowadziły po skałach. W niektórych momentach musieliśmy się trochę powspinać, żeby zdobyć szczyt. W Parku Narodowym Północnego Welebitu zobaczyliśmy: Vučjak, Velika kosa, Balinovac, Veliki Zavižan, Buljma, Alančić.
Przełęcz Veliki Alan
Ciekawym miejscem w Chorwacji jest Przełęcz Veliki Alan. Położona jest na wysokości 1320 m n.p.m. pomiędzy górami. Można tam wyjechać samochodem wąską 20-kilometrową drogą. Na samej górze, ale i po drodze są piękne widoki oraz Planinarska kuća Alan, czyli schronisko górskie. Może to być docelowy plan wycieczki lub miejsce startu na górskie szlaki.
- Zobacz opis szlaku na Buljmę i Alancić.
Widokowe górskie drogi
Jeśli już mówimy o wąskich drogach, to w Chorwacji kilkoma takimi przejechaliśmy. Zrobiły na nas ogromne wrażenie. Ciągnące się w nieskończoność asfaltowe drogi z pięknymi widokami, to dla nas jedna z atrakcji w Chorwacji. To jednak trzeba zobaczyć na własne oczy, ponieważ ciężko to opisać. Co chwilę na tych drogach są zatoczki, na których można się zatrzymać.
- Droga na Przełęcz Veliki Alan,
- Droga do Babić Siča,
- Droga na Dabarska kosa.
Sveti Juraj
Gdy wracaliśmy z gór, to zobaczyliśmy ciekawy punkt widokowy. Położony był w miejscowości Sveti Juraj. To było kolejne ciekawe miejsce, które zobaczyliśmy w Chorwacji. Oprócz tego mogliśmy zejść na Adriatyk i obejrzeć zabudowania razem z cerkwią świętego Jerzego.
- Zobacz atrakcje w Sveti Juraj.
Zachód słońca nad Morzem Adriatyckim
Mieliśmy blisko nad Adriatyk, więc grzechem byłoby nie pojechać na zachód słońca. Do obserwacji zachodzącego słońca wykorzystaliśmy jedną z zatoczek na trasie Senj – Sveti Juraj. Mieliśmy dodatkowo widok na wyspę Krk. Zachód słońca nad Morzem Adriatyckim to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Chorwacji.
Wyspa Krk
Przez kilka dni widzieliśmy wyspę Krk z daleka, a jeden dzień przeznaczyliśmy na jej zwiedzanie. To zdecydowanie za mało, bo jest tam co robić, jednak chcieliśmy zobaczyć te miejsca najciekawsze. Przejechaliśmy przez most, który dawniej był płatny. Zwiedziliśmy Baškę i Starą Baškę. Są tam ładne plaże i sporo szlaków turystycznych. Pojechaliśmy do miasta Krk, czyli stolicy wyspy. Odwiedziliśmy miasto Vrbnik oraz Jaskinię Biserujka, którą zwiedza się z przewodnikiem. Już po drodze z okien samochodu mogliśmy podziwiać wyspową zieleń.
- Zobacz nasz wpis o atrakcjach wyspy Krk.
Miejscowość Baška
Na Wyspie Krk znajduje się miejscowość Baška, która w sezonie jest bardzo popularnym miejscem. Są tam piękne plaże, zabytki, punkty widokowe oraz szlaki górskie.
Visibaba w paśmie Velebitu
Kolejnym naszym górskim przystankiem były Visibaba 1160 m n.p.m. Szczyt leży w paśmie Velebitu, jednak już poza parkiem narodowym. Trasa na górę nie jest długa i zbyt trudna, a poczuć się można jak w skalnym świecie. Dodatkowo dla śmiałków czeka Bačić kuk – bardzo okazały szczyt, który z daleka budzi grozę.
Skalne miasto – miejsce, które musisz zobaczyć w Chorwacji
Nie wiem, czy ktoś pisze o tym w przewodnikach, ale można powiedzieć, że w Chorwacji znajduje się skalne miasto. Położone jest za Dabarską kosą. Prowadzi tam najpierw asfaltowa droga, a później kamienista. Spokojnie można tam jechać samochodem. Można przejechać tunelem, przez mały kanion i zobaczyć okazałe formacje skalne. Nie ma tam żadnych zakazów. Można spokojnie jechać. To po prostu normalna droga dojazdowa.
- Zobacz skalne miasto w Chorwacji.
Premužićeva staza – najpiękniejszy szlak górski w Chorwacji
Premužićeva staza to górski szlak pieszy w Chorwacji. Przez wielu uważany na najpiękniejszą trasę w paśmie Welebitu. Szlak mierzy 57 kilometrów i oznakowany jest czerwoną kropką – tak jak i prawie wszystkie szlaki w chorwackich górach. Przejście trasy można podzielić na kilka dni z noclegiem w schroniskach, jednak warto wejść nawet na krótki odcinek tego szlaku.
Starigrad Paklenica
Kolejnym naszym przystankiem noclegowym był Starigrad Paklenica. Również miasteczko znajdowało się na Morzem Adriatyckim. Wykorzystaliśmy to, aby pójść na plażę, a nawet wejść do wody. Ta miała temperaturę około 18 stopni, jednak nawet nie była taka zła. Starigrad Paklenica to była nasza baza wypadowa do Parku Narodowego Paklenica.
Park Narodowy Paklenica – Mala i Velika Paklenica
Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Chorwacji, to koniecznie musisz pojechać do Parku Narodowego Paklenica. Tam znajdują się dwa kaniony – Mala i Velika Paklenica. Oba miejsca są niezwykle urocze. Mała jest bardziej dzika i rzadziej odwiedzana przez turystów, natomiast Wielka to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi i wspinaczy. Największe wrażenie robią tam ściany Anica Kuk. Ciekawym pomysłem jest dojście do jaskini Manita peć. Można także wdrapać się na najwyższy szczyt pasma Welebitu – Vaganski Vrh 1757 m n.p.m.
Jaskinia Manita peć
Jaskinia Manita peć znajduje się w Parku Narodowym Paklenica, a dojście do niej zajmuje ponad 2 godziny z parkingu. To ponad 4 kilometry i prawie 600 podejść. Warto się tam wybrać, bo to ciekawa atrakcja turystyczna w Chorwacji. Trudy wspinaczki wynagrodzi spacer „pod ziemię”.
Szliśmy początkowo z szumem potoku Velika Paklenica, który tworzył co jakiś czas liczne wodospady. Szliśmy chwilę lasem, a później pod górę zakosami. Na trasie spotkaliśmy wielu wspinaczy. Znajduje się tam kilkaset różnych tras wspinaczkowych. Warto się tam wybrać wcześnie rano, ponieważ później grzeje.
Jaskinia znajduje się w skale i wygląda pięknie. Na sam dół prowadzą metalowe schody. Otwarta jest w określonych dniach i godzinach – poniedziałki, środy i soboty od 10 do 13. My wracaliśmy tym samym szlakiem na dół, ale można zrobić szlak pętlę przez Vidakov kuk lub pod Anića kuk.
- Zobacz zwiedzanie jaskini Manita peć.
Vidakov Kuk – widokowa wspinaczka na wschód słońca
Vidakov Kuk wybraliśmy sobie na wschód słońca. Szliśmy początkowo po leśnej ścieżce, a potem już otwartym terenem. Jakieś 30 minut przed szczytem rozpoczęła się skalna wspinaczka. Były klamry i liny, ale bez większych problemów dotarliśmy na szczyt. Krajobrazy nie do opisania. Słońce zza chmur wyszło dopiero po godzinie 6. Na trasie nie spotkaliśmy nikogo.
- Zobacz opis szlaku na Vidakov Kuk.
Miasto Zadar
Jednym z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji jest miasto Zadar. Ludzie przyjeżdżają tam, aby zobaczyć stare miasto, wykąpać się w morzu czy usłyszeć popularne morskie organy. My spędziliśmy tam kilka godzin, a że była niedziela, to spotkaliśmy tam wiele osób. Zadarskie stare miasto przyciąga turystów – jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji.
- Zobacz organy morskie w Zadarze.
Park Narodowy Krka – dla nas to czołówka najpiękniejszych miejsc w Chorwacji
Zwiedzaliśmy również przepiękne miejsce – Park Narodowy Krka. Dopłynęliśmy tam statkiem z miejscowości Skradin, aby zobaczyć wodospady. Ten najsłynniejszy i najpiękniejszy wodospad nazywa się Skradinski Buk. Najlepiej go widać z drewnianego pomostu. Na trasie są liczne punkty widokowe i drewniane kładki. Szum spadającej wody słychać już z daleka. Park Narodowy Krka był dla nas jednym z najpiękniejszych miejsc podczas podróży po Chorwacji.
- Zobacz nasze zwiedzanie Parku Narodowego Krka.
Dinara 1831 m n.p.m. – najwyższa góra Chorwacji
Dinara / Vrh Dinare / Sinjal to najwyższa góra w Chorwacji. Znajduje się w Górach Dynarskich blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na górę prowadzi długi i wyczerpujący szlak (głównie ze względu na wysoką temperaturę). Weszliśmy na górę od schronu Glavas. Rozpoczęliśmy o 3 w nocy, a na górze byliśmy na 8. To był nasz główny cel podróży do Chorwacji.
- Opis szlaku – Dinara
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Po zdobyciu Dinary wracaliśmy pomału w kierunku domu. Nie mogliśmy pominąć Parku Narodowego Jezior Plitwickich. To miejsce wpisane jest na listę UNESCO. Faktycznie można się tam zachwycić. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Na miejscu do wyboru jest kilka trasa, którymi można wędrować. My skorzystaliśmy z trasy C z lekką modyfikacją. Był na niej między innymi rejs statkiem.
HUM – najmniejsze miasto świata
Podczas podróży warto zobaczyć Hum, czyli najmniejsze miasto świata. Znajduje się na Istrii i zamieszkuje je mniej niż 20 osób! Dziennie pojawia się tam więcej turystów. Miasteczko jest bardzo urokliwe i warto zapisać je sobie w planie podróży.
Półwysep Istria
Przygotowaliśmy specjalny przewodnik i poradnik po Istrii. Znajdziesz w nim informacje praktyczne o dojeździe do Chorwacji, winietach, opłatach drogowych, atrakcjach, plażach i ciekawych miejscach. Nasz ebook to ponad 100 stron wiedzy i inspiracji. Otrzymasz go już za 34 złote.
Rijeka – popularne miasto wśród Polaków
Rijeka jest popularnym miastem wśród Polaków. Po pierwsze za sprawą najszybszego dojazdu z Polski ad Morze Adriatyckie, a po drugie w samym mieście i okolicy znajduje się sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. Sprawdź atrakcje Rijeki.
Kanion rzeki Zrmanja
Pięknym i malowniczym miejscem znajdującym się niedaleko Zadaru jest kanion rzeki Zrmanja. Warto tam trafić podczas podróży w stronę Dubrownika czy Splitu. Miejsce jest łatwo dostępne. Możesz blisko podjechać samochodem, a z parkingu to zaledwie 5 minut pieszo.
Twierdza Starigrad w Omiš
W południowej Chorwacji znajduje się miasteczko Omiš, a w nim na szczycie góry Twierdza Starigrad-Fortica. Na górę prowadzi malownicza trasa, a na szczycie wspaniałe widoki. Wejście zajmuje ponad godzinę, ale warto tam się dostać.
- Zobacz opis Twierdzy Starigrad w Omiš.
Baška Voda na Riwierze Makarskiej
Jeśli szukasz pięknych plaż i kąpieli połączonej z pięknymi widokami na góry, to warto pojechać do Baška Voda, gdzie to wszystko można znaleźć. Miejscowość znajduje się na Riwierze Makarskiej. W sezonie na plaży można spotkać setki osób, a poza sezonem jest to bardzo spokojne miejsce.
- Zobacz atrakcje w Baška Voda.
Wyspa Ciovo
Jeśli szukasz kameralnego miejsca na swoje wakacje, to warto pojechać na Wyspę Ciovo. Jest tam sporo plaż oraz punktów widokowych. My polecamy zwłaszcza kościół Matki Bożej z Prizidnicy, który znajduje się w pięknej lokalizacji.
- Zobacz atrakcje Wyspy Ciovo.
Split
Podczas naszej podróży do Chorwacji odwiedziliśmy Split. Bardzo nam się w tym mieście podobało. Urzekło nas stare miasto, park Marjan oraz promenada Riva. Główną atrakcją jest tam Pałac Dioklecjana.
- Zobacz atrakcje Splitu.
Szybenik – spokojne miasto z twierdzami i katedrą św. Jakuba
Polecamy odwiedzić również Szybenik – to spokojne miasteczko słynące z twierdz i katedry św. Jakuba wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Zobacz nasze zwiedzanie Szybenika.
Wyspa Hvar 2024
W 2024 roku przyjechaliśmy do Chorwacji na Wyspę Hvar. Można tam dopłynąć promem. To była fantastyczna podróż. Byliśmy tam poza sezonem. Zobacz wpis o atrakcjach na Wyspie Hvar.
Czy warto pojechać do Chorwacji?
Oczywiście, że tak. Chorwacja to piękny kraj, którym można się zachwycić. Dla nas to było coś nowego, zwłaszcza że byliśmy tam pierwszy raz. Pojechaliśmy tam w maju, czyli poza sezonem, więc było jeszcze spokojnie. Spędziliśmy 11 dni na odkrywaniu przepięknych miejsc i jesteśmy oczarowani. Od gór przez jeziora, miasteczka aż po Morze Adriatyckie. Myślę, że jeszcze tam kiedyś wrócimy, zwiedzimy kolejne wyspy, wdrapiemy się na następne szczyty i zobaczymy piękne zabytki.
Pierwszy raz w Chorwacji – o czym warto wiedzieć?
Dostaliśmy wiele pytań od osób, które pierwszy raz wybierają się na Chorwację, dlatego chcemy je tutaj uporządkować.
Dojazd do Chorwacji i przejazd przez granicę
Jechaliśmy z woj. małopolskiego, dlatego wybraliśmy dojazd przez Słowację i Węgry. To był bardzo dobry pomysł. Jechaliśmy w sobotę od 23:00. W niedzielę po 8 byliśmy na miejscu.
- Na granicy polsko-słowackiej i słowacko-węgierskiej nie ma żadnej kontroli, ponieważ to strefa Schengen,
Na granicy węgiersko-chorwackiej jest kontrola. Chorwacja nie należy do Schengen. Musieliśmy pokazać dowody osobiste – każda osoba oraz dowód rejestracyjny samochodu,Od 1 stycznia 2023 Chorwacja jest już w strefie Schengen,- Nie było żadnych korków, więc przejazd przez granicę zajął nam 5 minut,
- Musisz mieć ważny dowód osobisty,
- W drodze powrotnej również nie było problemów,
- Droga była bardzo dobra. Przez Węgry jechaliśmy cały czas autostradą,
- Ani razu nie zatrzymała nas policja.
Jakie były koszty wyjazdu?
- Za noclegi zapłaciliśmy 1711 złotych. Mieliśmy kwatery w różnych lokalizacjach i rezerwowaliśmy kilka dni wcześniej przez Booking,
- Spaliśmy w miejscowościach: Senj, Starigrad Paklenica, Vodice i Knin,
- Winiety i autostrady to 225 złotych: Słowacja – 65 złotych na 30 dni (my wzięliśmy sobie od razu na cały rok, bo jeździmy po Słowacji), Węgry – 90 złotych na 30 dni. Na Chorwacji płaci się na bramkach za autostrady – około 70 złotych, bo jeździliśmy bocznymi,
- Wstępy do atrakcji i parków narodowych to 430 złotych: jaskinia, Jeziora Plitwickie, wodospady Krka, PN Paklenica,
- Przejechaliśmy około 3000 kilometrów – cena za paliwo około 1500 złotych (w Chorwacji jest drogie. Ponad 8,50 zł),
- Jedzenie – około 600 złotych: Wzięliśmy bardzo dużo jedzenia z domu, więc mało co kupowaliśmy na miejscu. Tylko chleb, owoce, lody i wodę. Nie jedliśmy w restauracjach. Gotowaliśmy wszystko w noclegach,
- Ubezpieczenie: 400 złotych na 3 osoby – 2 dorosłe i dziecko,
- Coś dodatkowo: Nie korzystaliśmy z jakichś komercyjnych atrakcji. Nastawiliśmy się głównie na góry,
- Na 11-dniowy wyjazd do Chorwacji wydaliśmy mniej niż 5000 złotych.
- Płaciliśmy kartą, ale mieliśmy też kuny. Wcześniej w Polsce kupiliśmy 2500 kun, czyli około 1600 złotych.
- Obecnie w Chorwacji płaci się w euro. Kuny już nie obowiązują.
Ubezpieczenie na podróż po Chorwacji – wypowiedź eksperta
Osoby, które planują wyprawy w chorwackie góry, szczególnie powinny zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Pomoc ratowników górskich i lekarzy, która może okazać się potrzebna, biorąc pod uwagę ryzyko urazu, jest zapewniana przez ubezpieczycieli właśnie w ramach tych elementów polisy turystycznej do Chorwacji. Trzeba pamiętać, że koszty akcji poszukiwawczej czy ratowniczej za granicą są wysokie. Wysoka powinna być zatem suma ubezpieczenia. Najlepiej, gdyby opiewała przynajmniej na 150 000 zł.
Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto zwrócić uwagę nie tylko na ogólną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, ale też na podlimit, jakim objęta jest akcja ratownicza. Niektóre towarzystwa pokrywają koszty interwencji ratowników do sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Tak jest, chociażby w Proamie, Generali czy AXA Partners. Inne firmy, jak You Can Drive czy mtu24.pl oferują opłacenie akcji ratunkowej w granicach limitu, np. do 50 000 zł, chociaż suma ubezpieczenia KL wynosi 150 000 lub 200 000 zł. Źródło wypowiedzi: mubi.pl
Noclegi – jakie warunki?
Trafiliśmy na fajne warunki noclegowe i miłych właścicieli. Raczej staramy się szukać apartamentów lub pokoi z kuchnią. Wszystkie kwatery mieliśmy z klimatyzacją i chyba to punkt obowiązkowy, jeśli ktoś poszukuje noclegu w sezonie wakacyjnym. W Starigradzie mieliśmy problem z komarami. Fajnie jakby kwatery miały siatki na okna.
Jakie ceny?
Jeśli chodzi o paliwo, to ceny kształtowały się na poziomie +8,50. Nie kupowaliśmy zbędnych rzeczy. Najtańsza woda kosztowała ponad 3 złote za 1,5 l. Do restauracji nie chodziliśmy, więc nie wiemy, jak tam kosztuje jedzenie.
Za gałkę lodów płaciliśmy 6 złotych. Chleb kosztował ponad 5 złotych, mleko 6 złotych. Kupowaliśmy w marketach – Konzum oraz Tommy. Parki narodowe są drogie – zwłaszcza Jeziora Plitwickie oraz wodospady Krka. Parkingi w górach i miasteczkach mieliśmy bezpłatne.
Język obcy – jak się porozumieć?
Ogólnie nie potrzebowaliśmy znajomości języka obcego, aby się dogadać. Na Słowacji się nie zatrzymywaliśmy. Na Węgrzech na stacji skorzystaliśmy ze słownika online.
W Chorwacji z gospodarzami rozmawialiśmy po chorwacko-polsku. Oni trochę rozumieli po polsku, my trochę po chorwacku. Niektóre słowa są podobne. W sklepach płaciliśmy kartą lub euro, więc też nie potrzebowaliśmy z nikim rozmawiać.
W języku angielskim mówiliśmy tylko przy kasie biletowej. Ale to potrzebujesz powiedzieć, że chcesz kupić bilet i tyle. Więcej Ci nie potrzeba.
Niesamowicie pomocny materiał! Dzięki wielkie 🙂
CUDOWNY BLOG! Ilość informacji i sposób opisywania wszystkich zwiedzonych miejsc to kawał dobrej roboty! 🙂 Materiału dotyczącego Chorwacji jest sporo, dlatego pozwolę sobie zapytać – ile razy odwiedziliście Chorwację? Pozdrawiam!
Dzięki! 3 razy – maj i listopad 2022 i luty 2023. Chorwacja jest przepiękna. 🙂
Wiele cennych informacji 🙂 Czy możesz podać jeszcze informację w jaki sposób zakupiliście potrzebne winiety, a jeśli przez Internet to z których konkretnie aplikacji/stron/witryn korzystaliście?
Świetny poradnik! Długo szukaliśmy tak bogatego zbioru informacji na temat miejsc wartych odwiedzenia w Chorwacji. Jest z czego wybierać żeby zaplanować własny wyjazd.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Teraz dodajemy kolejne wpisy, więc mapa miejsc się powiększa. 🙂
Z wielką przyjemnością przeczytałam wszystkie informacje. Dobra robota 🙂
Dzięki. Jesteście wspaniali. I niestrudzeni. Życzę zdobycia wszystkich wymarzonych szczytów i pokonania najpiękniejszych tras.