Góra Zborów w Podlesicach – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Jurze

Góra Zborów w Podlesicach to rezerwat przyrody i kolejna z ciekawych atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Warto się tam wybrać jednym ze szlaków turystycznych, np. tak jak my Szlakiem Orlich Gniazd. Byliśmy tam 3 razy. Trafiliśmy nawet na wschód słońca, który był bardzo piękny. Później okazało się, że na Górę Zborów trzeba zakupić bilety wstępu po 2 złote w sąsiednim Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. My szliśmy tam o takiej godzinie, że wszystko było jeszcze zamknięte. Góra jest dobrze widoczna już z daleka, ponieważ w najwyższym punkcie stoi punkt triangulacyjny.

W tym wpisie dowiesz się:

  1. Jak dojechać na miejsce?
  2. Gdzie znajduje się parking pod Górą Zborów?
  3. Jakim szlakiem turystycznym dojść na Górę Zborów w Podlesicach?
  4. Mapa trasy,
  5. Czy jest jakiś cennik za wstęp do rezerwatu?
  6. Co widać ze skał?
Na Górze Zborów podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd z dzieckiem
Na Górze Zborów podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd z dzieckiem
Szczyt Góra Zborów w Podlesicach
Podlesice skały kroczyckie

Jak dojechać do Góry Zborów i gdzie zaparkować?

Dojazd na Górę Zborów np. z Częstochowy zajmuje około 50 minut. Najpierw drogą numer 91. W Koziegłowach musisz skręcić w lewo na drogę 789, a następnie 792. Nią już dojedziesz na sam parking przez Żarki i Kotowice.

Najbliższy parking pod Górą Zborów znajduje się przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kultury Jury i jest on darmowy. Współrzędne: 50.5738, 19.5222. Z parkingu dostaniesz się także do Jaskini Głębokiej. Można ją zwiedzać z przewodnikiem w sezonie turystycznym.

My 2 razy szliśmy Szlakiem Orlich Gniazd, więc nie mieliśmy samochodu. Za trzecim razem na wschód słońca, zatrzymaliśmy się na poboczu, tuż przed wejściem na szlak.

Góra Zborów - parking
Tutaj zatrzymaliśmy kiedyś samochód. Na duży parking trzeba jechać w prawą stronę

Rezerwat przyrody Góra Zborów – szlak turystyczny na szczyt i mapa trasy

Góra Zborów znajduje się w Podlesicach. Jest to miejscowość turystyczna, w której jest całkiem sporo miejsc noclegowych. Stacjonuje tam także Jurajska Grupa GOPR. Na Górę Zborów można dojść na 2 sposoby:

  • Albo obok Jaskini Głębokiej – nie byliśmy tam, więc nie mogę nic o tej trasie powiedzieć,
  • Albo, tak jak my szliśmy, czyli od strony południowej za znakiem koloru czerwonego. Jest tam tablica z nazwą rezerwatu oraz tabliczki z oznakowaniem trasy.
Szlak turystyczny na Górę Zborów
Tutaj prosto ścieżką po prawej stronie
przewodnik
Skały na Górze Zborów
Skała Zborów
Góra Zborów Jura
Góra Zborów widoki

Wejście na punkt widokowy na Górze Zborów zajmuje około 10 minut – 500 metrów. Najpierw droga prowadziła nas po łące, a później weszliśmy między skały na teren rezerwatu. Poniżej jeszcze wrzucam mapę naszej trasy znakowanej kolorem czerwonym.

Tak jak wspomniałem wcześniej, na Górę Zborów należy kupić bilet wstępu w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Cena to 2 złote – płatne cały rok.

Rezerwat przyrody i fantazyjne nazwy skał – część Skał Kroczyckich

Nigdzie w terenie, nie ma o tym napisane, ale jeśli sprawdzisz mapę, to zobaczysz na Górze Zborów w Górach Kroczyckich różne nazwy fantazyjnych skał: Dolna Baszta, Bim-Bam, Długa Grań, Skała Gąsickiego, Skrzat, Wielbłąd, Chomiczna Skała, Koguty, Zajączek, Świnka, Czujnik, Młynarz, Sowa czy Wielki Kanion. Tych nazw jest jeszcze kilka.

Oprócz Jaskini Głębokiej na terenie rezerwatu są jeszcze inne jaskinie: Jaskinia Nibyniska, Garaż i Kryształowa.

Góra Zborów - wieża triangulacyjna
Wschód słońca Zborów Góra

Góra Zborów to ciekawy punkt widokowy i często miejsce dla sesji ślubnej

Góra Zborów często wybierana jest na sesje ślubne przez pary młode. Sami zajmujemy się fotografią ślubną i już kilka razy myśleliśmy, żeby właśnie tutaj przyjechać. Otoczenie skał i lasu tworzy niesamowity klimat. Są jeszcze przecież widoki, bo właśnie po to szliśmy na szczyt. Z Góry Zborów można zobaczyć na przykład: Zamek Ogrodzieniec i Zamek Bobolice.

  1. W kierunku północnym: Góra Kamieńska – najwyższy sztuczny szczyt województwa łódzkiego, oraz wzgórza: Damiak, Bukowiec, Ostrowy czy Góra Chełmno i Góra Diabla,
  2. Na zachód: Biała Góra, Piwnica, Parchowatka, Serwin i Hucisko,
  3. Na wschód: Biała, Czarna, a nawet Łysica – najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich,
  4. W stronę południową widok jest najciekawszy:

Widoki z Góry Zborów robią wrażenie, zwłaszcza w kierunku południowym. Wierzchołek jest niezalesiony. Warto wybrać się tam o wschodzie słońce, gdy przejrzystość jest najlepsza. Niestety nie w okresie zimowym, tak jak my byliśmy.

Punkt widokowy Góra Zborów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.