ruiny zamku bakowa gora
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Dwór obronny w Bąkowej Górze – dojazd i zwiedzanie

W województwie łódzkim w małej miejscowości Bąkowa Góra znajdują się ruiny dworu obronnego (zamku) z połowy XV wieku. Pojechaliśmy tam, aby odkryć historię tego miejsca. Dwór obronny w Bąkowej Górze to trzecie odwiedzone miejsca podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

ruiny dworu obronnego bakowa gora zwiedzanie

Jak dojechać do dworu obronnego w Bąkowej Górze?

Bąkowa Góra znajduje się w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim. Z Piotrkowa Trybunalskiego kierujemy się drogą numer 74 na Przygłów. W nim skręcamy w prawo na Przedbórz na drogę 742. Kierujemy się cały czas prosto i dojeżdżamy do Bąkowej Góry. Za szkołą podstawową skręcamy w prawo i jedziemy lekko pod górę. Parking będzie po lewej stronie. Stoi tam budka z informacją, że postój jest płatny. My byliśmy w styczniu 2020 i nikt nie pobierał opłat.

dwor obronny bakowa gora parking

Zwiedzanie dworu obronnego – godziny otwarcia i cennik

Dwór obronny w Bąkowej Górze jest ogólnodostępny. Nie jest zagrodzony. Stoi jednak na terenie prywatnym i o możliwość jego zobaczenia trzeba zapytać w budynku poniżej przy drodze (wejście po kamiennych schodach do drzwi). My nie płaciliśmy nic, ale spotkaliśmy się z informacją, że pobierane są symboliczne opłaty. Dwór można obejść z zewnątrz.

Nie ma możliwości wejścia do środka. Jest to ciekawe i tajemnicze miejsce na mapie powiatu piotrkowskiego. Poniżej przy budynku, gdzie trzeba zapytać o zgodę, można obejrzeć ładną panoramę widokową. Tuż obok ruin znajduje się Dwór Małachowskich, który również jest niedostępny do zwiedzania.

zwiedzanie zamku bakowej gorze
dwor obronny w bakowej gorze
dwor malachowskich w bakowej gorze

Dwór obronny (zamek) w Bąkowej Górze

Dwór został wzniesiony w połowie XV wieku dzięki Zbigniewowi Bąkowi herbu Zadora (bliskie otoczenie Króla Władysława Jagiełły). Po jego śmierci fortalicjum przeszło w ręce Jarosława Łaskiego oraz Piotra i Andrzeja z Bnina. W XVI wieku budowla stała się własnością rodziny Małachowskich, którzy go odnowili i przebudowali. Następnie obiekt przez wiele lat zmieniał właścicieli, a w XVIII wieku został opuszczony. Jedną z przyczyn, że nikt nie chciał w nim mieszkać, były grube mury powodujące ciągły chłód i półmrok. W XX wieku dwór stał się własnością Potockich. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *