ruiny zamku bakowa gora
Łódzkie,  Podróże z dzieckiem

Dwór obronny w Bąkowej Górze – dojazd i zwiedzanie

W województwie łódzkim w małej miejscowości Bąkowa Góra znajdują się ruiny dworu obronnego (zamku) z połowy XV wieku. Pojechaliśmy tam, aby odkryć historię tego miejsca. Dwór obronny w Bąkowej Górze to trzecie odwiedzone miejsca podczas naszej podróży samochodowej po województwie łódzkim.

ruiny dworu obronnego bakowa gora zwiedzanie

Jak dojechać do dworu obronnego w Bąkowej Górze?

Bąkowa Góra znajduje się w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim. Z Piotrkowa Trybunalskiego kierujemy się drogą numer 74 na Przygłów. W nim skręcamy w prawo na Przedbórz na drogę 742. Kierujemy się cały czas prosto i dojeżdżamy do Bąkowej Góry. Za szkołą podstawową skręcamy w prawo i jedziemy lekko pod górę. Parking będzie po lewej stronie. Stoi tam budka z informacją, że postój jest płatny. My byliśmy w styczniu 2020 i nikt nie pobierał opłat.

dwor obronny bakowa gora parking

Zwiedzanie dworu obronnego – godziny otwarcia i cennik

Dwór obronny w Bąkowej Górze jest ogólnodostępny. Nie jest zagrodzony. Stoi jednak na terenie prywatnym i o możliwość jego zobaczenia trzeba zapytać w budynku poniżej przy drodze (wejście po kamiennych schodach do drzwi). My nie płaciliśmy nic, ale spotkaliśmy się z informacją, że pobierane są symboliczne opłaty. Dwór można obejść z zewnątrz.

Nie ma możliwości wejścia do środka. Jest to ciekawe i tajemnicze miejsce na mapie powiatu piotrkowskiego. Poniżej przy budynku, gdzie trzeba zapytać o zgodę, można obejrzeć ładną panoramę widokową. Tuż obok ruin znajduje się Dwór Małachowskich, który również jest niedostępny do zwiedzania.

zwiedzanie zamku bakowej gorze
dwor obronny w bakowej gorze
dwor malachowskich w bakowej gorze

Dwór obronny (zamek) w Bąkowej Górze

Dwór został wzniesiony w połowie XV wieku dzięki Zbigniewowi Bąkowi herbu Zadora (bliskie otoczenie Króla Władysława Jagiełły). Po jego śmierci fortalicjum przeszło w ręce Jarosława Łaskiego oraz Piotra i Andrzeja z Bnina. W XVI wieku budowla stała się własnością rodziny Małachowskich, którzy go odnowili i przebudowali. Następnie obiekt przez wiele lat zmieniał właścicieli, a w XVIII wieku został opuszczony. Jedną z przyczyn, że nikt nie chciał w nim mieszkać, były grube mury powodujące ciągły chłód i półmrok. W XX wieku dwór stał się własnością Potockich. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.