Atrakcje turystyczne Podkarpacia – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w województwie

Znasz już najciekawsze atrakcje turystyczne Podkarpacia? Dobrze, że tutaj trafiłeś, ponieważ podpowiemy Ci, gdzie pojechać i co warto zobaczyć w województwie podkarpackim. Sprawdzisz, jakie miejsca w tej części Polski są ciekawe do zwiedzania, jakie są największe atrakcje turystyczne, co można robić z dziećmi i gdzie na Podkarpaciu najlepiej spędzić weekend. Wszystkie te ciekawe miejsca podlinkujemy do naszych blogowych wpisów.

  • W tym wpisie Podkarpacie będziemy opisywać, jako województwo podkarpackie, a nie jako dany region fizycznogeograficzny.
Atrakcje turystyczne Podkarpacia
Dolina Górnego Sanu – parking w Bukowcu

Mapa atrakcji turystycznych, ciekawych i fajnych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić na Podkarpaciu (województwie podkarpackim)

Poniżej prezentujemy mapę atrakcji turystycznych, ciekawych miejsca, które warto zobaczyć i odkryć na terenie województwa podkarpackiego. Podkarpacie słynie z wysokich walorów turystycznych, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poznaj fajne miejsca na weekend i do zwiedzania z dzieckiem. Na mapie zaznaczyłem wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy na Podkarpaciu.

W województwie podkarpackim na pewno warto zobaczyć w Bieszczady

Bieszczady to dla nas główna atrakcja turystyczna województwa podkarpackiego. To właśnie dla nich przyjeżdżają tam turyści z całej Polski. Bieszczady to przecież jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Stanowią atrakcję dla dzieci i dorosłych. Polecamy ruszać na szlaki wcześnie rano, ponieważ można poczuć prawdziwy klimat dzikich szlaków. Najpopularniejsze szczyty znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Co w nich zobaczyć?

W Bieszczadach koniecznie musisz przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną, zobaczyć Sine Wiry, udać się na długą wędrówkę Doliną Górnego Sanu do źródeł tej rzeki oraz obejrzeć żubry w Mucznem.

W województwie podkarpackim na pewno warto zobaczyć w Bieszczady
Droga na Smerek z Przełęczy Orłowicza

Beskid Niski, czyli atrakcje turystyczne na weekend

Drugim pasmem górskim w województwie podkarpackim jest Beskid Niski. Te góry już są znacznie mniej odwiedzane niż Bieszczady. W Beskidzie Niskim jest dziko i spokojnie. W ostatnich latach powstały tam wieże widokowe: na Cergowej oraz na górze Ferdel. Szlaki w tym paśmie górskim są przeważnie zalesione i bezludne. My lubimy nimi wędrować. Poniżej kilka ciekawszych szlaków w Beskidzie Niskim na weekend. Na terenie województwa znajduje się Magurski Park Narodowy.

  • Rzepedka – jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Niskim,
  • Ferdel – wieża widokowa blisko granicy z województwem podkarpackim,
  • Cergowa – wieża widokowa,
  • Baranie – szczyt graniczny ze Słowacją,
  • Lackowa* – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie. Można zdobyć, chociaż to już województwo małopolskie.
Beskid Niski, czyli atrakcje turystyczne na weekend
Rzepedka w Beskidzie Niskim

Zamki to także ciekawe atrakcje województwa podkarpackiego

Kolejnymi ciekawymi miejscami do zobaczenia na Podkarpaciu są zamki. Tych kilka jest. Jednym z najpiękniejszych jest Zamek w Łańcucie. Kolejnymi to między innymi: Zamek w Krasiczynie, Zamek w Przemyślu, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Zamek Sobień, czy Zamek Kamieniec. Te dwa ostatnie to w większości ruiny, zwłaszcza Sobień. Podczas zwiedzania województwa podkarpackiego warto na chwilę zajrzeć i poznać ich historię. Możesz także zobaczyć naszą listę najpiękniejszych zamków w Polsce.

Zamki to także ciekawe atrakcje województwa podkarpackiego
Zamek w Krasiczynie

Ciekawe i warte zwiedzania miasta w województwie podkarpackim

W województwie podkarpackim polecamy Ci odwiedzić kilka miast, które sami zwiedzaliśmy. Oczywiście musisz pojechać i poznać atrakcje Rzeszowa, czyli stolicy całego województwa. Jest tam co robić, a Rzeszów może Cię ująć swoim spokojem. Kolejnym miastem jest Przemyśl, który niedawno odwiedziliśmy. Miasto słynie z pięknych punktów widokowych. Jadąc bardziej w góry warto zwrócić uwagę na Ustrzyki Dolne – to niemalże brama w Bieszczady. Miasto jest dokoła otoczone górami.

To są jeszcze Góry Sanocko-Turczańskie, a jeśli o nich mówimy, to musisz pojechać do Sanoka. Tam ciekawe jest Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli popularny skansen. Pisałem chwilę wcześniej o zamkach, to tam także warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. A jeszcze wracając do Beskidu Niskiego, to koniecznie pojedź na zwiedzanie Iwonicza-Zdroju – czyli spokojnego uzdrowiska niedaleko Krosna.

Ciekawe i warte zwiedzania miasta w województwie podkarpackim
Rynek w Przemyślu
przewodnik

Atrakcją turystyczną Podkarpacia dla dzieci są dinozaury

Czy wiedziałeś, że atrakcją turystyczną Podkarpacia są dinozaury? Znajdują się one w małej miejscowości Głobikowa w pobliżu Dębicy tuż przy wieży widokowej. Jest ich tylko kilka, jednak dzieci będą zachwycone. Z wieży widokowej rozciągają się ciekawe widoki na okolicę.

Atrakcją turystyczną Podkarpacia dla dzieci są dinozaury
Park Dinozaurów w Głobikowej

Wieża widokowa w Czarnorzekach

A jeśli mówimy o wieżach widokowych, to kolejnym fajnym miejscem jest wieża widokowa w Czarnorzekach. Widoki są ograniczone, jednak warto tam zajechać. Tuż obok można zdobyć najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego, czyli Suchą Górę.

Wieża widokowa w Czarnorzekach
Widoki z wieży widokowej w Czarnorzekach

Skalny świat województwa podkarpackiego atrakcją turystyczną dla dzieci i dorosłych

Kolejną atrakcją województwa podkarpackiego dla dzieci jest Rezerwat Prządki. To skalne miasto Podkarpacia znajdujące się niedaleko Krosna. Malownicze skały zachwycają odwiedzających i przypominają trochę Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały w Górach Stołowych. Również ciekawą formacją skalną jest Kamień Leski, którego podobno według legendy niósł sam diabeł.

Skalny świat województwa podkarpackiego atrakcją turystyczną dla dzieci i dorosłych
Rezerwat Prządki

Szybowisko Bezmiechowa – wspaniały punkt widokowy Podkarpacia

Szybowisko Bezmiechowa to chyba najpiękniejszy punkt widokowy, jaki znaleźliśmy na Podkarpaciu (nie liczymy szczytów w Bieszczadach). Co najważniejsze, na samą górę można dojechać samochodem. Z szybowiska można oglądać np. pasmo Bieszczadów. Są tam także: restauracja oraz noclegi. Nie byliśmy tam jeszcze o wchodzie lub zachodzie słońca, ale widoki wtedy mogą być jeszcze lepsze.

Szybowisko Bezmiechowa - wspaniały punkt widokowy Podkarpacia
Widoki z Szybowiska w Bezmiechowej

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum Bolestraszyce było pierwszym, jakie odwiedziliśmy w ogóle w życiu. Nie mieliśmy nigdy z nimi po drodze, ale to niedaleko Przemyśla bardzo nam się podobało. Spędziliśmy tam ponad godzinę czasu i miejscami czuliśmy się, jak w innym kraju. Oprócz roślin, ciekawe były tam drewniane pomosty nad stawami, labirynt oraz punkty widokowe.

Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum Bolestraszyce

Kalwaria Pacławska – święte miejsce województwa podkarpackiego

Kalwaria Pacławska to święte miejsce Podkarpacia. Pielgrzymi przybywają tam w celach religijnych, natomiast turyści w celu odkrycia kolejnego pięknego miejsca. W Kalwarii Pacławskiej jest sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Są także dróżki kalwaryjskie, wieża widokowa, noclegi i restauracja.

Kalwaria Pacławska - święte miejsce województwa podkarpackiego
Kalwaria Pacławska

Solina i Polańczyk – główne kurorty wypoczynkowe Podkarpacia nad jeziorem

Solina to jedna z głównych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Wiele osób myśli, że to Bieszczady, jednak to jeszcze Góry Sanocko-Turczańskie. Solina i Polańczyk są głównymi kurortami wypoczynkowymi województwa podkarpackiego, ponieważ znajduje się tam Jezioro Solińskie. Na miejscu można znaleźć setki noclegów, atrakcji i miejsc do spędzenia wolnego czasu.

Solina i Polańczyk - główne kurorty wypoczynkowe Podkarpacia nad jeziorem
Punkt widokowy w Polańczyku

Rezerwat Krępak niedaleko Przemyśla – ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza

Rezerwat Przyrody Krępak to miejsce znajdujące się w miejscowości Korzeniec niedaleko Przemyśla. Jest to mniej znana atrakcja, do której warto wybrać się przy okazji zwiedzania Pogórza Przemyskiego. My Krępak znaleźliśmy, gdy przeglądaliśmy mapę okolicy.

Zaciekawiła nas ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, która prowadzi po rezerwacie. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że Rezerwat Przyrody Krępak w gminie Bircza został utworzony w 1991 roku, a jego powierzchnia to 136,46 hektarów. Zapraszamy do poznania zielonego Podkarpacia. Z Przemyśla to około 25 minut.

Rezerwat Krępak znajduje się między szczytami

Rezerwat podzielony jest drogą numer 28 na dwie części. Ma nieregularny kształt, a ścieżki do spacerów wyznaczone są w jego północnej części. W pobliżu znajdują się szczyty: Księży Dział 438 m n.p.m., Makówki 490 m n.p.m., Krępak 475 m n.p.m., Smyczal 459 m n.p.m. oraz Panieński Czub 501 m n.p.m. Warto wyjechać samochodem na Przełęcz pod Panieńskim Czubem, ponieważ stanowi ona ciekawy punkt widokowy.

Co najważniejsze? Przy wejściu na ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą znajdują się: obszerny parking, drewniane wiaty, miejsce na ognisko, czerwona tablica z nazwą rezerwatu oraz mapa ścieżki.

  • Współrzędne geograficzne parkingu przy rezerwacie Krępak: 49.7032, 22.5331.

Dlaczego ktoś utworzył rezerwat?

Rezerwat Przyrody Krępak został utworzony w celu zachowania lasu jodłowo-bukowego naturalnego pochodzenia. Na ziemi znajduje się runo, charakterystyczne dla podgórskiej buczyny karpackiej.

Mapa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Krępak

Na drewnianej tablicy znajduje się mapa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Na mapie mamy zaznaczone: trasę ścieżki, granicę rezerwatu, przystanki, parking, potok, drogę leśną, zbiorowiska roślinne oraz grunty wsi Korzeniec.

Dlaczego ktoś utworzył rezerwat?
Krępak - mapa

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w rezerwacie Krępak

Już na początku mogę powiedzieć, że aktualny przebieg ścieżki w terenie różni się z tym na mapie. Został on znacznie skrócony. Cała ścieżka w rezerwacie Krępak mierzy 1,5 kilometra, a czas jej przejścia to 45 minut na spokojnie.

Po drodze mijaliśmy tablice informacyjne i edukacyjne, przeznaczone głównie dla dzieci. Co jakiś czas widzieliśmy wbite w ziemię tabliczki z kierunkiem marszu. Aby ułatwić turystom zwiedzanie, zbudowano betonowe schody i ogrodzono barierką. Cała ścieżka znakowana jest na czerwono. Wejście na nią jest bezpłatne.

W okolicy wyznaczona jest także niebieska ścieżka „Kamionka”, prowadząca z Korzeńca do powyższego parkingu.

schody w lesie

Kalwaria Rymanowska w Rymanowie

24.11.2018 | Kalwaria Rymanowska – to miejsce postanawiamy odwiedzić w sobotnie przedpołudnie. Kalwarię można odwiedzić przy okazji pobytu w Rymanowie albo gdy dysponujemy ograniczonym czasem w ciągu dnia. Startujemy od Groty Matki Bożej, a dzięki stacjom drogi krzyżowej docieramy do Kaplicy Grobu Pańskiego górującej na szczycie. A co było przyczyną, że to wybraliśmy?

Całkiem w nocy obudził nas wiatr, który szalał za oknem i nie uspokoił się ani na chwilę. W Lubatowej, aż strach było wystawiać głowę poza okno, bo groziło to jej straceniem. Haha… nie było aż tak źle. Zdecydowaliśmy, że przy okazji zakupów podjedziemy na Kalwarię Rymanowską, jednak jeśli nie będzie zbyt dobrych warunków, to odpuścimy. 

Kalwaria Rymanowska – Grota Matki Bożej

Po dotarciu na miejsce, czyli do samej Groty Matki Bożej, okazuje się, że jeszcze nie jest tak strasznie, jak się wydawało. Zostawiamy samochód przy słupku,  gdzie jest jedno miejsce parkingowe. Jeśli jesteście zmotoryzowani i nie ma u góry miejsca, to samochód można zostawić trochę niżej przy cmentarzu. Jeśli dotarlibyśmy do Rymanowa komunikacją publiczną, to wybralibyśmy niebieską ścieżkę spacerową, która rozpoczyna się przy kościele. 

Dróżki kalwaryjskie i Kaplica Grobu Pańskiego na Wzgórzu Kalwaria

Zabieramy Maję i podążamy po dróżkach kalwaryjskich na samą górę. Nie idziemy stacja za stacją, tylko cały czas w górę, aby dotrzeć jak najszybciej na szczyt. Wiatr nie daje o sobie zapomnieć i nasila się wraz ze zdobywaną wysokością. Nie przejmujemy się za bardzo. Próbujemy tylko osłonić dziecko, aby nie zrobiło się jej zimno. W mgnieniu oka docieramy do miejsca, gdzie znajduje się Kaplica Grobu Pańskiego. Od razu spoglądamy na miasteczko u podnóża wzgórza. Rymanów prezentuje się bardzo okazale. 

Historia Kalwarii Rymanowskiej

Na szczycie mierzącym 416 m n.p.m. została wybudowana Kaplica Grobu Pańskiego w podziękowaniu za powrót do zdrowia wojewody Ossolińskiego. Nabożeństwa odbywały się dość rzadko, ale mimo tego została stworzona tradycja odprawiania drogi krzyżowej w okresie wielkanocnym.

Należy w tym miejscu wspomnieć o początkach tych stacji. Otóż zalążek możemy powiązać z hrabiną Anną Potocką, bo to ona powiedziała, że zostanie zrobiona tutaj najpiękniejsza Droga krzyżowa, ale jeśli Pan Bóg pomoże im spłacić miasto.

Tak się stało, więc zostały postawione murowane z cegły stacje wraz z osadzoną na kamiennym cokole kapliczką, zakończone małym krzyżem. W środku znajdowały się płaskorzeźbione tablice ze scenami Męki Pańskiej, które pochodziły z Monachium z 1876 roku. Po przeszło pół wieku, bo w 1944 roku miejsce to bardzo ucierpiało.

Otóż podczas walk II wojny światowej obiekty zostały zniszczone. Obecny proboszcz w końcówce wieku XX postarał się odnowić to, co zostało uszkodzone. Dodatkowo została utworzona sztucznie Grota Matki Bożej. W to miejsce przybywają w dzisiejszych czasach pielgrzymi z całej Polski.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.