Gdzie pojechać w Beskidy? Polecamy szlaki turystyczne + kilka ważnych informacji
Beskidy to grupa pasm górskich leżących w północnej części Karpat, a dokładniej w Karpatach Zewnętrznych. Długość tych pasm górskich (z zachodu na wschód) wynosi około 600 kilometrów, natomiast szerokość waha się od 50 do nawet 70 kilometrów. Rozciągają się one od rzeki Beczwy w Czechach (zachód) po rzekę Czeremosz na Ukrainie (wschód). W Beskidach leżą takie miejscowości, jak: Bielsko-Biała, Żywiec, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Istebna, Szczyrk czy Wisła.
Gdzie jechać w Beskidy? Najciekawsze szczyty i szlaki turystyczne
- Beskid Śląski
- Szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim,
- Barania Góra – miejsce, gdzie wypływa Wisła,
- Klimczok,
- Skrzyczne – najwyższy szczyt,
- Beskid Mały
- Beskid Makowski
- Beskid Żywiecki
- Beskid Wyspowy
- Szlaki turystyczne w Beskidzie Wyspowym,
- Jaworz,
- Lubogoszcz,
- Mogielica – najwyższy szczyt,
- Gorce
- Beskid Sądecki
- Beskid Niski
- Bieszczady
- Szlaki turystyczne w Bieszczadach,
- Najważniejsze informacje o Bieszczadach,
- Połonina Wetlińska,
- Tarnica – najwyższy szczyt,
- Góry Sanocko-Turczańskie
Ciekawostki na temat Beskidów
- Beskidy są najmłodszym pasmem górskim w Polsce, a ich wypiętrzenie nastąpiło około 20 milionów lat temu.
- W tych górach powstało 11 parków narodowych, w tym 4 na terytorium Polski (Babiogórski PN, który w 1977 roku UNESCO wpisało na listę Światowych Rezerwatów Biosfery, Gorczański PN, Magurski PN oraz Bieszczadzki PN) 6 na Ukrainie i 1 na Słowacji.
- Najwyższym szczytem Beskidów jest Howerla (2061 m n.p.m.) znajdująca się na Ukrainie.
- Natomiast najwyższym szczytem w części polskiej jest Babia Góra, która ma 1725 m n.p.m. znana też jako Królowa Beskidów oraz Królowa Niepogody. Zaliczana jest do Korony Gór Polski. Po raz pierwszy zdobyto ją w 1782 roku. Na zboczu tej góry występują skaliste stoki i rwące strumienie.
- Beskid Żywiecki (należy do Beskidów Zachodnich) jest drugim pod względem wysokości pasmem górskim w Polsce (najwyższym pasmem są Tatry).
- Sieć rzeczną Beskidów stanowią dorzecza: Wisły (Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Biała, Wisłoka, Wisłok, San), Odry (Olza, Ostrawica), Dunaju (Beczwa, Orawa, Cisa) oraz Dniestru (Czeremosz). Rzeki Beskidów cechują duże wahania stanów wód.
- W Beskidach występują pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego (Sanok, Jasło, Krosno).
- Występują tu również liczne źródła mineralne, dzięki którym mogły rozwinąć się miejscowości uzdrowiskowe, do których należą: Krynica, Szczawnica, Iwonicz-Zdrój, Rabka, Rymanów.
- W kilku miejscach tych gór wydobywa się piaskowce. Kamieniołomy tych skał znajdują się na przykład w okolicach Bielska-Białej, Żywca, Myślenic, Nowego Sącza, Jasła i Krosna.
- Najważniejszą rolę w gospodarce tego regionu odgrywa przemysł przetwórczy. W Beskidzie Śląskim i na Pogórzu rozwinął się przemysł odzieżowy i włókienniczy. Najważniejszym ośrodkiem jest Bielsko-Biała (przemysł wełniany). Ten przemysł rozwija się również w Kętach i Andrychowie.
- Na Ziemi Sądeckiej intensywnie uprawia się owoce i warzywa. Tam też powstały liczne przetwórnie owocowe i warzywne, z których największa znajduje się w Tymbarku koło Limanowej.
Podział Beskidów
Beskidy dzielą się na Beskidy Zachodnie, Beskidy Środkowe oraz Beskidy Wschodnie.
- W skład Beskidów Zachodnich wchodzą: Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Kotlina Żywiecka, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Kotlina Rabczańska, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlina Sądecka, Góry Czerchowskie, Góry Kisuckie oraz Magura Orawska.
- Do Beskidów Środkowych należy: Beskid Niski oraz Pogórze Ondawskie.
- Beskidy Wschodnie dzielą się na dwa równoległe łańcuchy: Beskidy Lesiste oraz Beskidy Połonińskie.
- W skład Beskidów Lesistych wchodzą: Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady Zachodnie, Bieszczady Wschodnie, Beskidy Brzeżne, Gorgany, Beskidy Pokuco-Bukowińskie,
- Do Beskidów Połonińskich należą: Połonina Równa, Połonina Borżawa, Połonina Czerwona, Świdowiec, Czarnohora, Połoniny Hryniawskie.
Beskidy – granice
Beskidy od północy graniczą z Pogórzem Karpackim, natomiast od południa z Pieninami oraz Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim. Beskid Śląsko-Morawski jest najdalej wysuniętym pasmem na zachód. Natomiast najdalej na wschód leżą Beskidy Połonińskie. Niektórzy za wschodnią granicę Beskidów uważają również Przełęcz Użocką.
Klimat
W Beskidach panuje klimat górski o wzrastających cechach kontynentalnych ku wschodowi. Wraz z wysokością zmniejsza się roczna amplituda temperatur. Wykształciły się tu piętra klimatyczne, które są szczególnie dobrze widoczne na Babiej Górze. Piętra te są od umiarkowanie ciepłego do umiarkowanie zimnego w najwyższych partiach gór. Klimat Beskidów charakteryzuje się dużą zmiennością pogody, sporą ilością opadów (rocznie przekraczają czasem 1200 mililitrów na metr kwadratowy, co powoduje powodzie), a także silnymi i częstymi wiatrami. Występują tu także okresy pięknych i słonecznych dni. Ma to miejsce przede wszystkim latem i jesienią (są to tak zwane wyże majowe i październikowe).
Stoki górskie wyglądają najefektowniej jesienią, dzięki roślinności, która nabiera wtedy różnorodnych barw. Śnieg pojawia się w górach w listopadzie, jego najobfitsze opady występują na przełomie lutego i marca, a znika dopiero w kwietniu. Najdłużej pokrywa lodowa utrzymuje się na najwyższych szczytach Beskidu Żywieckiego (Babia Góra, Pilsko).
Fauna
W tych górach można spotkać wiele gatunków różnych zwierząt.
- Jeśli chodzi o ssaki, są to: jeleń, dzik, lis, kuna, borsuk, niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik,
- Na niebie możemy podziwiać takie ptaki jak: drozd, dzięcioł, kruk zwyczajny, puchacz zwyczajny, orlik krzykliwy oraz myszołów,
- Z płazów możemy zobaczyć: salamandrę plamistą, kumaka górskiego, a także traszkę górską,
- Gady spotykane w Beskidach to: żmija, gniewosz plamisty oraz padalec.
- W wodzie żyją: karpie, karasie, leszcze i pstrągi potokowe,
- W Beskidach żyje również około 3 tysięcy gatunków bezkręgowców, do których między innymi należą: chrząszcz, motyl, muchówka, niesporczak oraz mięczak.
Flora
W Beskidach w związku z piętrami klimatycznymi mamy do czynienia również z piętrami roślinnymi.
- Do wysokości 900 metrów n.p.m. występują lasy mieszane,
- Od 900 do 1150 metrów n.p.m. jest regiel dolny, w którym rosną buki, jodły i jawory,
- Następnie od 1150 do 1360 metrów n.p.m. znajduje się piętro regla górnego stanowione przez bór świerkowy ze świerkiem.
- Jeszcze wyżej, bo od około 1360 do 1650 metrów n.p.m. znajduje się piętro subalpejskie, na którym występuje kosodrzewina, porzeczka skalna, jarząb zwyczajny oraz skarlały świerk.
- Najwyżej od 1650 metrów n.p.m. znajduje się piętro alpejskie, na którym rośnie: sit skucina, kostrzewa niska, kostrzewa karpacka oraz mietlica alpejska.
Podsumowanie
Po przeczytaniu tego wpisu masz już podstawową wiedzę na temat Beskidów. Już wiesz przede wszystkim gdzie leżą oraz jak wygląda ich podział, a także to, że jest to miejsce bardzo różnorodne między innymi pod względem fauny i flory. Masz wiedzę odnośnie klimatu, a także na temat ciekawostek dotyczących tego regionu. Wiesz również, jakie atrakcyjne miejsca odwiedzić, które szczyty zdobyć i na jaki szlak się wybrać.