65 miejsc, które warto zobaczyć w województwie zachodniopomorskim
Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w województwie zachodniopomorskim? Co warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim z dzieckiem? Dziś zapraszamy na wspólną podróż po krainie lasów, jezior i wijących się rzek. Zapraszamy do północno-zachodniej Polski, gdzie pokażemy, że ta część kraju, to coś więcej poza Morzem Bałtyckim. Kilkanaście dni spędziliśmy na odkrywaniu miejsc w tym województwie. Wszystkie zwiedziliśmy z dzieckiem. W tytule jest 65 miejsc, ale już np. w samych miastach atrakcji jest kilka, więc tych punktów wyjdzie nawet ponad 100.
Mapa atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim
Ponad 60 atrakcji turystycznych w woj. zachodniopomorskim znajdziesz zaznaczonych na naszej wirtualnej mapie. Będziesz mieć wszystko w jednym miejscu. Wspieraj naszego bloga i odbierz mapę za 9 zł. Przy wsparciu podaj swój adres e-mail.
Międzyzdroje nad Morzem Bałtyckim
Międzyzdroje leżą nad Morzem Bałtyckim. Będąc tutaj przejdziesz się Promenadą Gwiazd, gdzie w chodniku znajdziesz wmurowane odciski dłoni znanych aktorów, reżyserów czy muzyków. Dotrzesz nią do plaży, a następnie do molo – jednego z najdłuższych w Europie. Jeśli zwiedzasz Międzyzdroje z dzieckiem to warto także odwiedzić Bałtycki Park Miniatur.
- Zobacz więcej atrakcji turystycznych w Międzyzdrojach.
Woliński Park Narodowy – atrakcja turystyczna województwa zachodniopomorskiego
Woliński Park Narodowy to jeden z dwóch parków narodowych, których powierzchnia sięga nadmorskie tereny. Jeśli zwiedzasz Międzyzdroje to polecamy Ci odwiedzić także teren WPN. Możesz poleżeć na plaży, ale także spędzić dzień aktywnie – pieszo bądź biegając. Z plaży na szczyt Kawczej Góry dostaniesz się schodami, które liczą aż 267 stopni. Warto wybrać się również na Wzgórze Gosań, do zagrody żubrów oraz nad Jezioro Turkusowe.
- Zobacz atrakcje turystyczne Wolińskiego Parku Narodowego.
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Jezioro Turkusowe dzięki kredowemu podłożu zachwyci Cię swoją błękitną barwą i w blasku słońca będziesz mógł tutaj odpocząć i odetchnąć od aktywności po całym dniu w Wolińskim Parku Narodowym.
- Zobacz, jak wygląda z bliska Jezioro Turkusowe w Wapnicy.
Ińsko – miasteczko nad jeziorem i wieża widokowa
Jeśli wybierasz się zwiedzać Ińsko to polecamy Ci największą atrakcję turystyczną, jaką jest bardzo wysoka wieża widokowa. Usytuowana jest nad Jeziorem Ińsko. Jeśli chcesz się przespacerować z dziećmi to wybierz się ścieżką edukacyjno-dydaktyczną nad brzegiem. Bardzo ciekawa propozycja, zwłaszcza że dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą korzystać z przygotowanych edukacyjnych tablic.
Poza tym zobaczycie figury ptaków z Ińskiego Parku Krajobrazowego, odpoczniecie w zadaszonej wiacie, a zakończycie odcinek przejścia pod rezerwatem Kamienna Buczyna, gdzie są głazy narzutowe. Możesz skorzystać także w tej miejscowości z kąpieliska, a także mola wykonanego z drewna. Będąc w Ińsku przejdź się promenadą Jerzego Hoffmana nad jeziorem i zobacz pomnik raka.
- Zobacz atrakcje turystyczne Ińska.
Pomnik Bitwy pod Sarbinowem
W 1758 roku pod Sarbinowem miała miejsce jedna z najbardziej krwawych bitew nowożytnej Europy, rozegrana między Rosją i Prusami. Starcie trwało kilka dni i zakończyło się śmiercią około 13 tysięcy osób po stronie pruskiej i 18,5 tysięcy po stronie rosyjskiej oraz ogromną liczbą rannych. W miejscu bitwy w 2010 roku stanął pomnik, stając się jedną z atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Obok jest jeszcze wieża widokowa, ale niewiele z niej widać.
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Porzecze
Kolejną atrakcją turystyczną w województwie zachodniopomorskim, którą warto zobaczyć jest zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Porzecze. Jest to obszar chroniony utworzony w dolinie Odry. To 142 ha obejmujące tereny zalewowe, łęgi wierzbowe i topolowe, starorzecza, drzewostany liściaste i iglaste, bagna i zakrzewienia, wody i wydmy. Gniazduje tu wiele ginących gatunków ptaków wodnych i błotnych, jest to też miejsce regularnego przebywania wydry oraz bobra, a także siedlisko licznych rzadkich gatunków roślin.
- Zobacz więcej o Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Porzecze.
Kościół w Chwarszczanach
Kościół w Chwarszczanach, będący dawną kaplicą templariuszy to następne miejsce warte odwiedzenia w województwie zachodniopomorskim. Kościół ma jedną nawę i 25 metrów długości, a powstał na miejscu starszej kamiennej świątyni. Pierwsza kaplica była bardzo podobna do kaplicy templariuszy w Rurce i została rozebrana około 1280 roku, a obecna jest w stylu gotyckim i przyciąga licznymi oryginalnymi zdobieniami i wyposażeniem.
Jezioro Krawczyk
Turyści chętnie odwiedzają okolice Jeziora Duszatyń, zwyczajowo zwanego Krawczyk. Jest to teren Nadleśnictwa Dębno. Znajduje się tam przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Nasze drzewa”, polana otoczona wysokimi wałami (kiedyś była to strzelnica). Można obejrzeć też zabytkową leśniczówkę czy stary domek myśliwski, którego historia sięga początków XIX wieku.
Jezioro Siegniewskie
Rezerwat przyrody Jeziora Siegniewskie w gminie Mieszkowice jest usytuowany w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Jest to rezerwat faunistyczny, który obejmuje powierzchnię 23,08 ha terenów leśnych i jezior. Są tu chronione naturalne ostoje ptactwa wodnego i śpiewającego oraz roślinności wodnej. Można tu spotkać liczne rzadkie gatunki roślin, ptaków, płazów, gadów i ssaków.
Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski
Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski znajduje się pod Osinowem Dolnym w województwie zachodniopomorskim. Dla turystów jest tu przygotowany parking, zadaszona wiata, pamiątkowy kamień, flaga Polski oraz mapa Cedyńskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi atrakcjami i informacjami o Zakolu Odry. Warto się tu chwilę rozejrzeć i zobaczyć most stanowiący przejście graniczne Osinów Dolny – Hohensaaten.
Góra Czcibora
Góra Czcibora to wzniesienie, na którego szczyt można się dostać poprzez 270-stopniowe, kamienne schody. Góra znajduje się w okolicy Cedyni i to właśnie od Czcibora, który w bitwie pod Cedynią dowodził jedną trzecią wojsk, pochodzi nazwa szczytu. W tysiąc lat po zakończeniu bitwy, w 1972 roku na wzniesieniu powstał 15-metrowy „Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą” obrazujący orła wzbijającego się do lotu.
- Zobacz więcej o Górze Czcibora.
Wrzosowiska Cedyńskie
Wrzosowiska Cedyńskie to rezerwat przyrody w Karpatach Cedyńskich, który najwięcej turystów przyciąga w okresie kwitnienia wrzosów. Jednak w pozostałe miesiące roku również warto zobaczyć tamtejsze stepowe okolice. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona okolicznych wrzosowisk i roślin kserotermicznych, które podziwiać można wzdłuż ścieżki prowadzącej do platformy widokowej. Wrzosowiska Cedyńskie znajdują się niedaleko Góry Czcibora.
- Zobacz więcej o Wrzosowiskach Cedyńskich.
Miasto Cedynia
Cedynia jest miastem w powiecie gryfińskim, najdalej na zachód położonym miastem w Polsce. Najbardziej znanym punktem historii Cedyni jest bitwa stoczona w 972 roku, kiedy Mieszko I i jego brat Czcibor zwyciężyli w bitwie o ujście Odry z margrabią Hodonem. Dziś pomnik upamiętniający bitwę jest jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Cedyni.
Cedyński Park Krajobrazowy
Cedyński Park Krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Park zajmuje powierzchnię ponad 300 km2, a w jego granicach znajdują się: Puszcza Piaskowa, Wzgórza Krzymowskie i Moryńskie, Karpaty i Żuławy Cedyńskie oraz Lasy Mieszkowickie. Na terenie parku znajduje się też 8 rezerwatów przyrody oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i użytek ekologiczny.
Rezerwat Bielinek
Rezerwat Bielinek zwany jest „śródziemnomorską wyspą” na północy Europy, a powstał dla ochrony muraw kserotermicznych, ciepłolubnej dąbrowy oraz zespołu łęgu wiązowo-jesionowego. Położenie na wale morenowym z południową wystawą sprawia, że latem temperatura gleby dochodzi nawet do 70 stopni. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne wąwozy i doliny, a dla turystów przygotowane są trzy parkingi, dwa punkty widokowe i ścieżka dydaktyczna.
- Zobacz Rezerwat Przyrody Bielinek.
Zjawiskowe miasto Moryń
Moryń to miasto w powiecie gryfińskim położone nad jeziorem Morzycko z kąpieliskiem śródlądowym. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, jak kościół romański z XIII wieku pw. Ducha Świętego z unikatową wieżą i ołtarzem z kostki granitowej, mury miejskie z granitu i kamienia polnego, budynki mieszkalne z XVIII i XIX wieku oraz ruiny zamku na półwyspie Zamczysko. Nas najbardziej urzekł bluszczowy las.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Moryniu.
Szczyt Zwierzyniec na Wzgórzach Krzymowskich
Zwierzyniec to najwyższy szczyt Wzgórz Krzymowskich na Pojezierzu Myśliborskim. Mierzy 167 m n.p.m., a na jego terenie znajduje się kompleks leśny Puszcza Piaskowa. Na szczycie Zwierzyńca zbudowana jest wysoka wieża obserwacyjna Czarny Bocian. Przez wzgórze prowadzą różne szlaki turystyczne – Szlak Nadodrzański, Szlak Wzgórz Morenowych oraz szlak przez Rajską Dolinę.
- Zobacz opis szlaku na szczyt Zwierzyniec.
Dolina Miłości w Zatoni Dolnej
Romantyczny park naturalistyczny Dolina Miłości jest położony w miejscowości Zatoń Dolna. Jest to obiekt, który powstał w połowie XIX wieku i przyciąga walorami przyrodniczymi, krajoznawczymi i historycznymi. Został założony przez żonę oczekującą powrotu męża, a odwiedzających gości witał transparent „Witamy w dolinie, którą miłość stworzyła”. Po wojnie park ulegał stopniowej degradacji, jednak nadal widać tam pozostałości dróg, kamieni pamiątkowych czy stawów.
- Zobacz opis Doliny Miłości.
Klikający Kamień w Rościnie
Ciekawostką w okolicy wsi Rościn jest pomnik przyrody Klickstein, inaczej Klikający Kamień lub Czarci/Diabelski Głaz. Ten głaz narzutowy ma prawie 8 metrów obwodu i jest pozostałością po megalitycznym cmentarzysku miejscowej ludności z czasów około 3400-2500 lat p.n.e. Pierwotnie głaz miał dwie części i kiedy poruszana była górna, słyszalne było klikanie.
- Współrzędne Klikającego Kamienia: 52.8845, 14.7814.
Miasto Myślibórz
Myślibórz to miasto nad Jeziorem Myśliborskim. Jest ośrodkiem przemysłowo-usługowym i turystycznym. Turyści mogą tu liczyć przede wszystkim na liczne ośrodki sportów wodnych – kajakarstwa i żeglarstwa. Znajduje się tu również wiele zabytkowych kościołów, klasztorów i kaplic, a także obwarowania miejskie, holenderski wiatrak czy wieża ciśnień.
Miasto Trzcińsko-Zdrój
Trzcińsko-Zdrój to miasto w powiecie gryfińskim nad Jeziorem Trzygłowskim. Historia osady sięga średniowiecza, a pod koniec XIX wieku odkryto w okolicy pokłady torfu borowinowego, w związku z czym Trzcińsko zostało miejscowością uzdrowiskową. Powstało tu pierwsze kąpielisko, a później zakład leczniczy, do którego zjeżdżali chorzy z całej północnej Europy, zaś miasto zyskało dodatek Zdrój w nazwie.
- Zobacz atrakcje turystyczne Trzcińska-Zdroju.
Zamek Joannitów w Swobnicy
Zamek Joannitów w Swobnicy został wybudowany na brzegu Jeziora Grodzkiego. Wody jeziora były wykorzystywane do zasilenia fosy, której pozostałości można zobaczyć do dziś. Zamek miał wieżę i mur obronny, a jego początki sięgają 1397 roku. Przez wieki zamek był rozbudowywany, trawiony pożarami, przejmowany, a dziś powoli zmienia się ruiny, stając się jedną z ważnych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Obecnie można wejść na basztę widokową.
- Zobacz Zamek Joannitów.
Miasto Chojna
Chojna to miasto w powiecie gryfińskim, nad rzeką Rurzycą. Miasto ma bogatą historię i liczne jej dobrze zachowane pozostałości. Stare Miasto, o średnicy 580 metrów, zostało wpisane do rejestru zabytków, a dodatkowo część obiektów wpisana jest na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Miłośników natury przyciąga natomiast Puszcza Piaskowa znajdująca się na zachód od miasta.
- Zobacz atrakcje turystyczne Chojny.
Mamut sekwoja w Brwicach
W Brwicach rośnie największe w Polsce drzewo z gatunku Mamutowiec olbrzymi. Zakłada się, że rośnie od 1895 roku. Aktualnie ma około 30 metrów wysokości i prawie 4 metry obwodu. Drzewo jest pomnikiem przyrody i przyciąga licznych turystów chcących sfotografować ten unikalny na skalę krajową i światową okaz.
- Współrzędne mamutowca w Brwicach: 52.9198, 14.5339.
Wieża widokowa Widuchowa
Wieża widokowa Widuchowa, a raczej taras widokowy, to jedna z nowszych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się ona tuż przy granicy z Niemcami nad rzeką Odrą. Platforma widokowa usytuowana jest na Słowiańskiej Górze o wysokości 72,6 m n.p.m. Konstrukcja składa się z dwóch widokowych pięter.
- Zobacz wieżę widokową w Widuchowej.
Krzywy Las
Krzywy Las to pomnik przyrody, który usytuowany jest w powiecie gryfińskim. Nazwa obszaru bierze się od rosnących tam kilkadziesiąt zdeformowanych sosen zwyczajnych. Drzewa są wygięte pod kątem ok. 90° tuż nad ziemią. Drzewa zostały zasadzone w latach 30. XX wieku i uznaje się, że specjalnie były tak uprawiane z przeznaczeniem na cele stolarskie lub szkutnicze.
- Zobacz Krzywy Las pod Gryfinem.
Miasto Gryfino
Gryfino to miasto leżące nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami, czyli Odrą Zachodnią, zlokalizowany jest Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. W mieście znajduje się wiele rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Mimo że nie ma szlaków kajakowych, to wielu turystów właśnie ten sposób wybiera na zwiedzanie okolicy.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Gryfinie.
Nowe Warpno – nasza perełka województwa zachodniopomorskiego
Nowe Warpno to miasto położone nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Miasto przyciąga zarówno miłośników aktywności wodnych, jak i zabytków. Na miejscu mają do dyspozycji szlaki turystyczne, kemping oraz gospodarstwa agroturystyczne, a także zaplecze gastronomiczne. Latem można skorzystać z plaży. Jedną z nowszych atrakcji jest deptak zwany Aleją Żeglarzy. Jest także ciekawa platforma widokowa.
Trzebież
Trzebież to wieś w Polsce położona w gminie Police, należąca do aglomeracji szczecińskiej. Latem Trzebież przyciąga wielu turystów szukających odpoczynku, odbywa się tutaj dużo kolonii młodzieżowych, dostępnych jest też wiele kwater prywatnych. W okolicy znajdują się szlaki turystyczne, a atrakcją są również imprezy cykliczne. Dla nas najciekawsza była wieża widokowa.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Trzebieży.
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach to jedna z historycznych 12 fabryk produkujących paliwo ciekłe z węgla, czyli benzynę syntetyczną. Paliwo było produkowane m.in. dla niemieckiego wojska, z powodu braku dostępu Niemiec do złóż ropy naftowej. W pewnym momencie zakład produkował 15% niemieckich paliw syntetycznych i smarów. Aktualnie po fabryce został tylko postindustrialny krajobraz.
- Zobacz opis fabryki benzyny syntetycznej.
Wielecka Góra na Wzgórzach Warszewskich
Wielecka Góra jest najwyższym punktem Wzgórz Warszewskich o wysokości 130,9 m n.p.m. Góra zlokalizowana jest w okolicy nieistniejącej już wsi Goślice w gminie Police, tuż przy północnej granicy Szczecina. Góra jest porośnięta lasem, zwanym Puszczą Wkrzańska. U podnóża Wieleckiej Góry zobaczyć można Czarcie Bagno, które stanowi źródło Wieleckiego Potoku.
- Współrzędne geograficzne Wieleckiej Góry: 53.4961, 14.5313.
Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego
Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego, usytuowanym nad Odrą i jeziorem Dąbie. Jest to stolica historycznego księstwa pomorskiego, która podlegała pod Szwecję, Brandenburgię, Prusy i Niemcy, by w 1945 roku wrócić do Polski. Jest to gospodarcze centrum regionu z racji znajdującego się tu portu morskiego, stoczni, a także licznych zabytków i ośrodków kultury.
Szczeciński Park Krajobrazowy
Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa” usytuowany jest na obszarze gmin Stare Czarnowo i Gryfino. Obejmuje on lasy Puszczy Bukowej na Wzgórzach Bukowych. Został utworzony w 1981 roku, jednak pierwsze formy ochrony przyrody funkcjonowały tu kilkadziesiąt lat wcześniej. Park obejmuje lasy i grunty leśne oraz użytki rolne. W Parku istnieje 7 rezerwatów.
- Zobacz Szczeciński Park Krajobrazowy.
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Szczecina, która przyciąga zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Jest to sztuczne jezioro, które stworzono na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Jezioro podziwiać można z trasy, która je okrąża. Jezioro Szmaragdowe powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla. W okolicy można też zwiedzić bunkry.
- Zobacz Jezioro Szmaragdowe.
Grodzisko Wydrzy Kamień
Na wyspie Wolin znajduje się pomnik przyrody nieożywionej „Wydrzy Kamień”. Jest to olbrzymi głaz przyniesiony przez lodowiec przy brzegu Jeziora Czajcze. Jezioro ma charakterystyczny kształt z półwyspem, na którym zobaczyć można głaz, a przy okazji często wygrzewające się na nim wydry. Głaz ma około 8 metrów obwodu i wystaje z wody na około metr wysokości.
Dziwnów
Dziwnów jest miastem położonym nad morzem, które przyciąga turystów letnim kąpieliskiem morskim o długości prawie kilometra oraz portem. Warto zobaczyć tu też most zwodzony nad Dziwną, łączący z wyspą Wolin. Do tego dwa falochrony przy wejściu do portu i znajdującą się obok promenadę nadmorską w otoczeniu pięknego starodrzewu i z widokiem na morze.
Bór Bażynowy w Mrzeżynie
Nadmorski Bór Bażynowy w Mrzeżynie jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Jest rezerwatem przyrody, który ma zachować w stanie nienaruszonym zbiorowiska leśne boru bażynowego na wydmach nadmorskich, a także chronić bogate stanowiska gatunków roślinnych i ponad stuletni charakterystyczny, karłowaty drzewostan sosnowy.
- Zobacz więcej informacji o Mrzeżynie.
Miasto Mielno
Mielno to miasto w powiecie koszalińskim położone nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno. Główna atrakcja miasta to dwa letnie kąpieliska morskie i przystań rybacka na osiedlu Unieście. Wraz z pobliskim Mielenkiem miasto stanowi jeden z ważnych kompleksów wypoczynkowych polskiego wybrzeża przyciągający corocznie ogromne liczby turystów z Polski i zagranicy. W Mielnie koniecznie musisz zrobić sobie zdjęcie z morsem oraz wejść na Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic.
- Sprawdź atrakcje turystyczne w Mielnie,
- Zobacz także opis Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic.
Zielony Koszalin
Koszalin to drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Jest usytuowane nad rzeką Dzierżęcinką oraz nad jeziorami Jamno i Lubiatowo Północne. Jest to ważny ośrodek kulturalny w regionie. Na mieszkańców i turystów czekają tam teatry, kina, muzea, filharmonia i amfiteatr. Centrum Koszalina zlokalizowane jest około 11 km od Morza Bałtyckiego, a obszar miasta sięga brzegu nadmorskiego jeziora Jamno.
- Zobacz atrakcje turystyczne Koszalina.
Kręgi Kamienne w Grzybnicy – niecodzienna atrakcja turystyczna województwa zachodniopomorskiego
Kamienne Kręgi Gotów w Grzybnicy to jedna z bardziej tajemniczych atrakcji nadmorskich, zlokalizowana w okolicach Koszalina. Cmentarzysko sięga początkami do I-III wieku naszej ery i uznaje się, że jest to tzw. miejsce mocy z aktywną energią. Turyści zobaczyć mogą 5 kamiennych kręgów, 2 kurhany i ponad 30 budowli nagrobkowych.
- Sprawdź naszą wizytę przy Kamiennych Kręgach w Grzybnicy.
Trygław – największy głaz narzutowy w Polsce
Trygław to największy głaz narzutowy w Polsce, który znajduje się w gminie Tychowo, na terenie parafialnego cmentarza. Od 1954 roku jest to pomnik przyrody. Kamień trafił tu z lądolodem podczas ostatniego zlodowacenia. Jego obwód to aż 50 metrów, a waga to prawie 2000 ton. Z powodu tak dużego ciężaru co roku zapada się o kilkanaście milimetrów.
- Zobacz Trygław – największy w Polsce.
Góra Krajoznawców – najwyższy szczyt województwa
Najwyższy szczyt województwa zachodniopomorskiego, czyli Góra Krajoznawców ma 245 m n.p.m. Jest on położony niedaleko Białego Boru i zaliczany do tzw. Korony Polski, czyli 16 najwyższych wzniesień poszczególnych województw w Polsce. Na szczyt nie prowadzi żaden wytyczony szlak, ale warto spróbować się tam dostać. Na blogu opisaliśmy, jak tam trafić.
- Zobacz opis trasy na Górę Krajoznawców.
Biały Bór
Biały Bór to miasto w powiecie szczecineckim położone w dolinie rzeki Białej, na przesmyku między jeziorami Bielsko i Ławiczka. Miasto jest otoczone zielenią i przyciąga licznymi zabytkami, jak kościół św. Michała Archanioła z 1878 r., ruiny młyna wodnego, bunkry czy stylizowana stadnina ogierów z torem jeździeckim. Ciekawym miejscem jest także wieża widokowa zbudowana nad jeziorem Łobez.
- Zobacz więcej o Białym Borze.
Szlak Zapomnianych Fortyfikacji
Na obszarze Białego Boru znajduje się ciekawostka nie tylko dla fanów fortyfikacji – Szlak Zapomnianych Fortyfikacji, będący elementem Szlaku Zachodniopomorskich Fortyfikacji. Szlak ma prawie 3 kilometry długości i prezentuje najciekawsze oraz zachowane w najlepszym stanie fortyfikacje Wału Pomorskiego. Odwiedzający zobaczyć mogą 7 schronów bojowych, a także pozostałości po transzejach i umocnieniach ziemnych.
Miasto Szczecinek
Szczecinek to miasto położone pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Jest to miasto z bogatą historią, które dziś stanowi ważny węzeł komunikacyjny i ośrodek turystyczny. Na turystów czekają tu liczne zabytki, a także 3 letnie kąpieliska, tzw. plaża miejska, plaża wojskowa oraz Mysia Wyspa, na którą dostać można się tramwajem wodnym. Szczecinek to jedno z najpiękniejszych miast, które poznaliśmy w województwie zachodniopomorskim.
- Zobacz atrakcje turystyczne Szczecinka.
Borne-Sulinowo
Borne-Sulinowo to miasto w powiecie szczecineckim, nad jeziorem Pile. Najbardziej znaną atrakcją tej okolicy jest tzw. podwodny las, czyli część wyspy, która zapadła się do jeziora. Na terenie miasta została wyznaczona ponad 13-kilometrowa ścieżka turystyczno-spacerowa, która oprowadza po 21 ciekawych obiektach i przedstawia ich historię.
Miasto Widmo Kłomino
Kłomino to osada leśna nieopodal Bornego-Sulinowa. Jest to jedno z nielicznych w Polsce miast widm, dlatego też ta atrakcja turystyczna w województwie zachodniopomorskim przyciąga wielu gości z Polski i zagranicy. Do 1992 roku miejscowość była bazą Armii Radzieckiej i zasiedlało ją około 5 tysięcy mieszkańców, a po przejęciu administracji przez Polskę nie została już zasiedlona. Od 2008 miasto jest wyburzane. Pozostało tam tylko kilka budynków.
- Zobacz, jak wygląda opuszczone Miasto Widmo Kłomino.
Połczyn-Zdrój
Połczyn-Zdrój to miasto będące uzdrowiskiem leczniczym położone nad rzeką Wogrą. Jest ośrodkiem turystycznym, w którym leczone są schorzenia reumatyczne, neurologiczne i niepłodność. Połczyn-Zdrój jest też ośrodkiem wytwórni wód mineralnych. Miasto ma bogatą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, liczne szlaki piesze, rowerowe i ścieżki edukacyjne. Okolice miasta często zwane są „Szwajcarią Połczyńską”.
Drawski Park Krajobrazowy
Drawski Park Krajobrazowy to jedna z większych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się on na terenie sześciu gmin. Park powstał w 1979 roku i zajmuje 38 360,17 ha powierzchni. Zobaczyć tu można jeziora (największe z nich to Drawsko), wały morenowe, głazy narzutowe, a także liczne chronione gatunki roślin, Jest to też ważny teren lęgowy ptaków. W parku znajduje się 7 rezerwatów przyrody i około 300 pomników przyrody.
Dolina Pięciu Jezior
Rezerwat Dolina Pięciu Jezior umiejscowiony jest na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Jest on szczególnie chętnie odwiedzany przez miłośników pieszych wycieczek, dla nich przygotowane są dwa szlaki turystyczne. Pięć Jezior, o których wspomina nazwa, wpada do rzeki Drawa. Żyje tutaj wiele chronionych gatunków ptaków, chroniony też jest charakterystyczny krajobraz.
Czaplinek
Czaplinek to miasto położone między jeziorami Drawsko i Czaplino. Jest to miejscowość turystyczna z dużą bazą noclegową i przystanią żeglarską. Do dyspozycji turystów jest letnie kąpielisko śródlądowe nad jeziorem Drawsko oraz strzeżone kąpielisko nad jeziorem Czaplino, a także park linowy i atrakcyjny spływ rzeką Drawą.
- Zobacz więcej atrakcji turystycznych w Czaplinku.
Zamek Drahim
Będąc w gminie Czaplinek, warto obejrzeć Zamek Drahim w Starym Drawsku, czyli pozostałości warownego zamku joannitów z XIV wieku. Ruiny są wpisane w rejestr zabytków. Zabytek aktualnie jest własnością prywatnego Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, ale stanowi nadal ciekawe miejsce dla prac archeologicznych i zwiedzania.
- Zobacz nasze zwiedzanie Zamku Drahim.
Wałcz
Wałcz to miasto położone nad jeziorem Raduń, Jeziorem Zamkowym i rzeką Pilicą. Jest to ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny. Wałcz jest centrum sportów wodnych oraz służy za bazę wypadową do pieszych wędrówek, tras rowerowych czy spływów kajakowych. Do dyspozycji turystów są też plaże i kąpieliska oraz pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu sportowego.
- Sprawdź atrakcje turystyczne w Wałczu.
Iński Park Krajobrazowy
Iński Park Krajobrazowy powstał w 1981 roku w celu zachowania krajobrazu polodowcowego i lokalnych walorów przyrodniczych. Zajmuje on obszar 17 763 ha, a najwyższym wzniesieniem jest Głowacz o wysokości 180 m n.p.m. W parku podziwiać można wąwozy, głazowiska i rynny jeziorne, a także 18 jezior, w tym największe Ińsko z Wyspą Sołtyski.
- Poznaj lepiej Iński Park Krajobrazowy.
Stargard – jedno z najstarszych miast w Polsce
Stargard to miasto usytuowane nad Iną. Historia osadnictwa na tym terenie sięga VI wieku i jest to jedno z najstarszych miast Polski. Rozwojowi miasta od początku sprzyjało położenie przy szlakach handlowych, teraz jest to istotny ośrodek komunikacyjny, przemysłowy, usługowy i kulturalny. Na terenie miasta znajdują się liczne szlaki piesze, rowerowe, punkty widokowe i kwatery.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Stargardzie.
Pyrzyce – miasteczko baszt i murów obronnych
Pyrzyce to miasto, w którym historia osadnictwa sięga VIII-IX wieku. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki, a wśród nich cały teren Starego Miasta, pozostałości murów obronnych z zachowanymi basztami – Sowią, Prochową, Lodową, Pijacką, Mniszą, Kościół Matki Boski Bolesnej czy Mini Tężnie. W Pyrzycach zaczyna się też prawie 60-kilometrowy Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Pyrzycach.
Barlinek – stolica nordic walking
Barlinek jest miastem położonym nad kanałem Młynówka i jeziorami: Barlineckim, Chmielowym i Uklejno. Na jego terenie turyści zobaczyć mogą liczne zabytki, jak fragmenty murów obronnych z XIV i XV w., domy mieszczańskie z XIX w., rynek miejski z Gęsiarką czy Pałacyk Cebulowy i Młyn Papiernia, dziś przekształcony w muzeum. Popularnością cieszy się też plaża miejska. Barlinek to także stolica nordic walking.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Barlinku.
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy powstał w 1991 roku i przyciąga terenami leśnymi, jeziorami oraz naturalnymi krajobrazami pełnymi meandrujących rzek i strumieni. Park Krajobrazowy odznacza się bardzo bogatą florą (na szczególną uwagę zasługują paprotniki i rośliny kwiatowe oraz porosty), a także dużą ilością występujących tu i gniazdujących tu ptaków. Na turystów czekają specjalnie przygotowane liczne szlaki piesze i rowerowe.
- Zobacz więcej informacji o Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym.
Świnoujście
Świnoujście to najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, z portem morskim i kąpieliskiem. Świnoujście jest położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim. Ewenementem jest fakt, że miasto położone jest na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na 44 mniejszych wyspach i wysepkach.
- Zobacz najciekawsze atrakcje w Świnoujściu.
Pustkowo i krzyż z Giewontu
Pustkowo to nadmorska wieś, która jest popularną miejscowością wypoczynkową z kąpieliskiem morskim. Pustkowo jest chętnie wybieranym miejscem wakacyjnym, dlatego ma rozbudowaną bazę ośrodków wczasowych, kwater prywatnych czy pól namiotowych. Biegnie tu Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego i zobaczyć można replikę krzyża z Giewontu.
Trzęsacz
Trzęsacz to nadmorska wieś wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim z typowym brzegiem klifowym. Najbardziej znanym zabytkiem Trzęsacza, a jednocześnie jedną z większych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim, są ruiny gotyckiego kościoła, który na przełomie XIV/XV wieku został wybudowany pośrodku wsi, w odległości prawie 2 km od morza. Z czasem brzeg morski coraz bardziej zbliżał się do budowli aż w 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś zobaczyć można już tylko część południowej ściany.
- Zobacz ruiny kościoła w Trzęsaczu.
Latarnia morska w Niechorzu
Niechorze to wieś w gminie Rewal, która jest umiejscowiona nad Morzem Bałtyckim na północy i jeziorem Liwia Łuża na południu. W Niechorzu znajduje się kąpielisko morskie i przystań morska. Jest to popularny kurort wypoczynkowy z licznymi ośrodkami wczasowymi, pensjonatami i polami namiotowymi. Turystów przyciąga piaszczysta plaża, wysoki klif i latarnia morska.
Kołobrzeg
Kołobrzeg jest miastem położonym u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim. Jest to popularne uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi. W Kołobrzegu funkcjonuje port morski, a w okolicy znajdują się źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W mieście warto wdrapać się na latarnię morską oraz popłynąć w rejs statkiem.
- Zobacz atrakcje turystyczne w Kołobrzegu.
Ustronie Morskie
Ustronie Morskie to wieś letniskowa nad Morzem Bałtyckim. W Ustroniu dostępne jest letnie kąpielisko morskie i przystań morska. W okresie letnim wieś przyciąga licznych turystów, wtedy też działa tam bogata baza noclegowa i gastronomiczna, poza sezonem zapełnione są głównie sanatoria. W okolicznych lasach podziwiać można niszczejące umocnienia wojskowe czy najstarszy dąb w Polsce. W Ustroni znajduje się np. 31. Bateria Artylerii Stałej.
- Zobacz naszą wizytę w Ustroniu Morskim.
Latarnia morska Gąski
Gąski to wieś letniskowa położona nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się ona na terenie obszaru chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Dodatkowo część jej nadbrzeża wchodzi w skład Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Do dyspozycji turystów jest letnie kąpielisko, liczne ośrodki wypoczynkowe i szlaki turystyczne. Najczęściej kojarzoną z Gąskami, a jednocześnie jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w województwie zachodniopomorskim jest latarnia morska.
świetna lista i zdjecia, dzieki!!
Kocham Pomorze, to urokliwe miejsce o pięknej historii. Niedawno natrafiłam na interesujący materiał archiwalny https:// cyfrowa.tvp.pl/video/muzyka,wspomnienia-muzycznego-lata,58761963 Polecam bo to fajna ciekawostka